Emekliye Kredi Veren Bankalar

Emekliye kredi konusundan önce bankaların gözünde; Emekliler gelir düzeyi düşük olan fakat kredi alma ve geri ödemelerde oldukça titiz davranan, bankaların da kredi verme konusunda tereddüt etmediği kesimdir.

Emekliler Hangi Bankalardan Kredi Çekmeyi Tercih Etmelidir?

Emekli olan kişilerin kredi ihtiyacı olması durumunda yapması gereken ilk şey emekli maaşı aldığı bankadan kredi talebinde bulunmasıdır. Çünkü maşının yattığı bankadan kredi talep etmesi banka için güven vereceği gibi faiz oranı da düşük olmaktadır.

Bankaların büyük bir kısmı emeklilerin kendi bankasını kullanmasını istemesi, gelir seviyesi düşük olsa da daha istikrarlı ve hesabını bilen geri ödemelerde aksatmalar yapmayan kesim olmasından kaynaklanmaktadır.

Emekliye Kredi Veren Bankalar Hangi Belgeleri İster?

Şayet emekli maaşınızı almakta olduğunuz bankanızdan kredi talebinde bulunursanız sizin bütün bilgileriniz zaten bankada olduğundan sizden herhangi bir belge istenmemekte sadece sözleşme imzalatılmaktadır. Ancak yüksek kredi talep edildiğinde ve emekli maaşını aşan tutarlarda (ev, araba kredisi gibi kredi taleplerinde) ise, o zaman banka kefil ya da ipotek işlemini devreye sokabilir.

Maaşınızı almadığınız herhangi bir bankadan kredi talep ettiğinizde banka sizin kredi notunuza bakarak ve gelirinizi göz önünde tutarak kredi vermektedir.

Emekli Olan Kişiden İstenen Belgeler

Bu evraklar bankaya göre değişebilse de her bankanın mutlaka isteyeceği ortak evraklar şunlardır.

  • Kimlik belgesi (nüfus cüzdanı fotokopisi)
  • Aylık gelirin gösteren belge (emekli aylığının tutarı banka kayıtlarında kontrol edilerek çıktı alınabilir)
  • Emekli ek iş yapıyor ise onaylı, mühürlü gelir çizelgesi ya da evrakı,
  • İkametgâh belgesi (Muhtarlıktan alınan onaylı belge)

NOT; Emekli, emekli maaşını aldığı bankadan kredi talep ederse bu evraklar banka tarafından istenmeyecektir.

Kredi talep eden emeklinin de kredi notuna bakılmadan kredi verilmemektedir. Kredi notu (KKB) Kredi Kayıt Bürosu’nun düzenli olarak bankalardan takip ederek her kişi için ayrı oluşturduğu nottur. Kredi notu kişilerin finansal hareketliliğindeki olumlu ya da olumsuz gelişmelerin rakamlarla değerlendirilmesidir.

Emekli olan kişilerin de kredi notu vardır ve kredi talebinde bulunan emeklilerin de kredi notuna bakılır. Ayrıca özellikle emekliler için hayat sigortası yaptırma şartı bulunmaktadır.

Hakkında: esogud

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir