PTT Kredisi Nedir? PTT Kredisi Veren Bankalar |2023

PTT Kredisi Nedir? PTT Kredisi Veren Bankalar
PTT Kredisi Nedir? PTT Kredisi Veren Bankalar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

PTT Kredisi Nedir?

PTT Kredisi genellikle emekli kredisi olarak bilinmektedir. Bu yazımızda sizlere PTT’nin müşterilerine hangi şartlarda kredi kullandırdığına dair bir yol haritası çizmeye çalışacağız. PTT bir banka olmasa da çağımızın getirdiği olanakların da yardımı ile başka bankalar ile anlaşıp müşterilerine kredi kullandırabilmekte. Bu krediler genellikle ancak ihtiyaç anında ihtiyaç kredisi çekmek isteyen emeklilerin başvurmuş olduğu bir kredi türüdür. Emekli olup da kredi kullanmak isteyenler kolaylıkla PTT Kredisi’ne başvurabilmektedir. PTT ile anlaşmış olan bankalar uygun avantajlı krediler ile müşterilerin yardımına koşmaktadır.

PTT’den krediyi 18 yaş üzerinde olan herkes tarafından çekilebilmektedir. Ancak bu kredi türüne başvuranlar genellikle emekliler olmaktadır. PTT üzerinden maaşını alan kişiler PTT Kredisi alma aşamasında evrak veya dosya ibrazına gerek kalmadan kredi başvurusu yapabilmektedir. PTT üzerinden maaş almayan kişilerse gelir belgesinin ibrazı ile kredi desteğine başvurabilir.

PTT’in verdiği kredi yalnızca ihtiyaç kredisi olarak kullanılabilmektedir. Taşıt veya konut kredisi PTT Kredisi kapsamına girmemektedir. PTT aracılığı ile kredi almak isteyen kişiler maaşlarını PTT üzerinden aldıkları vakit sağlıklı oranlara sahip kredi alabilmektedir. Kredi başvurusunun ardından değerlendirme süreci 2 iş gününü bulabilmektedir. Kredi başvurusu yapan kişiler, kurumun yoğunluk durumuna göre cevap alma hızına sahiptir.

PTT üzerinden alınan krediler için hayat sigortası yapılmaktadır. Hayat sigortasında ödenecek tutar kredinin hacmine ve krediyi çeken kişinin yaşına bağlıdır. Yaş önemli bir faktör olduğundan yaşı ilerlemiş kişiler PTT Kredisi alırken daha yüksek hayat sigortası ödemesi yapmaktadır.

PTT Faiz Oranları ve Şartları

PTT ihtiyaç kredisi kullanmak ve almak isteyen kişilere farklı farklı faiz oranı uygulanabilmektedir. Maaşını PTT üzerinden alan kişiler düşük faiz oranları ile kredi çekebilmektedir. Ancak PTT üzerinden maaş almayan kişilerse farklı faiz oranları ile karşılaşabilir. Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranı ile eşit oranda faiz oranı belirlenmektedir.

PTT Kredisi çekebilmek için her kredi başvurusunda olan koşullar geçerlidir. Bu koşullar;

 • Yeterli kredi notuna sahip olmak,
 • En fazla 84 yaşında, en az 18 yaşında olmak,
 • Aylık gelirin krediden doğacak taksit tutarını ödemeye yetiyor olması gerekmektedir.

PTT Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

PTT aracılığı ile ihtiyaç kredisi almak isteyenler, PTT’den kredi kullanmaya imkan veren bankalardan birine başvuru yapma aşaması gibi PTT’ye başvuru yapmalıdır. Emekliler yalnızca kimlik kartıyla, emekli maaşı PTT üzerinden olmayanlar ise kimlik, ikametgah ve gelir belgesi ile PTT Kredisi’ne başvuru yapmalıdır. Kredi talebi olumlu değerlendirilenlerin kredi tutarı müşteri adına açılan PTT hesabına veya hali hazırda hesabı olanların kartına yollanmaktadır.

Kredi Notu Gruplandırması Nasıl Yapılmaktadır?

PTT ihtiyaç Kredisi çekmeden önce kredi notunuzu bilmenizde fayda vardır. Çekmeyi planladığınız kredi tutarının karşılanabilmesi adına kredi notu oldukça büyük bir öneme sahiptir. Yüksek kredi notu yüksek hacimli kredi çekmenize imkan verecektir.

 • 1-699 puan aralığı kredi çekilme ihtimalini azaltmaktadır çünkü en riskli gruptur,
 • 700-1099 puan aralığı kredi çekme ihtimalini düşürmektedir çünkü orta riskli gruptur,
 • 1100-1499 puan aralığı kredi çekme ihtimalini gelire bağlamaktadır çünkü az riskli gruptur,
 • 1500-1699 puan aralığı kredi çekme ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir çünkü iyi gruptur,
 • 1700-1900 puan aralığı kredi çekme ihtimalinin çok yüksek olduğunu gösterir çünkü çok iyi grup olarak adlandırılır.

PTT Kredisi Kredi Veren Bankalar

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi normal şartlarda PTT’nin banka ruhsatı yoktur. Buna rağmen gelişmiş ATM ağı sayesinde ve her il/ilçede bulunan şubele ağları sayesinde bankalar ile anlaşıp kredi kullandırabilmektedir. PTT üzerinden bazı bankalar ile anlaşma yaparak kredi sağlamaktadır. PTT kanalı veya yardımıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı yatanlara Aşağıda yer alan 5 banka üzerinden PTT Kredisi kullandırılmaktadır.

 • Burgan Bank 55.000 TL tutar için 84 yaş üst sınırı ile 60 ay vadeli Burgan Bank İhtiyaç Kredisi vermektedir.
 • Aktif Bank 50.000 TL tutar için 80 yaş üst sınırı ile 60 ay vadeli Aktif Bank İhtiyaç Kredisi vermektedir.
 • ING Bank 45.000 TL tutar için 75 yaş üst sınırı ile 60 ay vadeli ING İhtiyaç Kredisi vermektedir.
 • DenizBank 36.000 TL tutar için 80 yaş üst sınırı ile 60 ay vadeli Denizbank İhtiyaç Kredisi vermektedir.
 • TEB 35.000 TL tutar için 70 yaş üst sınırı ile 60 ay vadeli TEB İhtiyaç Kredisi vermektedir.


Esenyurt esc
Tuzla esc
Merter esc