Temel Mum Çubuklar (CandleStick) Nelerdir? | 2021

İçindekiler

Temel Mum Çubuklar Nelerdir?

Mum Çubuk Formasyonlarının Analizi yüzyıllardır kullanılmaktadır. Birçok yatırımcı alım-satım kararı verirken grafikte oluşan mum formasyonları takip eder, analiz eder ve yatırım kararları oluşturur. Yatırımcıların bir kısmı da al-sat kararlarını teyit etmek için mum çubukları analiz eder. Mum çubuk formasyonlarını anlamak, mum çubuklara bakarak teknik analiz yapmak için öncelikle hangi mum çubuğun hangi anlama geldiğini iyice öğrenmelisiniz. Yazımızda size mum formasyonlarını analiz ederken kullanacağınız mum çubuk grafiklerini, nasıl oluştuklarını ve yatırımcı psikolojisinde ne anlama geldiklerini derledik.

Mum Çubuk İsimleri

Mum Çubuklar içinin dolu veya boş olmasına göre beyaz veya siyah adını alırlar. Eğer Matriks veya başka İdeal gibi başka platform kullanıyorsanız yeşil veya kırmızı renkli de olabilirler. Biz genel hatları ile tarif edebilmek adına siyah veya beyaz mum çubukları dedik. Beyaz mum çubuklar yükselişi, siyah mum çubuklar ise düşüşü temsil eder.

Kısa Beyaz Mum Çubuğu

Kısa Beyaz Mum Çubuk

Kısa Beyaz Mum Çubuğu Nasıl Tanırsınız?

Alım yönünde göreli olarak zayıf bir baskıya işaret eden ve günlük fiyat hareketinin sınırlı kaldığı beyaz renkli bir mum çubuktur.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Kısa Siyah Mum Çubuğu

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Mum çubuğunun gövdesi beyaz renkli ve görece kısadır.

Kısa Beyaz Mum Çubuğu Özel Şartları

Bu mum çubuğunun beyaz gövdesi, küçük olmalıdır. Bu çubukların gölgeleri çok uzun olmamakla beraber önemsizdir. .

Yatırımcı Psikolojisi

Bu temel mum çubuk, piyasa trendi hakkında tek başına karar vereceğiniz kadar güçlü bilgi içermemektedir. Tek bir işlem dilimini yansıttığından bazen trendin devam edeceğini gösterirken bazen de dönüş işareti olabilmektedir. Ayı ve Boğa gücü hakkında net bilgi içermez. Piyasa yönü hakkında karar verebilmek için öncesinde ve sonrasında gelen çubuklarla beraber değerlendirilmelidir.

Beyaz Mum Çubuğu

Beyaz Mum Çubuğu Nasıl Tanırsınız?

Boğaların ayılara göreceli baskın olduğunu gösteren bir mum çubuğudur. Bu beyaz çubuk, fiyatların açılıştan sonra barın kapanışına kadar sürekli yükseldiğini ve piyasanın boğaların kontrolü altında olduğunu gösterir.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Mum çubuğunun gövdesi beyaz ve normal boydadır.

Beyaz Mum Çubuğu Özel Şartları

Bu mum çubuğunun beyaz gövdesi, ortalama bir boyda olmalıdır. Bu çubukların gölgeleri çok uzun olmamakla beraber önemsizdir. .

Yatırımcı Psikolojisi

Bu temel mum çubuk da kısa beyaz çubuk gibi piyasa trendi hakkında tek başına karar vereceğiniz kadar güçlü bilgi içermemektedir. Tek bir işlem dilimini ( 5 dk-30 dk-4 saat veya günlük) yansıttığından bazen trendin devam edeceğini gösterirken bazen de dönüş işareti olabilmektedir. Ayı ve Boğa gücü hakkında net bilgi içermez. Piyasa yönü hakkında karar verebilmek için öncesinde ve sonrasında gelen çubuklarla beraber değerlendirilmelidir.

Uzun Beyaz Mum Çubuğu

Uzun Beyaz Mum Çubuğu Nasıl Tanırsınız?

Boğaların ayılara oldukça baskın olduğunu gösteren bir mum çubuğudur. Bu uzun beyaz renkli mum çubuk, fiyatların açılıştan sonra barın kapanışına kadar oldukça yükseldiğini ve piyasadaki boğaların oldukça iştahlı olduğunu gösterir.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Mum çubuğun beyaz renkli gövde kısmı uzundur.

Uzun Beyaz Mum Çubuğu Özel Şartları

Bu mum çubuğunun beyaz renkli  gövdesi, ortalamadan çok daha fazla uzun boyda olmalıdır. Bu çubukların gölgeleri çok uzun olmamakla beraber gölgeler önemsizdir. .

Yatırımcı Psikolojisi

Bu uzun beyaz mum çubuk genel olarak yükselişe işaret eder. Buna rağmen, uzun beyaz mum çubuğun oluştuğu zaman ve yer de önemlidir. Şöyle ki uzun beyaz mum çubuğu fiyatların uzun bir düşüş döneminden sonra önemli bir destek seviyesine, buradan potansiyel bir yukarı dönüş olabileceğini işaret edebilir. Öte yandan, uzun süren ve anlamlı bir yükseliş trendi sonunda görülürse, piyasanın aşırı alım seviyesine geldiğine işaret edebilir. Piyasa yönü hakkında karar verebilmek için öncesinde ve sonrasında gelen çubuklarla beraber değerlendirilmesi daha doğru sonuçlar üretecektir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Kahve ve Dünya Kahve Piyasası

Beyaz Marubozu

Beyaz Marubozu Mum Çubuğu Nasıl Tanırsınız?

Bu mum çubuğu aşırı yükselmiş bir piyasayı temsil etmektedir. Beyaz renkli marubozu, mum barın her iki ucunda da gölge olmadığı uzun beyaz bir gövde ile tanınır.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Mum çubuğun beyaz renkli gövde kısmı uzundur.

2. Mum çubuğun altında veya üstünde gölgesi bulunmamaktadır

Beyaz Marubozu Mum Çubuğu Özel Şartları

Mum çubuğunun beyaz renkli gövdesi fiyat grafiğindeki diğer mumlara göre daha uzun boylu olmalıdır. Mum barın alt ve üst gölgesi kesinlikle olmamalıdır.

Yatırımcı Psikolojisi

Beyaz Marubozu kısaca açılış fiyatının işlem diliminin (4 saatlik, günlük vs.) en düşük fiyatına, kapanış fiyatının ise işlem diliminin en yüksek fiyatına eşit olmasıdır. Grafik günlük mum değerlerinden oluşuyorsa gün içinde yapılan ilk işlemden son işleme kadar boğaların piyasayı kontrol ettiğini gösterir. Açılıştan sonra fiyatlar gerileme göstermeden sürekli yükselir. Sonuç olarak alt veya üst gölgesi olmayan uzun ve beyaz bir mum bar oluşur. Piyasada fiyat, günün en yükseğinden kapanır. En yüksek değer olduğu için üst gölge de oluşmaz.

Beyaz marubozu çubuğu genel olarak yükseliş trendine işaret eder. Buna rağmen, uzun beyaz mum çubuğun oluştuğu zaman ve yer de önemlidir. Şöyle ki uzun beyaz mum çubuğu fiyatların uzun bir düşüş döneminden sonra önemli bir destek seviyesine, buradan potansiyel bir yukarı dönüş olabileceğini işaret edebilir. Öte yandan, uzun süren ve anlamlı bir yükseliş trendi sonunda görülürse, piyasanın aşırı alım seviyesine geldiğine işaret edebilir. Piyasa yönü hakkında karar verebilmek için öncesinde ve sonrasında gelen çubuklarla beraber değerlendirilmesi daha doğru sonuçlar üretecektir.

Beyaz Açılan Marubozu

Beyaz Açılan Marubozu Mum Çubuğu Nasıl Tanırsınız?

Bu mum çubuk aşırı yükselmiş bir piyasayı temsil etmektedir. Bu mum çubuk marubozuyu,  üst gölgesi olan fakat alt gölgesi olmayan uzun beyaz gövde ile tanıyabilirsiniz.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Mum çubuğun gövdesi beyaz olup oldukça uzundur.

2. Kesinlikle ALT gölgesi olmamalıdır.

Beyaz Açılan Marubozu Mum Çubuğu Özel Şartları

Bu mum çubukta beyaz gövde, fiyat grafiğindeki diğer mum çubuklara göreceli olarak daha uzun  olmalıdır. Kapanış tarafında gölgesi var, açılış yönünde ise gölgesi yoktur.

Yatırımcı Psikolojisi

Beyaz Açılan Marubozu, piyasadaki ilk işlemlerden son işleme kadar boğaların piyasayı kontrol ettiğini gösterir. Bar açılışından sonra fiyatlar arkalarına bile bakmadan sürekli yükselmiştir. İşlem dilimi sonunda örneğin günlük bar, alt gölgesi olmayan uzun ve beyaz bir mum bar haline gelir. Buna rağmen normal marubozuya göre fiyatlar günün en yüksek seviyesinden kapanmaz. Gün sonu ufak bir satış geldiğinden üst gölge meydana gelir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Amerikan Merkez Bankası - FED - ve Ekonomiye Etkileri

Beyaz açılan marubozu çubuğu genel olarak yükseliş trendine işaret etmeketdir. Buna rağmen, uzun mum çubuğun oluştuğu zaman ve yer de önemlidir. Şöyle ki uzun beyaz mum çubuğu fiyatların uzun bir düşüş döneminden sonra önemli bir destek seviyesinde olduğunu, buradan potansiyel bir yukarı dönüş olabileceğini işaret edebilir. Öte yandan, uzun süren ve anlamlı bir yükseliş trendi sonunda görülürse, piyasanın aşırı alım seviyesine geldiğine de işaret edebilir. Piyasa yönü hakkında karar verebilmek için öncesinde ve sonrasında gelen çubuklarla beraber değerlendirilmesi daha doğru sonuçlar üretecektir.

Beyaz Kapanan Marubozu

Beyaz Kapanan Marubozu Mum Çubuğu Nasıl Tanırsınız?

Bu mum çubuğu aşırı yükseliş eğilimini temsil etmektedir. Mum çubuğun sadece alt gölgesi vardır fakat üst gölgesi yoktur. Alt gölgesi olan uzun beyaz bir gövde ile tanıyabilirsiniz

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Mum çubuğun gövdesi beyaz renkte olup oldukça uzundur.

2. Kesinlikle ÜST gölgesi olmamalıdır.

Beyaz Kapanan Marubozu Mum Çubuğu Özel Şartları

Bu mum çubukta beyaz gövde, fiyat grafiğindeki diğer mum çubuklara göreceli olarak daha uzun  olmalıdır. Açılış tarafında gölgesi var, Kapanış yönünde ise gölgesi yoktur.

Yatırımcı Psikolojisi

Beyaz Kapanan Marubozu ilk işlemden son işleme dek boğaların piyasayı ele geçirdiğini gösterir. Bar açılışından sonra önce fiyatlar küçük alt gölge oluşturacak şekilde hafifçe düşmüştür. Sonrasında ise başlayan yükseliş, önce fiyatları açılış fiyatının üzerine taşır. Bu olaydan sonra fiyat yükselişi işlem aralığı süresince sürer. Örneğin günlük mum için yükseliş bütün gün sürmüştür.  Mum kapanışı günün en yükseğine eşit bir kapanış fiyatıyla sonlanır. Piyasa açılışı hariç boğalar gün boyunca çok güçlüdür.

Beyaz kapanan marubozu çubuğu genel olarak yükseliş trendine işaret etmektedir. Buna rağmen, uzun mum çubuğun oluştuğu zaman ve yer de önemlidir. Şöyle ki uzun beyaz mum çubuğu fiyatların uzun bir düşüş döneminden sonra önemli bir destek seviyesinde olduğunu, buradan potansiyel bir yukarı dönüş olabileceğini işaret edebilir. Öte yandan, uzun süren ve anlamlı bir yükseliş trendi sonunda görülürse, piyasanın aşırı alım seviyesine geldiğine de işaret edebilir. Piyasa yönü hakkında karar verebilmek için öncesinde ve sonrasında gelen çubuklarla beraber değerlendirilmesi daha doğru sonuçlar üretecektir.

Kısa Siyah Mum Çubuğu

Kısa Siyah Mum Çubuğu Nasıl Tanırsınız?

Satış yönünde göreli olarak zayıf bir baskıya işaret eden ve günlük fiyat hareketinin sınırlı kaldığı siyah bir mum çubuktur.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Mum çubuğunun gövdesi siyah renktedir ve diğerlerine görece kısadır.

Kısa Siyah Mum Çubuğu Özel Şartları

Bu mum çubuğunun siyah gövdesi, küçük olmalıdır. Bu çubukların gölgeleri çok uzun olmamakla beraber önemsizdir. .

Yatırımcı Psikolojisi

Bu temel mum çubuk, piyasa trendi hakkında tek başına karar vereceğiniz kadar güçlü bilgi içermemektedir. Tek bir işlem dilimini yansıttığından bazen trendin devam edeceğini gösterirken bazen de dönüş işareti olabilmektedir. Ayı ve Boğa gücü hakkında net bilgi içermez. Piyasa yönü hakkında karar verebilmek için öncesinde ve sonrasında gelen çubuklarla beraber değerlendirilmelidir.

Siyah Mum Çubuğu

Siyah Mum Çubuğu
Siyah Mum Çubuğu

Siyah Mum Çubuğu Nasıl Tanırsınız?

Satış yönünde göreli olarak bir baskıya işaret eden ve günlük fiyat hareketinin sınırlı kaldığı siyah bir mum çubuktur.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Mum çubuğunun gövdesi siyah ve görece normal uzunluktadır.

Kısa Siyah Mum Çubuğu Özel Şartları

Bu mum çubuğunun siyah gövdesi, normal uzunlukta olmalıdır. Bu çubukların gölgeleri çok uzun olmamakla beraber önemsizdir. .

Yatırımcı Psikolojisi

Bu temel mum çubuk, piyasa trendi hakkında tek başına karar vereceğiniz kadar güçlü bilgi içermemektedir. Tek bir işlem dilimini yansıttığından bazen trendin devam edeceğini gösterirken bazen de dönüş işareti olabilmektedir. Ayı ve Boğa gücü hakkında net bilgi içermez. Piyasa yönü hakkında karar verebilmek için öncesinde ve sonrasında gelen çubuklarla beraber değerlendirilmelidir.