Yabancı Borsalarda İşlem Yapmak Hisse Almak| 2022

Yabancı Borsalarda İşlem Yapmak
Yabancı Borsalarda İşlem Yapmak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yabancı Borsalarda İşlem Nedir?

Yabancı Borsalarda işlem yapmak ile ilgili bilgileri sizin için derledik. Bu makalemizde sizlere yabancı borsalarda nasıl işlem yapabileceğinizi, hangi kurumları kullanarak yabancı borsalardan hisse senedi alabileceğiniz ve bu konu ile ilgili detayları paylaşacağız. Türkiye’deki sermaye piyasası kurallarına  tabi olmayan her borsa yurtdışı borsadır. Yabancı borsalar, Türk Lirası’ndan farklı para birimleri ile işlem yaptığınız borsalardır. En bilinen yabancı borsalarda işlem yapmak isterseniz Dow Jones, SP 500, Nasdaq, Dax ve Nikkei gibi isimleri bol bol duyacaksınız.

Ücretsiz 100 Bin TL ile Yabancı Borsada ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Yabancı Borsalarda İşlem Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Bir Türk yatırımcı, yabancı borsalarda neden işlem yapmak isteyebilir? Bunun tek bir cevabı olmasa da olabilecek cevapları avantajları da içerecek şekilde özetleyelim.

 • Derinlikli piyasa ihtiyacı: Bazı yatırımcılar Türkiye borsasında derinlik olmadığını düşünmektedir. Derinliği olmayan piyasalarda aşırı oynaklıktan korunmak için yabancı borsalarda işlem yapmayı seçebilmektedir.
 • Siyasetsiz Borsa: Yatırımcılar Türkiye’de mevcut iç ve dış siyasetin borsa üzerinde neden olduğu olumsuz etkileri minimuma indirgemek için yabancı/kritik haber akışlarının daha az olduğu borsaları seçebilmektedir.
 • Hisseye Özel Yatırım: Spesifik sektör ve hisse senedinin Türkiye’de bulunmaması. Bazı yatırımcılar start-up olup yeni kurulan ama gelecek vaat eden hisse senetlerini bulmuş ve onlara yatırım yapmayı istiyor olabilir. Örneğin Bitcoin madenciliğinde Ekran kartlarının kullanılması ile Nvidia, Rodeon gibi teknoloji şirketlerinin değeri hızlıca arttı. Kripto para madenciliği ile ilgilenen bir yatırımcı bu sektörün Türkiye’de olmaması nedeniyle yatırım yapamayacağını bildiğinden teknoloji şirketlerinin, silikon vadisi şirketlerinin yoğun olduğu yurtdışı piyasada (Nasdaq) bu hisse senedini almak isteyebilir.
 • Kur artışlarından da yararlanma: Yurtdışı borsaların yatırımcılarına sunduğu bir avantaj da hisse senedi getirinin haricinde, döviz cinsinden olduğu için döviz kuru yükselmesinden de kar elde edebilme imkanı sunmasıdır. Amerikan borsasına yapılan bir hisse senedi yatırımı sırasında hisse senedi ve dolar/TL aynı anda artıyorsa iki artış sayesinde kar yazılabilir.

Facebook halka arz olduğunda hisse senedi değeri 38 dolar ve dolar/TL kuru 1.8 TL civarındaydı.  TL cinsinden sadece Facebook hissesi 68 TL ediyordu. 2020 yılında Facebook hisse senedi, NASDAQ’da 210 dolara çıkarken dolar/TL ‘de 6 TL civarında işlem görüyordu. 8 yıl sonra Facebook hisse senedi değeri TL cinsinden 1260 Türk lirasına yükseldi.

Yabancı Borsalarda İşlem Yapmanın Olumsuz Yönleri

Yabancı borsalarda işlem yapmanın avantajlarının yanı sıra yatırımcılar içim olumsuz tarafları da bulunmaktadır:,

 • Bilgi Eksikliği: Gündemini hiç bilmediğiniz bir ülkenin gündeminden ekonomik gidişatından etkilenme ihtimaliniz. 2008 Ekonomik krizi Amerikan Merkezli bir kriz olarak geldi. 2010 Avrupa Borç krizi de Avrupa’da yaşamayan ve gündemi takip etmeyen birisi için anlaması zor bir krizdi.
 • Dil sorunu: Bir önceki madde ile ilgili olarak yatırım yapmak isteyeceğiniz Yurtdışı borsanın bulunduğu ülke ile ilgili yabancı dili bilmiyorsanız bu sizin için dezavantaj yaratır. Şirket haberleri, bilançolar ve birçok farklı bilgiye erişememek, anlamamak sorun yaratabilir.
 • Kanunlar: Aldığınız hisse senedi eğer sizin kendi nam ve hesabınıza işletiliyor ise bu durumda ilgili ülkenin sermaye piyasası kurallarına tabi olursunuz.
 • Komisyonlar: Yurtdışı borsalarda Türkiye vatandaşı olarak işlem yapmanın en büyük güçlüğü, işlem yapmak için kullanılan kurumlara ödenen komisyon ve diğer vergilerdir.

Hangi Yabancı Borsalarda İşlem Yapmak Mümkündür?

Dünya’da en bilinen ve birçok yerli ve yatırımcının işlem yaptığı, derinliği yüksek işlem hacminin fazla olduğu borsalar Asya Pasifik borsaları, kuzey Amerika borsaları ve Avrupa borsalarıdır. Listeleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Asya Pasifik Borsaları

 • Shangai (Çin Borsası)
 • Kospi (Güney Kore Borsası)
 • Nikkei (Japonya Borsası)
 • Hang Seng (Hong Kong Borsası)

Kuzey Amerika Borsaları

 • Dow Jones (Endüstriyel üretim yapan firmaların bulunduğu endeks)
 • SP500
 • Nasdaq (Teknoloji şirketlerinin bulunduğu endeks)

Avrupa Borsaları

 • Dax (Almanya Borsası)
 • FTSE100 (Londra Borsası)
 • CAC40 (Fransa Borsası
 • IBEX35 (İspanyol Borsası)

Hangi firmalar ile Yabancı Borsalar için işlem Yapılabilir?

En merak edilen konu hangi firmalar, hangi bankalar ve hangi aracı kurumlar ile yabancı borsalarda işlem yapmak mümkün olabiliyor?

Ücretsiz 100 Bin TL ile Yabancı Borsada ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Qnb Finansbank Investment Yurt Dışı Yatırım

Qatar National Bank QNB tarafından satın alınan Finansbank, Finans Invest çatısı altında Yurtdışı yatırım yapabileceğiniz yatırım hesabı açılabilecek bankaların başında geliyor. Dow Jones, Nasdaq ve S&P500 gibi yabancı borsa endekslerine  hızlı bir şekilde yatırım yapabilirsiniz. Sadece pay piyasalarının aksine vadeli işlemler için de imkan sunmaktadır.

Yurtdışı Borsa Vadeli Piyasalarda Kaldıraç oranları nelerdir?,

 • EUR/USD Vadeli İşlemleri: Kaldıraç Oranı: 1:70
 • XauUsd Vadeli İşlemleri K.O. : 1:24
 • Petrol Vadeli İşlemleri: K.O. : 1:22
 • Dow Jones Vadeli İşlemler K.O. : 1:35
 • S&P500 Vadeli İşlemleri K.O. : 1:29
 • ABD 10 Yıllık Tahvilleri K.O. : 1:100

QNB FinansYatırım Yurtdışı borsaları ve borsa işlemleri için komisyon oranları ise aşağıdaki gibidir:

AMERİKA: NASDAQ, NASDAQ (Small cap), New York Stock Exchange, New York Stock Exchange (ARCA), NYSE MKT (American Stock Exchange), OTC Bulletin Board, OTC Markets Group (Pink Sheets), BME Spanish Exchanges

En düşük komisyon 25 dolardır. Alım ve satımlarda da binde iki komisyon uygulanır.

AVRUPA: BME Spanish Exchanges, Borsa Italiana/Milan Stock Exchange, Deutsche Börse (XETRA), Euronext Amsterdam, Euronext Brussels, Euronext Lisbon, Euronext Paris, Irish Stock, London Stock, London Stock Exchange (IOB), NASDAQ OMX Copenhagen, NASDAQ OMX Helsinki, NASDAQ OMX Stockholm, Oslo Bors/Oslo Stock Market, SIX Swiss Exchange, Wiener Börse/Vienna Stock Market

En düşük komisyon 25 dolardır. Alım ve satımlarda da binde iki komisyon uygulanır.

Garanti BBVA Yatırım

İspanyol ortaklığı olan Garanti BBVA 26 farklı ülke borsasında yatırım yapabilmenizi sağlıyor. 26 farklı yabancı borsada işlem yapma imkanı ile yurtdışı hisse senedi alıp-satabileceğiniz bankalar arasında geliyor.

Garanti Yatırım yurtdışı borsa işlemlerinde komisyon oranı şu şekildedir.

Garanti Yurtdışı Borsa Komisyon Oranları

 • Amerika, Avrupa, Avusturalya, Hong Kong Borsaları için binde üçtür. Ayrıca minimum komisyon tutarı da 20 dolardır.
 • Kanada Borsası için 10 Kanada Doları üstünde binde üçtür. Minimum komisyon tutarı da 25 Amerikan Dolarıdır.
 • Ayrıca yıllık hisse senedi saklama ücreti de on binde altıdır.

Apple hissesi almak, Facebook hissesi almak veya Amazon hissesi almak için Garanti Yurtdışı yatırım hesabı açtırabilirsiniz. Pay işlemleri ile yatırım yapabilirsiniz.

Ünlü Menkul (Utradeinternational)

Ünlü menkul kıymetler, Yurtdışı hisse senedi almak isteyen müşterileri için özel bir platform tasarlamıştır. 26 ülke 120 farklı borsa ve 10’dan fazla para biriminde işlem yapma imkanı sağlamaktadır. Ünlü Menkul kıymetlerin hisse senedi alım-satım yapabileceğiniz borsalara ait listesi ise aşağıdaki gibidir. Komsiyon oranları için ilgili borsanın sabit ödemesini ve Ünlü menkul kıymetlerin kendi komisyon oranları olduğunu bildirmektedir. Ünlü Menkul Değerler de binde 3 civarı komisyon belirlemiş olabilir. Daha detaylı bilgi ve İşlem teminatları,komisyon oranları bilgileri için 0212 367 38 38 numara aranabilir.

Ülke Adı Borsa Adı
Almanya XETRA
A.B.D ArcaEdge
A.B.D BATS Global Markets
A.B.D Chicago Stock Exchange
A.B.D BATS BYX
A.B.D NASDAQ
A.B.D New York Stock Exchange
A.B.D NYSE Amex
A.B.D NYSE Arca
A.B.D Pink OTC Markets
Avrupa BATS Europe
Avrupa CHI-X Europe Ltd
Avrupa Euronext
Avrupa Turquoise
Avusturalya Australian Stock Exchange
Hong Kong Hong Kong Stock Exchange
İngiltere London Stock Exchange
Japonya Tokyo Stock Exchange
Kanada Toronto Stock Exchange
Meksika Mexican Stock Exchange