Sağlıklı Kilo Verme Yolları
Sağlıklı Kilo Verme Yolları

Sağlıklı Kilo Verme Yolları Tüyoları | 2020

Sağlığınızı Riske Atmadan Kilo Verme Tüyoları

Diyet yapmak çoğu zaman baş belası olarak görünen bir durumdur. Bundan dolayı genellikle insanlar çabucak kilo verme yollarına girişirler. Ancak çabuk kilo vermek birçok uzmanın da hemfikir olduğu üzere hiç de sağlıklı olmayan durumlarla karşılaşmaya sebep olabilir. Dayanılmaz sancılar ve diğer türlü rahatsızlıkların pekişmesi sağlıksız diyet sonucu ortaya çıkabilir.

Sağlığın en önemli göstergesi olan dinçlik hissi çabucak kilo verme isteğinde olan kişilerde yok olmaya başlar. Deri hastalıkları ve saç dökülmesinde hızlanmalar da oldukça karşılaşılan göstergelerdir. Günlük gereken besin değerinin altında beslenen kişiler konsantrasyon kaybı ve uykusuzlukla da uğraşmak zorunda kalmaktadır. Bu sorunlarla baş etmemek adına önemli olan sağlıklı beslenme tüyoları ile kilo vermektir. Obezite ve düzensiz yeme alışkanlığı olan kişilerin düzenli bir hayata geçip önereceğimiz tavsiyelerle beslenmeye başlaması kilo vermek için önemli bir başlangıç olacaktır.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Sakınılması Gerekenler

Sağlıklı kilo vermek bir bakıma sağlıklı yaşamak ve sağlıklı beslenmedir. Dengeli ve düzenli beslenen, günlük ihtiyacını karşılayacak düzeyde besin alan kişiler hem sağlıklı olacak hem de kilo verecektir. Bu gibi durumlarda unutulmaması gereken en önemli madde elbette ki 3 beyazdan uzak durmaktır. Rafine haline getirilmiş şekerin zararı hem cilde zarar vermekte hem de sağlıksız kilo almanın önünü açmaktadır. Rafine un da şeker gibi aynı işlevi görmektedir. Paketli gıdaların büyük çoğunluğu rafine un ve şekerden yapılmaktadır. Ayrıca şekerli, hafif gazlı ve toz içecekler de kilo almanın önünü açmaktadır. Bu içeceklerin tüketilmesi bir yandan da mide ve cilt sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Alkollü içecekler tüketildiğinde karaciğere doğrudan zarar vermektedir. Aşırı derecede alkol tüketimi karaciğer yağlanmasının yolunu açmakta ve kilo almaya sebep olmaktadır. Sağlıklı şekilde kilo vermek için alkolden uzak durmak gerekmektedir.

Sağlığın en büyük düşmanı ise strestir. Aşırı stresli bir ev veya iş ortamında yaşamak ilerleyen zamanlarda kilo almanın da önünü açmaktadır. Stres durumunda mide farklı bir rol alır ve kasılmalar baş gösterir. Kasılmalar sonucunda bağırsaklar da bundan etkilenir. Bu durumda aniden açlık hissi baş gösterebilir. Ayrıca mutluluk hormonu olan dopamin eksikliği strese yol açmaktadır. Dopamin hormonu eksik olduğunda genellikle tatlı yiyeceklere yönelim artmaktadır. Bu da dolaylı olarak kilo almaya neden olur.

Sağlıklı Kilo Kaybetmek İçin Yapılması Gerekenler

Sağlığın ve kilo vermenin öncüsü daima sudur. Uzmanların ısrarla üzerinde durduğu su tüketimi kilo vermenin yapı taşı olarak da adlandırılmaktadır. Vücudun önemli bir bölümü su olduğundan bünye daima su istemektedir. Hücrelerin yenilenmesini sağlayan su tüketimi aynı zamanda vücuda direnç kazandırır ve baş ağrısını da ortadan kaldırır. Günlük olarak düzenli su tüketmek sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenlerin birinci önceliği haline gelmelidir.

Spor yapmak zorlanmadan sağlıklı ve düşük stresle kilo vermeye aracı olmaktadır. İlk zamanlarda spor yaparken zorlanıp vazgeçmek huzur bozucu olabilir. Ancak dirayet gösterip de düzenli bir hayata adım atmak için spor yapmak iyi gelecektir. Spor yapmak için salonları tercih ederek, kapalı yüzme havuzlarında eğlenceli şekilde vakit geçirerek veya açık havada çeşitli aktiviteler eşliğinde spor yapmak mümkündür.

Dost besinleri yakından tanımak da hem sağlıklı hem de dengeli şekilde kilo vermeyi desteklemektedir. Kolaylıkla erişilebilen yiyeceklerin başında yoğurt, elma, yeşil yapraklı sebzeler, siyah çikolata ve yulaf ezmesi gelmektedir. Yoğurt; içerisinde yer alan probiyotikler aracılığı ile bağırsaklara destek olur. Sindirimin kolay ve sağlıklı bir süreç halinde olması için oldukça önemlidir. Elma; cildi güzelleştiren, doğal tatlı çeşidi ve bağırsak dostu mikropların artmasını sağlayan bir meyvedir. Siyah çikolata; içermiş olduğu lif sayesinde tok tutma konusunda yararlı olacaktır ancak haftada 3 defa tüketmek kilo verme aşamasında iyi olacaktır. Yeşil yapraklı sebzeler; antioksidan içeren sebzeler aynı zamanda lif açısından da oldukça zengindir. Yulaf ezmesi; glüten hassasiyeti yaşamayan kişilerin baş ucu besini olmalıdır. Lifli gıda olduğundan dolayı sindirim noktasında zorlamaz ayrıca uzun süre tok tutar.

Beslenme, spor ve su tüketiminin yanı sıra bitki çaylarıyla içli dışlı olmak sağlıklı ve düzenli kilo vermenin öncüleri arasında yer almaktadır. Zencefil, kekik ve tarçın bu durumda dost olarak bilinen bitkilerdir. Kış mevsiminde hastalık zamanlarında tüketilmesi yaygın olan zerdeçal vazgeçilmezdir. Dağ kekiği bulma imkanı olanların dağ kekiğinden çay demleyip günde 1 bardak içmesi oldukça iyidir. Ancak sakinleştirici özelliği de bulunduğundan genellikle akşam üstü veya uyumadan en az 2-3 saat önce içmek iyi gelecektir. Tarçın ise metabolizmayı hızlandıran baharattır. Diğer bitki çayları ile içilebileceği gibi sade olarak da demlenip içilebilmektedir. Toz veya kabuk tarçın kullanmak fark etmeyecektir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir