Sigarayı Bırakma Süreci | Sigara Bırakma Yöntemleri |2023

Sigarayı Bırakma Süreci | Sigara Bırakma Yöntemleri
Sigarayı Bırakma Süreci | Sigara Bırakma Yöntemleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sigarayı Bırakma Süreci

Sigara bağımlılığı son yıllarda artan sağlık sorunu nedeniyle çok fazla ele alınan bağımlılık türüdür. Sigara içenin kendisi haricinde çevresindekileri de oldukça ilgilendirmektedir. Dumanın yayıldığı çevre kalitesiz bir hava sahası alanı oluşturmaktadır. Sigara içen kadar içmeyen de bu havaya maruz kaldığında hastalıklar baş gösterebilmektedir.

Sigaranın türlü hastalıklara sebep olması bilindiği gibi bağımlıları da artış göstermektedir. Kalitesiz ve sağlıksız hayatın tercih edilmesi bireyin kendi sorumluluğundadır. Ancak bu yazımız bırakmak isteyip de bırakamayan, aylardır veya yıllardır tiryaki olan insanların sigarayı bırakmaları için tavsiye içermektedir.

Öncelikle Sigara Bırakmak İçin Neden Bulun

Hiçbir eylem motive olunmadan gerçekleştirilmez. Sigara gibi bir bağımlılığın vazgeçilme sürecinde önemli olan gerekli motivasyonun sağlanabilmesidir. Bu gerekçeler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimileri ailesinin sağlığı, ekonomik koşullar, kendi sağlığı veya kişisel bakımı gibi durumlardan ötürü sigarayı bırakma kararı alabilir. Tüm bu durumlar kişisel motivasyonu besleyen arka planlardır. Önemli olan bu motivasyon dinamiklerinin sürekli olarak farkında olmaktır.

Sigara Bırakma Sürecine Hazırlık Yapın

Kısa süre sigara kullananların aksine uzun süre boyunca sigara tiryakisi olmuş kişilerin kolaylıkla sigarayı bırakmalarını beklemek maalesef bir mucize olur. Düşük motivasyonla alelacele şekilde sigarayı bırakan kişiler yapılan araştırmalara göre geri dönme riskine sahip kişilerdir. Nikotinin oluşturduğu bağımlılık hissi, el ve dudak alışkanlıkları maalesef birdenbire sigarayı bırakmakta yetersiz olabilmektedir.

Kesin karar alınarak bağımlılıktan kurtulmak isteyenlerin yapması gerekenler arasında psikolojik olarak hazır oluş durumuna gelmektir. Sigarayı bırakma aşamasında olan kişi hazır olmadan günlük aktivite haline gelen sigara tiryakiliğini kolaylıkla bırakamaz. Bu hazırlık aşamasında yakın çevreden, aileden, psikologlardan ve sağlık kuruluşlarından yardımlar ve destekler alınabilir.

Yakın Çevrenin Desteğini Alın

İnsanlar karar alma sürecinde bazen tek başlarına başarısız olabilmektedir. Yakın çevrenin desteğini alarak daha uzun vadeli çözümler getirebilirsiniz. Sigara bırakma aşamasında en önemli destek mekanizmaları ise sigarayı bırakmış kişilere danışmaktır. Bu bağımlılıktan kurtulmuş kişiler sosyal medyada veya reel hayatta gruplar halinde toplanıp bırakma aşamasında olan kişilere sosyal açıdan destek sağlayabilmektedir.

Yakın çevreden destek alma konusunda başarılı olunmadığında başka çözümler geliştirilebilir. Davranışçı terapi uygulayan uzmanlardan yardım istemek de bir nevi destek aracıdır. Kararlıysanız birkaç seansta sigarayı kolaylıkla bırakabilirsiniz.

Mola Verdiğinizde Yardımcı Olacak Hobiler Edinin

Sigara bağımlılığının ana sebepleri arasında nikotinin rahatlatıcı etki sağlamasıdır. Sigarayı bırakma aşamasında gevşeme ihtiyacı olanların kişilerin yeni aktivitelere yönelmesi başarılı sonuç almak için tavsiye edilmektedir.

Sosyal hayatta aktif olmak, spor yapmak, muzik mp3 indir ve doğa içerisinde zaman geçirmek sigaranın bırakılma aşamasındaki kötü etkileri ortadan kaldırmaya yarayacaktır. Sigarasızlıktan doğan stres durumu da böylelikle azalış gösterecektir.

Alkol ve Zararlı Diğer Alışkanlıklardan Kaçının

Sigara bağımlılarının yaşamış olduğu sıkıntılar arasında sigara bırakma aşamasında doğan yeni bağımlılık türleridir. Alkol de gevşeyip rahatlamak için kullanılan bir başka zararlı alışkanlıktır. Alkol tüketildiği zaman aynı anda nükseden sigara kullanma isteği baş gösterebilir. Bu durumda sigara bırakma aşamasında alkolden de uzak durmak gerekebilir. Aynısı kahve içildiği zaman yaşanıyorsa kahve tüketmek yerine farkı içeceklere yönelmek yararlı olacaktır.

Kişisel Eşyalarınızı Temizleyin

Kişisel eşyalar sigarayı hatırlatıcı bir koku barındırabilir. Özellikle günlük kullanılan masa, sandalye, kıyafetler vb. eşyalar sigarayı hatırlatıyorsa temizlenmelidir. Masa üzerinde çakmak ve kül tablası yer alıyorsa onları da atmanız gerekmektedir.

Özel araç ve oda gibi kapalı mekanlar içerisinde sigara tüketmişseniz araba içini ve odayı da temizlemekte fayda vardır. Doğal kokular ve temizlik maddeleri bu konuda yardımcı olabilir.

Doğal Beslenmeye Başlayın

Sigara bırakanların hızlı bir şekilde kilo aldığı rivayet edilmektedir. Öyle bir duruma yakalanmaktan çekiniyorsanız sigara bırakma aşamasında meyve ve sebze gibi doğal besinleri tüketmeye yönelebilirsiniz. Kendinizi aç bırakarak daha da yoksunluk yaşamaya sebep olmayın. Ayrıca çiğ kuruyemişler tüketmek de size yardımcı olacaktır.

Denemekten Vazgeçmeyin

Denemek asla acizlik demek değildir. Sigara bırakma aşamasının kolay olmadığının birçok kişi farkındadır. Eğer ilk denemede başaramadıysanız ikinci, üçüncü veya daha fazla şansı kendinize tanıyabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz duygular da sizi sigaraya döndürmüş olabileceğinden psikolojinizi analiz edebilir, ne istediğinizi anlamaya çalışabilirsiniz.

Denemekten vazgeçmemek demek aslında gerçekten sigarayı bırakmak istediğiniz anlamına gelmektedir. Bu yüzden kendinize bir şans daha verdikten sonra bir ay içinde sigaranın tamamen bırakılma tarihini oluşturun.

Sigara bırakmada bir destek arıyorsanız bulunduğunuz şehirdeki Sigara Bırakma Poliklinikleri desteğine başvurabilirsiniz. Aynı zamanda ALO 171 Sigara Bırakma Hattı üzerinden destek almanız da oldukça mümkündür.