Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır? |2023

Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu nasıl ertelenir? Kredi kartı borcu erteleme nasıl yapılır sorusuna bu makalede sizin için yanı aradık. Gerek ihtiyaçlarınızı gidermek için, gerekse de yeni bir ürün almak için Türkiye’de milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kredi kartları kullanılmaktadır. Kredi kartı kullanımının her geçen gün artması ile birlikte bankalar müşterilerine pek çok kolaylık sunuyor. Bu kolaylıklardan biri de özellikle taksitli alışverişler ile birlikte o ay ki harcamaların gerçekleştirildiği dönem borcu ödemesidir. Dönem borcu, kartınızın bir aylık kullanım süresini kapsamaktadır.

Taksitli işlemler ile birlikte peşin işlemlerde de dönem borcuna dahil olur iken daha rahat bir ödeme kolaylığı sunmaktadır. Ancak herhangi bir olumsuzluktan dolayı dönem borcunuzu ödeyemiyorsanız kredi kartı borcunuzu erteleme seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Bu seçeneği Türkiye’de hizmet veren pek çok banka müşterilerine aktif olarak sunar iken aynı zamanda sunulmadığı dönemlerde kendinizde talep edebilmektesiniz.

Kredi Kartı Borcu Erteleme

Kullanmakta olduğunuz kredi kartınızın güncel dönem borcunu ertelemek için şubeler işlem yapmamaktadır. Kredi kartı erteleme işlemleri, müşteri çağır merkezi üzerinden ve internet şubesi üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Tabii ki bu işlemler bankanız tarafından imkan verilir ise gerçekleştirilmektedir. Eğer bankanız tarafından internet üzerinden sizlere herhangi bir şekilde kredi kartı borcu erteleme seçeneği sunulmuyor ise bunu talep etmek için müşteri temsilciniz ile görüşme gerçekleştirmelisiniz.

Kredi kartı borcu erteleme işlemi yapacak olanlar için bilinmesi gereken diğer önemli konu ise borç erteleme işleminin gecikmeye girmeden önce bankaya bildirilmesi gerektiğidir. Tabii ki banka inisiyatifinde olarak geciken kredi kartı dönem borcu ertelenebilir ancak düşük bir ihtimaldir. Bu yüzden kredi kartınızın dönem borcunu ertelemek istiyorsanız gecikmeye girmeden işlem yapmalısınız.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Ek kart nedir? Ek Kart Başvurusu Yapma |2023

Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Süre Ertelenir?

Kredi kartı borcu erteleme süresi bankalara göre değişir iken minimum 1 ay, maksimum 9 ay olarak gerçekleştirilmektedir. Kullanmakta olduğunuz kredi kartınız ve bankalar arasındaki ilişkileriniz doğrultusunda bankalar sizlere gerçekleştirebileceğiniz erteleme süresini bilgilendirmektedir. Kredi kartı borç erteleme işlemi gerçekleştirdikten sonra bilinmesi gereken ise borcunuzu erteledikten sonra ödemeniz durumunda bankalar sizlere bu hizmetten tekrar yararlanmanıza izin vermeyecektir.

Borç Erteleme İşleminde Kredi Notu Önemli Midir?

Kullanmakta olduğunuz kredi kartının dönem borcunu ertelerken kredi notunuz dikkate alınmamaktadır. Bankalar erteleme taleplerinize yanıt vermek için daha önce gerçekleştirmiş olduğunuz kredi kartı ödemelerinizi baz almaktadır. Düzenli olarak kredi kartınızın dönem borcunu ödemeniz durumunda bankalar tarafından her zaman öncelikli müşteriler arasında yer almayı başarabilirsiniz.

Borç Ertelemede Faiz Oranı

Bankalar kredi kartı borcunuzu taksitlendirme işlemi gerçekleştirir iken belirli oranlarda faiz eklemektedir. Kredi kartı borcu erteleme işlemi gerçekleştirilir iken faiz oranı bankalar ve bankaların sunmakta oldukları kart hizmetlerine göre değişiklik göstermektedir. Her banka müşterilerine kullandırmakta olduğu kredi kartları için ilk sözleşmede yer alacak olan faiz oranları ile birlikte güncel BBDK kurlarına göre işlem yapmaktadır. Borç ertelemede faiz oranı kaç ay ertelemek istediğinize göre değişmektedir.

Kredi kartı erteleme faiz oranları sabit bir rakam olmadığı için bu konuda kredi kartı kullanmakta olduğunuz bankanın internet sitesi veya müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek faiz oranları ile ilgili net bilgiler alabilirsiniz.