Ölü Kedi Sıçraması

Ölü Kedi Sıçraması Nedir? Ne Anlatır? | 2020

Ölü Kedi Sıçraması

Ölü Kedi Sıçraması, İngilizcesi “Death Cat Bounce” uzun bir düşüş trendi içinde ortaya çıkan geçici tepki yükselişlerine verilen addır. Finans piyasalarında uzun yükseliş trendleri de düşüş trendleri de doğrusal bir çizgi halini almamaktadır. Zig-zaglar çizerek ilerler. Bu aslında sağlıklı bir piyasanın da göstergesidir. Ölü kedi sıçraması tabiri de düşüş trendleri içerisinde yer alan kısa vadeli yükselişleri niteleyen bir piyasa deyimidir.

Ayı Piyasasında Sıçrama

Uzun düşüş trendlerine genellikle ayı piyasası denilmektedir. İngilizcesi “Bearish Market“diye bilinen, genellikle finansal piyasalarda durgunluk , fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisinde olan bir piyasa türüdür. Death Cat Bounce deyimi ise finansal piyasalarda teknik analistlerin piyasada alım yönünde dikkatli olunması gereken zamanlara işaret etmek için kullanılan bir deyimdir. . Finansal Piyasalarda sıklıkla rastlanan düşüş trendleri, fiyatların geçici olarak yükseldiği kısa süreli küçük toparlanmalarla yarıda kalır.

Düşüş trendi içinde bu tarzda yükselişlerin olağan bir durum olduğunu anlatmak için kullanılır. Yani piyasa ölmüş yerden yere düşerken dibe çarpıp kısmen sıçraması normaldir. Bu yükseliş düşüşün bittiği şeklinde yorumlamamalıdır.
Piyasada tepki ilk aşamada yükseliş trendinde gözükür gibi bir şekil alsa da, sonrasında hızlı birşüş şekilde fiyatlar düşüş yönünde devam eder. Fiyatlar sıçrama öncesindeki düşüş seviyesinin de altına iner. Resmi büyütmek için lütfen tıklayınız

Ölü Kedi Sıçraması Örnek Grafiği

Hakkında: yatirimkredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir