Tavuk Dönerci AÇmak

Tavuk Dönerci Açmak Karlı Mı? Nasıl Açılır? | 2020

Dönerci Açmak

Bu makalemizde “tavuk dönerci açmak” ve “tavuk dönerci açmak karlı mıdır?” ve “nasıl tavuk dönerci açılır?” sorularına yanıt bulmaya çalışacağız. İlk önce fast-food sektörünün karlı olup olmadığından bahsedelim. İnsanların yaşamak için su içmeye, nefes almaya ve yemek yemeğe ihtiyaçları vardır. Bunlar zorunu ihtiyaçlardır. Zorunlu ihtiyaçlar olduğu sürece yemek sektörü ölmeyecektir. Piyasada çok sayıda yemek firması olsa da verdiğiniz hizmetler ve insanların her gün aynı şeyi yemekten sıkılması bile sizin ürünlerine talep olması demektir.

Tavuk Döner Kar Marjı 2019

Yemek sektöründe iş yeri kirası, eleman masrafları ve diğer sabit giderler hariç sadece ürün maliyeti üzerinden karlılık oranı yüzde 100’den fazladır. Yani 10 TL’ye satılan bir ürünün karı 5 TL’den fazladır. Gün içerisinde yaptığınız satış ne kadar fazla olursa sabit maliyetinizi karşılama imkanınız da o kadar yüksektir. Tavuk Döner Türkiye’nin dört bir yanında farklı şekillerde insanlara sunulur. Ekmek arası, lavaş  dürüm ve servis şeklinde sunum en yaygın sunum şekilleridir.

Bunlar arasında porsiyon veya diğer adıyla tavuk dönerin tabakta servis edilmiş hali işletme için en karlı olanıdır. Kar oranı satış rakamınız ve kullandığınız ürün kalitesine göre değişkenlik gösterir. Ayrıca kullandığını ürünleri toptan veya perakende almanız da karlılığını belirleyecek yegane unsurdur. Günlük 200 ve üzeri satış birçok küçük ve orta ölçekli işletme için güzel kar bırakacaktır. 500 ve üzeri satış ise aylık 10.000 TL’den fazla kar etmenizi sağlayabilir.

Karlılıktan bahsettikten sonra Tavuk Dönerci açmak için ne gerekir sorusuna yanıt aramalıyız.

İlk önce bir yatırım yaparken dikkat etmemiz ve cevaplamamız gereken en önemli üç soruyu kendimize sormamız gerekir?

 1. Tavuk Döner İşini biliyor muyuz?
 2. Franchising mi alacağız?
 3. Marka mı yaratacağız?

Tavuk Döner İşini Biliyor Musunuz?

Bu soruya verdiğiniz cevap hem fırsat maliyeti hem de öğrenme maliyeti olarak yatırımınızın başarısını etkileyecek ilk faktördür. Eğer siz normalde herhangi bir iş yapmıyorsanız ve işin ustalığına hakimseniz, başka bir yerde çalışıp para kazanmaya çalışmak yerine kendi paranızı kazanırsınız. Bunu yaparsanız bir fırsat maliyetine katlanırsınız. Fırsat maliyeti dediğiniz şey ise çoğu insanın hesaplama yaparken dikkate almadığı ama bütçenizi oldukça etkileyecek bir unsurdur.

İş yeri açmak yerine başka bir yerde çalışıp 5000 TL maaş alabilirdiniz. Bunun yerine kendi iş yerinizi açtınız. Eğer iş yerinizde ilk ay para kazanmasanız bile başka bir yerde 5000 TL kazanmaktan vazgeçmiş olmanız bile sizin 5000 TL kaybetmeniz anlamına gelir. Yeni kuracağınız işte kısa ve orta vadede kazanmanız gereken aylık para miktarı başka yerde çalıştığınızda kazanacağınız paradan YÜKSEK olmalıdır.

Eğer daha önce tavuk döner işi yapmışsanız bu sizin için bir avantajdır. Fırsat maliyetini kabul edip işi kurmanız sizi bir sıfır öne geçirir. Ustaya vereceğiniz para size kalacaktır.

Franchising mi alacaksınız?

Birçok insan birikimi ile mevduat faizlerinden yüksek getiri kazanmaya çalışır. Bilmediğiniz bir işe girerken başkalarının tecrübesini satın alarak doğrudan satış yapmaya başladığınız ve tedarik zincilerinden yararlandığınız yöntem ise franchise almaktır. Franchise alarak ürün tedarik zincirinden tecrübeli eleman bulmaya oradan yer seçimine kadar birçok konuda bilgiyi de satın almış oluyorsunuz.

Franchising Nedir?

Aşağıda bazı Tavuk Dönerci olarak Franchising veren firmaların listesi bulunmaktadır. Bu işletmeler yatırım için ayırdığınız tutara göre size franchising hakkı vermektedir. Franchising almak istiyorsanız size profesyonel destek sunacaklardır.

Tavuk Döner için Franchising Veren Ünlü Markalar

 • Bereket Döner
 • Hot Döner
 • Meru Döner
 • Kebo
 • Şahane İstanbul Döner
 • Paşa Döner
 • EtiBeyaz
 • Saray Döner

Kendi Markanızı Mı Yaratacaksınız?

Marka yaratma süreci uzun ve zorlu bir süreçtir. Burada daha sonra franchising veren firmaların arasına girecek kadar büyük bir süreçten de bahsediyor olabiliriz. Kısa vadede bulunduğunuz semt ve muhitte veya AVM’de kendi ürününüzü kendi markanız altında ürettiğiniz/pazarladığınız bir süreçten de bahsediyor olabiliriz.

Nerede Tavuk Dönerci Açabilirim?

Tavuk Dönerci dükkanınızı nerede açacağınıza karar vermedi iseniz çok dikkatli bir karar verme süreci takip etmelisiniz. Bütçenize göre en doğru kararı vermeniz gerekir. Franchise veren özellikle orta ve büyük firmalar genellikle AVM veya şehir merkezleri gibi iş yerini açarken bir sıfır önde olacağınız lokasyonlar konusunda sizden talepte bulunur.

Tavuk Dönerci için Lokasyon Seçimi

 • AVM
 • Şehir Merkezi
 • Çarşı
 • Sanayi Bölgeleri
 • Okul ve Üniversiteler
 • Öğrenci Mahalleleri
 • Hastane Civarı
 • Yemek mekanlarının çok olduğu ama tavuk dönercinin olmadığı yerler

Eğer siz Franchise değil kendi işletmenizi açmak istiyorsanız kendinize sormanız gereken soru şudur:

Mekana mı Önem vereceksiniz? Paket Servise mi?

Mekana Çalışacağım

Çarşı merkez veya şehir merkezi sizin için uygun cevap olacaktır. Ayrıca AVM’lerin yemek katları da uygundur. Olabildiğince çarşı ile merkez mahalleler arasında iş yeri AÇMAMAYA çalışın. İnsanlar gündelik hayatın içinde ya bir yere gittiklerinde ya bir yerden döndüklerinde yemek yeme kararı alırlar. Bu yüzden ya insanların çarşıya vardıklarında yemek yiyecekleri bir yer bulun. Tam tersine mahallelerine girdiklerinde yemek yiyecekleri yerde tavuk dönerci açın

Paket Servise Çalışacağım

Eğer paket servis üzerine yoğunlaşmayı düşünüyorsanız, iş yerinizi ara lokasyon sokak arası seçmeniz bir şey değiştirmeyecektir. Paket servise yoğunlaşacak bir işletmenin en önemli sorunu paket servis elemanlarıdır. Diğer önemli bir nokta ise paket servis için kullanılacak araç sayısıdır. Bu iki sorunu hallettiğiniz sürece en ücra köşede bile işletme açsanız sorun olmayacaktır. Paket servis için ana caddelere yakın olmanız kafidir.

Bütçenize ve bilginize göre önemli noktalar

Fast-Food işi ile daha önceden uğraşmış biri değilseniz işi öğreninceye kadar işi öğrenme maliyeti dediğimiz ekstra maliyetlere katlanacaksınız. Örneğin hangi firmadan tavuk almanız gerektiğine firma değiştirerek karar vermeniz bile size ekstra maliyet demektir.

Ayrıca eleman konusunda da iş yerinizin düzeni oturuncaya kadar hangi elemana ne kadar vereceğinizi kararlaştırmanız bile size maliyet yükleyecektir.

Bu yüzden hiç bir bilmediğiniz bir işe başlıyorsanız, kesinlikle köşede birikmiş bir paranız olsun. İşi öğrenirken zarar edeceksiniz. Bu zararı cironuzdan değil cebinizden karşılayın.

Tavuk Dönerciye Eleman Seçimi

Tavuk Döner Ustası

Tavuk dönerci açarken en önemli elemanınız Tavuk Döner Ustası olacaktır. Bu konuda Tavuk döner nasıl yapılır? İncelikleri nedir? Bilmiyorsanız işi bilen iyi niyetli bir olgun bir usta bulmaya çalışın. İşi biliyorsanız Usta konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz.

 • İşi bilmiyorsanız iş tecrübesi olan bir eleman bulmaya çalışın.
 • Usta tezgahı temiz tutuyorsa iyi bir ustadır.
 • Kirli bir usta hem hijyen konusunda size sorun çıkarır hem de hizmet konusunda genellikle kötüdür.

Mutfak Elemanı

Mutfak elemanı olarak kadın çalışan bulmaya çalışın. Özellikle ev kadınları bu konuda oldukça iyi iş çıkarmaktadır. Kadınlar, mutfakları kendi alanları olarak görür.

Servis ve Paket Elemanı

Servis ve Paket elemanları sektörün en sorunlu eleman türüdür. Eğer hiç bilmediğiniz insanları işe alıyorsanız; A2 ehliyetli sokaklara hakim eleman almaya çalışın. Paket elemanı olarak alınan üniversite öğrencileri geçici olarak iyi iş çıkarabilir. Buna rağmen düzenli hayatı olmayan elemanların sorun çıkarma ihtimali her zaman daha fazladır. Eğer paket servise ağırlık verecekseniz; askerliğini bitirmiş, 25 yaş üstü erkek ve tercihen ailesi olan elemanlar bulmaya çalışın. Servis elemanlarınızın sigortası konusunda hassas olun. En riskli elemanınız servis elemanıdır.

Tavuk Dönerci Açmak İçin Gereken Malzemeler

Tavuk döner yaparken Tavuk döneri nasıl pişireceğiniz önemli bir karardır. Bu duruma göre dükkanınızı dizayn etmeli ve gerekli malzemeleri ayarlamalısınız.

Bu konuda yatırım yapanın bütçesine göre değişmek kaydı ile en bilinen makra olarak Inoksan tavsiye edilebilir.

Döner Ocakları

 • Tüp gaz ile pişirmek

Hızlı şekilde pişirim yapabilirsiniz. Döner ocağını hızlı ve ucuz maliyet ile temin edebilirsiniz. Dükkan dışında satış yapacaksanız taşıması ve kurulması kolaydır. Fakat tüp gaz kullanmak maliyeti yükseltir. Ayrıca Tavuk dönerin doğrudan tüp gaz ateşine değmesi lezzeti olumsuz etkiler.

 • Serancam Döner ocağı ile pişirmek

Serencam ısıya dayanklı camlı döner ocakları hem doğal gaz hem de lng/lpg tüp ile çalışabilir. Tavuk dönerin doğrudan yanan gaza temas etmemesi sağlık ve lezzet açısından güzeldir. Eğer doğal gazlı kullanıyorsanız ürünü pişirme maliyeti düşük olacaktır.

 • Odun Ateşinde Pişirmek

Döneri Odun ateşi ile yavaş yavaş pişirmek lezzeti doğru orantılı etkilemektedir. Lezzeti arttırır. Bir çok müşteri odun ateşinde yavaşça pişen etleri daha lezzetli bulmaktadır. Buna rağmen yanan odundan çıkan karbonmonoksit ile etin temas etmesini sağlık açısından olumsuz bulanlar da çoktur. Ayrıca yoğun satış yapan yerler için odun ateşi tavuk dönerin pişme hızını azalttığından tercih edilmemektedir. Eğer hızlı bir satış ortamınız varsa Odun ateşinde müşterilerinize çiğ tavuk yollamak zorunda kalabilirsiniz.

 • Fritöz

Tavuk dönerde en çok kullanılan malzemelerden biri patates kızartmasıdır. Bu yüzden iki veya dört gözlü bir sanayi tipi fritöz işinize yarayacaktır. Sıfır veya sahibinden ikinci el işinizi görecektir. Ev tipi fritözler daha yavaş çalışır. İşinizi görmez

 • Dondurucu / Buzdolabı

 • Döner Bıçakları / Döner Kesme Makinesi

Satış Kanalları

Tavuk Dönerci açtınız! şimdi satış yapma zamanı. Burada dönercinizi nerede açtığınız ve iç mekan boyutu önemlidir.

Dükkanınızın iç hacmi büyük ise içerideki müşteriye önem vererek satış hacminizi yani cironuzu yükseltebilirsiniz. Zaten bir işletme eğer içeriye ve dışarıya servis yapıyorsa ilk önce iç servisi iyi yapmalıdır. Dükkanınıza daimi müşteriler kazandırmalısınız. Dükkanınızın daimi müşterileri oturduktan sonra paket servisi ile cironuzu büyütebilirsiniz. Paket servis fast-food sektörünün cirosunu oldukça arttıran bir yöntemdir. Hangi alanda faaliyet gösterirseniz gösterin paket servisi ile cironuzu katlayabilirsiniz.

Paket servis ile ilgili satış kanalları oluşturmak için aşağıdaki servisleri iyi kullanmalısınız:

 • Yemeksepeti.com üyeliği almak
 • Sodexo, Ticket gibi servislere kayıt olmak
 • Kendi müşteri listenizi oluşturmak
 • Google İşletmeler, Facebook İşletme hesabı, İnstagram İşletme hesabı oluşturmak

Günümüzde birçok işletmenin en büyük sorunlarından biri düşük ciro yapmaktır. Yüksek ciro için çok daha fazla kişiye ulaşmanız gerekir. Yaygın internet kullanımı ve sosyal medya artık cironuzu arttırmak için güçlü bir satış kanalı oluşturuyor. Kullanmayı öğrenin.

Yemeksepeti.com

Yukarıda bahsettiğimiz satış kanallarının veya hizmetlerin her biri sipariş alma şansınızı oldukça yükseltir. Yemeksepeti.com Türkiye’nin en fazla yemek siparişi verilen internet sitesidir. Milyonlarca insanın üyeliğinin bulunduğu bu sitede ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Yemeksepeti.com üyelerinin siteye sadakatlari çok yüksektir. Bu site üzerinden sipariş verirler. Sizde bu siteye üye olarak sipariş almaya başlayabilirsiniz. Sitenin en büyük handikapı cironuz üzerinden yüzde 10 olarak belirlenen hizmet bedelidir. Site üzerinden bir ay boyunca aldığınız siparişlerin yüzde 10’u kadar ödeme yapmanız gerekir. Buna rağmen sitenin cironuza katkısı oldukça yüksektir. Bazı işletmelerin cirosunun büyük çoğunluğu bu siteden aldığı siparişlerden oluşur.

Yemeksepeti’ne üye olmanın şartları, avantajları ve dezavantajları ile ilgili makaleye göz atabilirsiniz.

Sodexo, Ticket ve Multinet

Sodexo, Ticket ve Multinet birçok işletmenin çalışanlarına yemek yemeleri için verdiği kredi kartı benzeri kartlardır. Bu kartlara sahip kişiler yemeklerini genellikle bu kartların geçerli olduğu firmalarda yerler. Bu kartlara ayın belli günleri şirketler para yükler. Bu kartı kullanan kişiler de bu kartları kullanır. Bu sayede ceplerinden yemek yemek istemezler. Birçok işletme bu kartların kullanımını sağlayan cihazlardan ve üyeliklerden mahrumdur. Genellikle büyük restaurant, lokantaların sunduğu bu hizmeti işletmenizde kullanırsanız hem müşteri kitlenizi hem de cironuzu arttırabilirsiniz.

Müşteri Listesi Oluşturmak

Müşterilerinizin telefonlarını ve adreslerini kaydedeceğiniz bir sistem sahibi olmaya çalışın. Bunu eski usül kağı kalem ile ya da call-center çözümleri ile de yapabilirsiniz. Müşterileriniz kısa sürede hızlıca sipariş veren kişilerdir. Onlar sizi aradığında onlara adı ile hitap etmeniz onların sizin markanıza olan bağlılığını arttıracaktır. Sürekli sizden fast-food hizmeti almak isterler. Yemeksepeti.com yerine onların sizi aramalarını sağlamanız karlılığınızı da arttırır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir