Ölü kedi sıçraması nedir? Ne anlama gelir? |2023

Ölü kedi sıçraması nedir?

Ölü kedi sıçraması, İngilizcesi “Death Cat Bounce” uzun bir düşüş trendi içinde ortaya çıkan geçici tepki yükselişlerine verilen addır. Finans piyasalarında uzun yükseliş trendleri de düşüş trendleri de doğrusal bir çizgi halini almamaktadır. Zig-zaglar çizerek ilerler. Bu aslında sağlıklı bir piyasanın da göstergesidir. Ölü kedi sıçraması tabiri de düşüş trendleri içerisinde yer alan kısa vadeli yükselişleri niteleyen bir piyasa deyimidir.Resmi büyütmek için lütfen tıklayınız

Ölü Kedi Sıçraması Örnek Grafiği
  • Ölü kedi sıçrayışı genellikle ayı trendlerinde ortaya çıkar.
  • Kısa dönemli tep hareketlerini kalıcı yükseliş olarak algılamak anlamına gelir.
  • Hareketin bir ölü kedi sıçraması olduğu genellikle hareket bittikten sonra anlaşılır. Çoğu yatırımcı dibi bulmak veya dipten dönüşü bulmak konusunda hataya düşer.
Ölü kedi sıçramasına şöyle de bakabilirsiniz. Borsalarda sürekli düşüş ortamı olduğunda insanlar artık hisse, emtia almak istemez. Bu yüzden yükselişler lazımdır. Düşüş trendi içinde yaşanan bu yükselişler de normaldir. Şöyle ki iki farklı durum ölü kedi sıçrayışına neden olur:

  1. Hisse senedini elinden çıkarmak veya pozisyon azaltmak isteyen fonlar, düşüş trendi içinde piyasaya alıcı çekmek için suni şekilde fiyat yükseltir. Bunu da kimsenin aşağıdan mal alamayacağı şekilde yapar.
  2. Hisse senedinin veya yatırım ürünün artık daha fazla düşemeyeceğini düşünüp genellikle çok önemli teknik desteklerde alım yapan küçük ve orta büyüklükteki yatırımcıların alışlarından oluşur.
Algoritmik trade kişilerin kendi duygusal durumlarından etkilenmeden otomatik şekilde al-sat kararları verebildiği al-sat şeklidir. Algoritmik trade hakkında bilgi verdiğimiz makalemizi okumak için tıklayınız

Ayı Piyasasında Sıçrama

Uzun süren düşüş trendlerine genellikle ayı piyasası denilmektedir. İngilizcesi “Bearish Market“diye bilinen, genellikle finansal piyasalarda durgunluk , fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisinde olan bir piyasa türüdür. Death Cat Bounce ya da lü kedi sıçrayışı deyimi ise finansal piyasalarda teknik analistlerin piyasada alım yönünde dikkatli olunması gereken zamanlara işaret etmek için kullanılan bir deyimdir. . Finansal Piyasalarda sıklıkla rastlanan düşüş trendleri, fiyatların geçici olarak yükseldiği kısa süreli küçük toparlanmalarla yarıda kalır.

Düşüş trendi içinde bu tarzda yükselişlerin olağan bir durum olduğunu anlatmak için kullanılır. Yani piyasa ölmüş yerden yere düşerken dibe çarpıp kısmen sıçraması normaldir. Bu yükseliş düşüşün bittiği şeklinde yorumlamamalıdır. Piyasada tepki ilk aşamada yükseliş trendinde gözükür gibi bir şekil alsa da, sonrasında hızlı bir şekilde fiyatlar düşüş yönünde devam eder. Fiyatlar sıçrama öncesindeki düşüş seviyesinin de altına iner.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Kotasyon Nedir? Kotasyon Neden Önemlidir? |2023