İhtiyaç kredisi başvurusunda istenen evrakları
İhtiyaç kredisi başvurusunda istenen evrakları

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda İstenen Evraklar Nelerdir? |2023

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda İstenen Evraklar

İhtiyaç kredisi başvurusunda istenen evrakları detaylıca anlatmadan şu başlıklarda sıralayabiliriz.

  • Nüfus cüzdanı veya nüfus cüzdanı yerine geçen (Pasaport,ehliyet) belgeler
  • Gelir Belgesi (Maaşınızı gösteren veya sahip olunan malların belgesi)
  • İkamet belgesi (Kalıcı Adres belgesi)

Bankalar günlük yaşamda insanların hayatında büyük bir yere sahiptir. Çünkü bankalar insanların ekonomik olarak sıkıntı yaşadığı her an başvurabildikleri bir yerdir. Bankaların en fazla tercih edilmesindeki sebep hiç şüphesiz kredi imkanı tanımasıdır. İsteyen herkes ihtiyacına göre kredi türleri arasından seçim yapabilir ve eğer banka tarafından uygun bulunursa kredi verilir.

Günümüzde bankalar kendilerine daha fazla sayıda müşteri çekebilmek için kredi türlerinde değişiklikler ve yenilikler yapmıştır. Konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi bir çok kredi seçeneği banka müşterilerinin karşısına çıkar. Bu kredi türleri içerisinde en çok tercih edilen kredi türü ise hiç şüphesiz ihtiyaç kredisidir. İhtiyaç kredisi günlük yaşamda hemen hemen her yerde kullanabileceğiniz bir kredi türüdür. Yani krediler arasında en kapsamlı olan kredi türü ihtiyaç kredisidir.

İhtiyaç kredisine olan talep o kadar fazladır ki artık internet üzerinden ya da telefon üzerinden tek bir mesaj ile ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz. Fakat her kredi türünde olduğu gibi ihtiyaç kredisinde de istenen bazı evraklar vardır. Çünkü banka kredi imkanından yararlanacak olan müşterinin bilgilerini ister ve bu doğrultuda kredi başvurusunu onaylar ya da onaylamaz.

Mesela ING Bankası’nın istediği evraklar için tıklayabilirsiniz.

Ziraat Bankası’nın istediği evraklar için ise tıklayınız

Yazımızın devamında ihtiyaç kredisi başvurusunda istenen veya tüketici kredisi başvurusunda istenen evrakların listesi aşağıdaki gibidir.

Nüfus Cüzdanı

Bankalardan ihtiyaç kredisi almak istediğiniz zaman sizden istenecek en önemli evrak nüfus cüzdanıdır. Çünkü bu sayede sizin önceki zamanlara ait banka geçmişiniz de incelenir. Böylelikle güvenilir bir müşteri olup olmadığınız incelenmiş olur. Bunun sonucunda ise kredi başvurunuz onaylanır ya da onaylanmaz.

Gelir Belgesi

Bankaların ihtiyaç kredisi imkanlarından faydalanmak için gelir belgenizin olması şarttır. Aksi halde bankalar açısından riskli bir görünümde olursunuz. Bu durumda da bankalar size kredi vermez. Bu yüzden kredi başvurusu yapacağınız zaman önceden gelir belgenizi almanız gerekmektedir.

İkamet Bilgisi

Müşterisi olduğunuz bankadan ihtiyaç kredisi başvurusu yapıyorsanız ikamet belgesine gerek yoktur. Fakat başka bir bankadan kredi başvurusu yaparsanız ikamet belgesi gereklidir. Bazen ikamet belgesi yerine fatura da istenebilir. Eğer fatura istenirse bu faturalar son üç aya ait olmak zorundadır. Aksi halde faturalar banka tarafından kabul görmez.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Türkiye İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Daha fazla bilgi sahibi olmak için önce çalıştığınız bankanın sitesini daha sonra bizim kredi kategorisini inceleyebilirsiniz.