Öğrenciye Eğitim Kredisi Veren Bankalar
Öğrenciye Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Öğrenciye Eğitim Kredisi Veren Bankalar |2023

Öğrenci ve Eğitim Kredisi Nedir?

Bu makalemizde sizlere öğrenci kredisi olarak eğitim kredisi veren bankalar hakkında bir yazı derledik. Öğrenciye Eğitim Kredisi Veren Bankalar ile ilgili bu makalemizde size önce öğrenci kredisinden bahsedeceğiz. Sonrasında kredi çekmek için gerekli şartları sunacağız. Makalenin son bölümünde ise eğitim kredisi veren bankalar ile ilgili en güncel listeyi sizlerle paylaşacağız.

Öğrencilik, eğitim masraflarının giderilebildiği, öğrenim kredisi ile rahat olunabilecek zamanlardır. Bazı öğrenim kredisi veren bankalar sayesinde öğrencilik rahat ve maddi sıkıntılar olmaksızın geçebilmektedir. Öğrencilere verilen kredi ihtiyaç kredileri formatındadır.

Aileler çocuklarının üniversite hayatlarında destek olmaktan geri durmaz ancak mevcut sistemde asgari ücretle çalışan ebeveynler çocuklarının öğrenimi için bazı imkanları sunamamaktadır. Bazı öğrenciler birkaç yerden eş zamanlı burs alsa dahi öğrenim hayatındaki masrafları bu meblağlar karşılamaya yetmeyebilir. Bu noktada bazı finans kuruluşları ve bankalar öğrenci dostu hizmetler sunabilmektedir. Sizin için bu hizmetleri bir araya toplayıp yazdık.

Öğrenci Kredisi Şartları Nelerdir?

Öğrenci kredisi almak diğer kredileri almak gibi belli başlı şartlara bağlıdır. Öğrenci kredisinden faydalanmak için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Her banka kendi başına karar alabilen reşit bireylerle iş yapmaktadır. Bu yüzden öğrenci kredisi almak için en birinci şart 18 yaşını doldurmuş olmaktır.
 • Öğrenci kredisi yalnızca aktif öğrencilere verilmektedir. Örgün eğitim alan öğrenciler bu krediden yararlanabilirken açık öğretim öğrencileri bu krediden yararlanamamaktadır.
 • Bankaların kredi başvurularında birincil istekleri arasında belgelenebilir gelirin ispatlanmasıdır. Düzenli geliri olan kişiler her türlü kredi türü için başvurma imkanına da sahiplerdir.
 • Bazı bankalar öğrencilere hayat sigortası yapabilir. Bazen de kefil veya teminat da isteyebilirler.
 • Kredi başvurusunda kişinin kredi notunun yüksek olması daima bir fayda sağlayacaktır. Öğrenciler dışında vasileri veya velileri de bu krediye başvuru sağlayabilirler.
 • Öğrenci kredisinden yararlanmak için bazı evraklar gerekebilir. Bankaların öğrencilerden talep ettikleri öğrenci kredisi başvuru evrakları şunlardır;
 • T.C. kimlik kartı veya sürücü belgesi, pasaport vb. belgeler,
 • Bankadan alınacak olan kredi talep formu,
 • Aktif öğrenci belgesi,
 • Gelir belgesi, veli başvuru yapacaksa maaş bordrosu,
 • Kredinin talep edilme nedenini içeren belge.
Bu makale ilginizi çekebilir:   Kefilsiz Kredi Veren Bankalar |2023

Öğrenciye Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Vakıfbank Eğitim Kredisi

Vakıfbank kendine özel mevzuata göre öğrencilere kredi desteği sağlamaktadır. MEB onaylı kurslar, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri, yaz ve spor okulları ve üniversiteden ilkokula kadar okuyan her öğrencinin velisine 40.000 TL’ye varan kredi verilmektedir. Krediden faydalanmak için velilerin gelir belgesi ile beraber Vakıfbank şubesine gitmesi gerekmektedir.

Yapı Kredi Eğitim Kredisi

Yapı Kredi öğrenciler için bankalar arasında en yüksek miktarda kredi veren bankalardan biridir. Dosya masrafı olmadan 50.000 TL kredi 60 aya varan vadelerle verilmektedir. Yapı Kredi bankasının şubelerine gidilerek uygun ve uzun vadeli krediler hakkında bilgi alınabilir.

Halkbank Eğitim Kredisi

Halkbank, düşük faiz ile kredi desteği sağlayan bankalardan biridir. Devlet bankası olduğundan dolayı kamuyu ve öğrencileri daha çok önemseyen politikaları bulunmaktadır. 36 aya varan vadeler ve 50.000 TL’ye varan kredi desteği ile öğrencilerin finansman ihtiyacını karşılayabilmektedir.
Halkbank tahsis ücretli ve tahsis ücretsiz olarak iki şekilde kredi desteği sağlamaktadır. Bu kredilerin faiz oranları değişiklik göstermektedir. Tahsis ücretli kredilerde faiz oranı %2,01, tahsis ücretsiz kredilerde faiz oranı %2,06’dır. Dileyenler 2 ay boyunca kredi taksitlerini erteleyebilmektedir.

İş Bankası Eğitim Kredisi

İş Bankası Eğitim Kredisi ile aileleri okuyan çocuklarının finansal yükünü hafifletmek istemektedir. Banka, eğitim kredisi ile eğitim hayatını daha kaliteli hale getirmek için katkı sağlamaktadır. İş Bankası üniversite, kurs ve özel okul gibi eğitim masraflarında kullanılmak üzere eğitim kredisi vermektedir.

Eğitim konusunda belgelenebilen gider faturaları, okul kayıt belgesi vb. evraklar ile beraber bankaya kredi desteği için başvuru yapılmaktadır. Düzenli geliri bulunmayan öğrencilerin velilerinin maaş bordrosu da kredi başvuru aşamasında gösterilebilir. Bankanın sağlamış olduğu kredinin faiz oranı %3’tür, vadesi ise 36 aya varmaktadır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Kobilere Kredi Veren Bankalar |2023

Garanti Bankası Eğitim Kredisi

Garanti Bankası öğrencilerin eğitimleri için ve özel okul masraflarında finansman desteği olsun diye 25.000 TL’ye varan kredi desteği sunmaktadır. Faiz oranları ve gerekli başvuru belgeleri için Garanti Bankası şubelerine gitmek gerekir.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

Ziraat Bankası öğrencilerin en çok sevdiği bankalardan biridir. Öğrencilere öğrenim kredisi ve bursu Ziraat Bankası üzerinden verildiğinden bu sevgi oluşmaktadır. Ancak bursun yanı sıra öğrenci dostu kredi imkanları da öğrenciler için sunulmaktadır. Eğitim masrafı bulunan kişilere ve eğitim masraflarını üstlenenlere bu kredi verilmektedir. Şubeye gidilerek kredi başvurusu kolaylıkla yapılabilir.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi almak isteyenler için 36 aya varan vade imkanı tanımaktadır. Bankadan kredi çekmek isteyen öğrencilere uygulanan faiz oranı %2,09’dur. Bu kredi tüketicilere ihtiyaç kredisi olarak kullandırılmaktadır.

Denizbank Eğitim Kredisi

Denizbank, öğrenci düşünen bankalardan bir tanesidir. Öğrenci dostu banka olarak 60 aya varan vade imkanları ile eğitim kredisi sağlamaktadır. Krediye başvuru yapmak için şubeye uğramak yeterlidir. Böylece şube çalışanları sayesinde en karlı öğrenci kredilerine başvurulabilir.

Denizbank özel kurs, özel eğitim, özel üniversite ve diğer özel ihtiyaçlar için kredi imkanı vermektedir. Herhangi bir düzenli gelire sahip olamayan öğrencilerin velileri kredi başvurusu yapabilir. Böylelikle kolay biçimde kredi desteğinden yararlanılır. 60 ay vadeli 10.000 TL kredi tutarı için %2,75 faiz oranı uygulanmaktadır. Ayrıca kredi tahsis ücreti tüm vadeler için 50 TL olarak belirlenmiştir.