İnternetten Satış Yapma | İnternetten Para Kazanma |2023

İnternetten Satış Yapmak

21. yüzyılda herkesin evde, iş yerinde, okulda, hava limanında kolayca ulaşabildiği internet, internetten satış yapmak isteyenlerin de başvurduğu yöntemlerden biri haline geldi. Birçok birey veya firma internetten satış yaparak cirosunu arttırmaktadır.

İnternetten Satış Yapma Yöntemleri

İnternetten satış yapmak isteyenler için birçok yöntem bulunmaktadır. İnternet yerelden küresele bütün dünyaya erişebileceğiniz bir ortamdır. Dil sorunu olmayan bir kişi veya firma farklı dilleri kullanarak bütün dünyaya pazarlamada bulunabilir. Dil sorunu olsa bile Google Translate sayesinde bile bu sorun büyük çoğunlukla aşılabilir.

İnternette Satış Konusunda özellikle iki soruya cevap vermemiz gerekir.

 1. Bireysel satış mı yapılacak?
 2. Kurumsal satış mı yapılacak?

Bu sorulara verilecek cevaba göre neler yapmanız gerektiği de değişebiliyor.

İster firma ister birey olsun ilk tercihlerinizden biri kendi web sitenizi kurmak olabilir. Web sitenizi kurmak için bir alan adı (www.firmaadi.com veya www.ürünadı.com) almalısınız. Domain alma işlemi de denilen bu işlem için yerli ve yabancı birçok firma hizmet sunmaktadır.

İnternette Satış Yapmak: Web Sitesi Kurma

 • Alan adı: Alan adı ücretleri sitenizin uzantısına göre .com, .net, .tech gibi 1 dolar ile 50 dolar arasında yıllık fiyata sahiptir.

Aklınızda bir alan adı varsa Godady.com, Name.com adreslerinden veya isimtescil.com sitesinden alan adı sorgulayabilirsiniz.

 • Hosting firması: Yeni kurulan bir web sitesi için başlangıç paketleri işinizi görecektir. Linux tabanlı sunucuların/hosting hizmetlerinin aylık maliyeti 5 TL’den başlamaktadır

Netinternet.com, Guzelhosting.com, natro.com sitelerinden hosting servisi alabilirsiniz.

 • Script: Alan adı ve hostingi aldıktan sonra satış yapmaya ve ürünlerinizi sergilemeye başlamak için ilk yapmanız gereken şey ürününüze ve size uygun bir script yüklemektir. Bu konuda birçok alternatif ücretli ve ücretsiz hizmete erişebilirsiniz.
 1. Prestashop: Ücretsiz, ek paketler ücretli
 2. WordPress: Ücretsiz
 3. E-ticaret scriptleri: Ücretli ve Ücretsiz mevcut

Sonuç olarak ister firma ister bireysel olsun; Bir web sitesi kurarak satış yapmak için başlangıç maliyeti 20 dolar civarındadır. Daha profesyonel hizmet sunan firmalardan da hizmet alabilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Melek Yatırımcı Nedir? Kimdir? |2023

İnternetten Site Üzerinden Satış Yapılan Siteler

 • Sahibinden.com

Sahibinden.com milyonlarca insanın hem sıfır hem de ikinci el ürün alıp sattıkları bir ortamdır. Sizde sahibinden.com sitesinde kendi ürünlerinizi ücretsiz sergileyerek satış yapabilirsiniz. Eğer bir firmanız varsa gerekli evrakları teslim ederek kurumsal hesap sahibi olabilirsiniz.

Kurumsal üyelik

Bireysel üyelik

 • Gittigidiyor.com

Gittigidiyor.com ABD merkezli Ebay firmasının Türkiye’deki şubesi gibi bir internet sitesidir. Ortaya ilk çıktığında insanların açık arttırma usulü ile tekliflerde bulunduğu site daha sonra e-ticaret sitelerine benzer bir görünüm kazanmıştır. 10 milyondan fazla abonesi olan gittigidiyor birey veya işletme olarak satış yapabileceğiniz internet sitelerinin başında gelmektedir. Bu sitede sattığınız üründen yüzde 5 ile yüzde 15 arasında kesintide bulunmaktadır. Ürün satmak istediğinizde ürünün ilk görseli ücretsizdir. Daha fazla görsel yüklemek isterseniz ufak bir miktar daha ödeme yapmanız gerekmektedir. Son değişiklikler ile satış yaptıktan 10 gün sonra komisyon ve masraflar kesilir. Tutar belirttiğiniz hesaba yatırılır.

Gittigidiyor satış yapma

 • N11.com

N11.com diğer birçok siteye göre hayatımıza daha geç girmiş olsa da özellikle işletme sahipleri için ürünlerini pazarlayabilecekleri ortamlardan bir diğeridir. Bu sitede ürünlerinizi sergileyerek birçok insana satış yapma fırsatı bulabilirsiniz. Yasal olarak satılan ürünlerin çoğunu N11’de açacağınız hesap üzerinden sergileyebilirsiniz. N11.com diğer sitelerden farklı olarak sürekli indirim kuponu dağıtarak insanların tüketim miktarını arttırmaktadır.

Sosyal Medya ile Satış Yapmak

Sosyal Medya hem bireylerin hem de firmaların daha fazla müşteriye ulaşmak için kullandığı alanların başında gelmektedir. Türkiye’de milyonlarca sosyal medya hesabı kullanıcı olması da sosyal medyayı daha değerli hale getirmektedir. Bireyler ve firmalar, e-ticaret sitelerini karışık bulan milyonlarca insana hızlı ve etkili şekilde ulaşma fırsatı bulmaktadır.

Siz de işletmenizi veya birey olarak ürünlerinizi sosyal medya üzerinden satabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden satış yapmak, e-ticaret sitesi üzerinden veya web siteleri üzerinden satış yapmaya göre daha kolay ve hızlıdır. Kişisel sosyal medya hesabınız üzerinden veya yeni bir sosyal medya hesabı açarak hızlıca satış yapmaya başlayabilirsiniz. Youtube

Facebook

Facebook grup sayfaları, fan sayfaları veya kişisel sayfalar insanların ürünlerini pazarladıkları ortamlardan bir diğeridir. Facebook, video ekleme, fotoğraf ve yazı ekleme imkanı tanıdığından ürünlerinizi görsel öğeleri ve içeriği bol bir şekilde Facebook üzerinden pazarlayabilirsiniz. Facebook’un sunduğu işletmeye yönelik hizmetler sayesinde Facebook hesabınızı e-ticaret sayfasına çevirebilirsiniz. Ayrıca facebook reklamlar sayesinde çok daha büyük bir kitleye ulaşma imkanına sahipsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   DİBS nedir? |Dibs Nasıl Alınır?| 2022

Facebook tüm dünyada en çok kullanılan sosyal medya ortamı olsa da aktif kullanım açısından İnstagram tarafından geride kalmaya başladı. 18-35 yaş grubu Facebook yerine İnstagram ve Twitter’i daha aktif halde kullanmaya başladı.

İnstagram

Görselliği önemli olan hizmetler için en çok kullanılan sosyal medya satış yöntemidir. Ürünlerin farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları ve ürün hakkında kısa bir bilgi sunarak hemen satış yapmaya başlayabilirsiniz. ürününüz ile ilgili hashtag kullanmayı ihmal etmeyiniz. Firma olarak satış yapanlar ise işletme hesabına geçiş yapabilir. Gençlerin ve özellikle genç kadınların Instagramı yoğun olarak kullandıkları bilinmektedir.

İnstagram’da sıklıkla satılan ürünler

 • Kadın ve Erkek giyim sayfaları
 • Ayakkabı
 • Kitap
 • Dergi abonelikleri
 • Makyaj malzemesi
 • Diğer ürünler
İnstagram’da satış yapmak

Dropshipping Nedir?

Dropshipping kısaca stoksuz gerçekleştirilebilen e-ticaret demektir. Örneğin Türkiye’de ikamet eden bir kişi Çin’deki üreticiden bir ürünü Amerika’daki bir alıcıya satarken ürünün gönderimini Çin’deki firma yapar. Bu işleyiş doğrultusunda, satıcı tarafından herhangi bir ön maliyet ve stok ihtiyacı olmaz. Bu döngünün çalışabilmesi için internetten satış yapmakta olan ürün sağlayıcılara ihtiyaç duyulur. En önemli ve büyüklerinden biri olan Aliexpress şirketi üzerinden belirlenen ürünler farklı yazılım programları yardımıyla istenilen ülkedeki e-ticaret sitesine yerleştirilir. Bu siteler ise internet üzerinden çeşitli büyük platformlara (Facebook, Instagram, Youtube vb.) verdiği reklamlarla alıcılarına ulaşır. Ürünler çok çeşitli olup genellikle hacmi küçük mallardır. Avantajlarının yanında dezavantajları da çok olan bu girişimin en önemli ihtiyacı müşteri bulmadır.

Dropshipping, internetten satış yapmak ve para kazanmak isteyenler için küçük sermayelerle başlanabilecek bir iş olmasının yanı sıra ürünü önceden satın almanız gerekli değildir. Sitenizden seçilen ürünü almanız gerekir, böylece stok ve elde kalma sorunu ortadan kalkar. Satıcı ve tedarikçi ayrımı sağlandığından muhasebe, sayım ve iade işlemlerinde tamamen gönderici firma sorumluluğundadır. Masrafların gerçekten çok düşük olması dropshipping yapmayı cazip kılmaktadır. Bir dizüstü bilgisayar başlamak için yeterli olacağı gibi herhangi bir konum sabitlemesi bulunmamaktadır.

Alıcı ve satıcılarla sağlıklı iletişim kurulabilecek her ortamda hizmet vermek mümkündür. Bu sistemin zorluklarından bazıları ise, başlangıçta düşük kar marjı sağlaması, küresel bir iş olduğundan yaşanabilecek saat farkları nedeniyle çalışma süreleri farklılaşabilir. Satıcıdan kaynaklanabilecek herhangi bir sorun, müşteriler karşısında prestij kaybı yaşanması da önemli bir etkendir. Kısa ve uzun vadeli olarak değerlendirmek gerekmektedir. Müşteri ağının artmasıyla ürün farklılaştırması görülür ve kar marjı artabilir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir? Ne Yapar? |2023

Dropshipping Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Para kazabilmek için öncelikle anlaşmalı firmalar bulunması gerekir. Web sitenizde ihtiyacınız olan destek ve entegrasyonu bu aracı firmalar sayesinde yazılımsal olarak elde edilir. Satılan ürünler hakkında tam bilgiye sahip olmak gerekir. İnternetten satış yapılan sitenin Google Adsense yardımı ile tercih edilebilirliğini artırılır. Bu ziyaretçi sayısını olumlu yönde etkiler. Web sitesinde bulunan ürünlerin çeşitliliği iyi analiz edilip, rekabetten kaçınılacak sektörler seçilmelidir. Müşteriler ve ziyaretçilerin her ürüne ulaşabilme kolaylığı sağlanmalıdır. Bir diğer önemli unsur da XML bayileridir. Bu bayiler belli bir ücret karşılığında web sitesi için yazılım ve ürün çeşitliliği sağlarlar. Hizmet bedeli olarak 1000 TL ile 10.000 TL arasında fiyat değişiklik gösterebilir. Ürün satışı yapılmaya başlandıkça tedarikçi firmaya sipariş bildirimi ulaşır. Firma kargolama ve faturalamayı sizin adınıza yapar.

Ürün sahibine ulaştıktan sonra onay bilgisiyle birlikte elde edilen kazancın geri kalanı ürün sağlayıcı firmaya ödenir. Dağıtıcı firmalardan perakende yerine toptan satın alınan ürünlerde kar marjı daha yüksek olduğundan bu yöntem tercih edilmelidir. Ürün çeşitliliği sağlamak amacıyla birçok farklı firma ile çalışmak gerekir. Aynı ürünlerde oluşabilecek fiyat farklılaştırmasından dolayı ürün araştırma titizlikle yapılarak en uygun ürünler seçilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da farklı para türlerinin kullanımından kaynaklanabilecek kur değişimlerinin iyi analiz edilip satışı yapılan ürünlere doğru yansıtılmalıdır.
500 binden fazla mağazası bulunan e- ticaret sektörü gün geçtikçe daha da fazla büyümektedir. Bu büyümenin avantajlarını kullanarak rasyonel riskler alan firmalar karlarını arttırarak hizmetlerine devam eder. Amerika’ da 2015 yılı sonunda 3.16 trilyon dolar büyüklüğünde Pazar hacmine sahip olan e- ticaret sektörü hızla büyümeye devam etmektedir. Ülkemiz de ise son üç yıldır büyümeye başlayan Dropshipping sistemi, girişimcilerin gözdesi haline gelmiştir. Bu girişimcilere destek olan bazı firmalar (Opencart, Zencart, Jigoshop, Ubercart) yazılım, reklam ve stok konularında belli bir ücret karşılığında hizmet vermektedir.

Yazar: Cihat ATMACA