dolar-nede-artiyor-neden-artar
dolar-nede-artiyor-neden-artar

Dolar Neden Artıyor? Dolar Neden Artar? | 2020

Dolar Neden Artıyor?

Dolar neden artıyor sorusu neredeyse her günün sorusu haline geldi. Bunun için sürekli güncellediğimiz makalemiz hem yapısal hem de kısa vadeli olarak bu sorunun cevabını size vermeyi amaçlıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayından beri hem faiz silahı ile hem de diğer araçlarla dolar üzerinde baskı kuruyor. İlk adım olarak faizi 625 baz puan yükseltti. Buna rağmen dolarda düşüş oldukça hane halkları elindeki Türk lirası cinsinden yatırımları dolara veya altına çevirmeye devam etti. Bu sefer de bankaları ellerindeki dolarları bozdurmaya yönlendirdi. Bu sırada bankaların oluşabilecek kur riski için de vadeli işlemler opsiyon borsasında yükseliş yönlü pozisyon açabilecekleri bir plan ortaya koydu.

Kurulduğu günden bugüne ilk kere TCMB vadeli işlemler opsiyon borsasında doğrudan piyasaya müdahil oldu ve her vadede düşüş yönlü pozisyon açtı. Bu sayede bankalar ellerindeki dövizi bozdurduklarında, dolar yükselse de VİOP’ta açtıkları pozisyondan gelir elde edeceklerdi. Aşağıda TCMB’nin hali hazırda VİOP’ta bulunan açık pozisyonlarının olası kar ve zararları bulunuyor.

Dolar neden artıyor sorusunun yapısal çözümlerinden önce lütfen şu makalemize göz atınız: Gösterge Faiz Oranı ve Politika faizi ilişkisi doları nasıl etkiliyor?

viop-kontratları
TCMB Viop Kontra Zararları: Kaynak: Twitter @e507

Bu “oyun” Mart ayına kadar güzel bir şekilde işledi. Normal zamanlarda sadece piyasa oyuncularının, küçük yatırımcının işlem yaptığı VİOP döviz kontratları yakın vadede 400 bin kontrat civarı iken kontrat sayısı her vade yaklaşımında 1 milyon civarına yükseldi. Seçime 10 gün kala VİOP Nisan vade kontrat sayısı ise 1.5 milyona ulaştı. Ayrıca TCMB sadece Mart ayında 6.5 milyar dolarlık döviz satışı yaparak 2006 yılındaki rezerv miktarına geri döndü.

İki gün önce FED’in güvercin huylu açıklaması sonrası yani faizleri artırmayacağım parasal sıkılaştırmayı bitireceğim açıklaması da Dolar/TL üzerinde rahatlatıcı bir etki yapmalıydı.

Buna rağmen 5.41 TL’ye kadar düşen Dolar bugün akşam saatlerinde 5.76 seviyelerine kadar yükseldi. İki günde toplam yükseliş yüzde 7’e yaklaştı. Peki halen dolar neden yükseliyor?

Dolar Neden Artar Sorusunun Görünen Sebepleri

 • Merkez bankasının elindeki net döviz rezervinin son bir ayda 6.5 milyar dolar eriyerek 28.5 milyar dolar civarına gelmesi. Sıkacak kurşununun azalması.
 • Türk vatandaşlarının yıllar sonra rekor seviyelere doğru döviz mevduatına geçmesi.
 • Seçim sonucunda ekonomi nedeniyle Cumhur İttifak’ının siyasi güç kaybetme ihtimalinin yüksek olması
 • Yabancı yatırımcıların, enflasyon rakamlarına güvenmemesi ve dolayısı ile verilen faiz oranlarını beğenmemesi
 • Seçime doğru seçim kaynaklı harcamaların aşırı şekilde artması ve mali disiplinin bozulması
 • JP Morgan’ın Türkiye Ekonomisi ve Türk Lirası hakkında yayınladığı rapor.

(JP Morgan Hakkında 23 Mart itibari ile BDDK tarafından soruşturma başlatıldı)

Kısa vade yanında diğer nedenleri de madde madde sıralayalım

Ekonomide Güven Ortamının Kaybolması

Bir ekonominin gelişmesinin temelinde yatan en önemli niteliklerden biri piyasada “Güven” ortamının oluşması. Bu güven hane halklarının ekonomi politika yapıcılarına duyduğu güven ile başlar. Yasalar ile güvence altına alınır. İnsanlar nasıl ki ülkeye silahlı bir tehdit olduğunda ordusuna ve generallerine güvenip rahat uyuyorsa paralarının güvenliğini de Merkez Bankası’na ve Ekonomi Bakanlığına bırakır. TCBM’nin yeni Başkan ve Ekonomi Bakanı döneminde yurtiçi ve yurtdışı fon yöneticilerinin ve de hane halklarının para politikasına duydukları güveni erozyona uğrattı.

Temmuz ayında 300 baz puan ile rahatlatılacak piyasada faizi doğrudan artırmamayı uygun bulan para politikası kurulunun hatası USD’nin TL karşısında 7 TL’leri görmesine sebep oldu. Geçmişinde birçok devalüasyon görmüş olan birçok vatandaş çok kısa bir sürede yüzde 30 civarı yükselen dolar kurunu görünce eski günleri hatırladı. TL’ye güvenmemeye başladı. Bu sürece kısaca DOLARİZASYON denir. Yıllar içerisinde Türk lirasına karşı zar zor oluşturulan güven hissi dolar/TL grafiğinin dalga boyları arasında kayboldu. Görseli büyütmek için lütfen görseli tıklayınız. Merkez Bankası’nın sitesi üzerinden döviz tevdihat serilerine bakmak için tıklayınız

döviz-tevdihat-hesapları
Mart 2019 Döviz Mevduatları ” Dolar Neden Artıyor “?

Mülkiyet Hakkı Konusunda Şüphelerin Oluşması

Hane halkı tasarrufu düşük ama özellikle 2008 Dünya Finans Krizi sonrası tüketimi yüksek olan Türkiye ekonomisinde gerekli sermaye açığı hem doğrudan hem pörtföy yatırımları ile sağlanmaktaydı. Gezi Hareketi, 17-25 Aralık Süreci, Hendek Savaşları ile oluşan siyasi ortam doğrudan yabancı yatırımcıları oldukça ürküttü. Sonrasında gelen 15 Temmuz Darbe girişimi de yabancı yatırımcıların piyasaya olan son güvenini de ne yazık ki yok etti.

Liberal ekonomi söz konusu olduğunda ekonominin gelişmesi için Mülkiyet hakkı çok önemlidir. Hiç bir yatırımcı, yatırımlarının risk altında olmasını istemez. Risk ne kadar yüksek olursa aldığı risk için de o kadar yüksek getiri ister. Yabancı yatırımcıların gözünde Türkiye’ye yaptıkları yatırımlar konusunda ise şüpheler var. Yakın dönemde özellikle borsada işlem gören İş Bankası hisselerinin hazineye devredilmesi ile ilgili tartışmalar, Halk Bankası ile ilgili yürütülen dava süreci hisse senedi piyasalarında olan ya da ülkeye girecek parayı özellikle de uzun vadeli emeklilik yatırım fonlarını olumsuz biçimde etkiledi.

İş Bankası ile ilgili tartışmalar hükümet kanadından gelen açıklamalar, mülkiyet hakkının güvence altında olmadığına dair kaygılar yaratıyor. En son Atilla Yeşilada’nın kendi Youtube kanalında verdiği anektoda göre yabancı fon yöneticileri mülkiyet hakkı ihlallerinin olabileceği ülkelere yatırım yapmayacaklarını söyledi. Mülkiyet hakkı serbest piyasa kurallarının sıkı biçimde geçerli olduğu yabancı ülke yatırımcılarının en önem verdiği haktır.

Mesela Çin Cumhuriyet’i her ne kadar komünist bir yönetime (özel mülkiyet yoktur) sahip olsa da ekonomik olarak gelişmek için yabancı yatırımcılara mülkiyet hakkı konusunda çok fazla güvence vermiştir. Bu verdiği güvenceler sayesinde dünyanın dört bir tarafından kendisine yatırım çekebiliyorsa mülkiyet hakkı ile ilgili güven verdiği içindir. İş bankası ile ilgili tartışmalar yurt dışından kaygı ile izleniyor.

Dış Ticaret Dengesi

Dolar kurunun ne kadar yükseleceğini hesaplayabilmek için basit bir formül kullanılır. Türkiye’nin enflasyon oranında ABD’nin enflasyon oranını çıkardığınızda Türk lirasının sağlıklı bir şekilde ne kadar değer kaybetmesi gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Örneğin Türkiye’de 2018 yılı enflasyonu yüzde 20, ABD’de yüzde 2 civarında olsun. Türk Lirası serbest piyasada dolar karşısında (20-2=18) yüzde 18 kadar değer kaybetmelidir.

Bu iki ülke para birimi arasındaki enflasyon kaynaklı ilişki kısmen piyasanın sağlıklı kararlar altında işlediğinin göstergesidir. Buna rağmen geçtiğimiz yıllarda gündeminde birçok seçim olan Türkiye’de doların serbest piyasada dalgalanmasına izin verilmediği için kur aşırı değerli hale gelmiştir. Bahsedilen formül geçerli olduğunda iki ülke arasındaki dış ticaret dengesi sağlanacağından sağlıklı olacakken aşırı değerli Türk lirası, ihracata zarar vermekte ayrıca artan iç talep kaynaklı ithalat ile de cari açığın artmasına sebep olmaktadır. Sürekli baskı altına alınan herhangi bir para birimi, en nihayetinde bahsedilen formüldeki farkların yıllar içindeki toplamı kadar değer kaybederek dengeye gelir.

Adaletsiz Vergi Politikası

Enflasyon söz konusu iken Türkiye’deki vergi uygulamaları da üretimi caydırıcı, cezalandırıcı bir işlem görmektedir. Vergi gelirleri daha çok tabandan alınacak şekilde dolaylı vergiler üzerine uygulanmaktadır. ÖTV, KDV, ÖİV gibi birçok dolaylı vergi insanların üretim yaparken kar etmekten ziyade devlete çalışmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak yurt içinde ve özellikle yurt dışında ağır vergiler ile yapılan üretimin rekabet gücü düşük olduğundan üretim yönlü ekonomi azalmaktadır. Rekabet edemeyen üretici, ithalata yönelir.

Vergilerin oransal olması da fiyatlar yükselirken devletin daha fazla vergi yükü bindirmesine neden olur. Vergi artışı, fiyatı yükseltir. Fiyat yükselince enflasyon artar. Enflasyon da yeniden döviz kurunu yükseltir. Bu sarmal dolaylı vergiler, gelir vergisine dönüşmedikçe değişmez. Vergi yükü arttıkça kayıt dışı ekonomi de güç kazanır.

Yanlış Büyüme Politikası

Türkiye yıllar içerisinde üretken olmayan inşaata dayalı bir büyüme politikası izlerken, özel sektör ve özel bankalar eliyle 400 milyar dolar civarı borç yapmıştır. Bu borca her yıl bulunması gereken cari açık eklendiğinde fatura yıllar içinde büyümektedir.

Birbiri ile Uyumsuz Maliye ve Para Politikası

Türkiye’de iki yıldır birbiri ile zıt maliye ve para politikaları güdülmektedir. Merkez Bankası parasal sıkılaştırma için önlem alırken hükümet, hazine ve maliye ile bütçe disiplininden taviz vererek genişletici maliye politikası uygulamaktadır. İktisat derslerinde Merkez Bankası konusu anlatılırken Merkez Bankalarının özerk ama hükümet ile uyumlu bir politika izlediklerinde ekonomi politikasının başarı şansının artacağı anlatılır. Türkiye’de ise faizler yükseltilerek sıkı para politikası uygulanmakta ama kamu harcamaları artırılarak genişletici maliyet politikaları izlenmektedir.

Birbiri ile zıt iki politikadan genişletici maliye politikası piyasada daha büyük hacme sahip olduğundan olması gereken sıkı para politikasının etkilerini sıfırlamaktadır. Sonuç olarak piyasada birbirine destek olması gereken iki politika birbiri ile rakip olmaktadır. Bu hem hükümet hem Merkez Bankası için etkinsiz ve yanlış bir politika halini alır. Genişletici maliye politikası, harcamaları dolayısı ile talebi ve yine dolayısı ile enflasyonu yükseltir. Enflasyon ise daha önce bahsedildiği üzere döviz kuru üstünde baskı yaratır.

Sonuç Olarak Doların Düşmesi İçin

Bu yukarıda bahsedilen olayların üzerine seçim döneminin gergin ortamı, hükümetin Başkanlık seçimi sonrası güven erozyonuna uğrama ihtimali yatırımcıların kendilerini hedge etmek üzere dolara geçişine hız veriyor. Merkez Bankasının son 1 ayda 6.5 milyar dolar civarı döviz satışı da Merkez Bankasının elindeki mermilerin azalmasına neden oldu. Vadeli işlem ve opsiyon piyasası üzerinden dolar kuruna müdahale etmeye başlayan MB, kısa vadeli alışılmadık bu davranışı sürdürmeye devam ediyor. Kısa vade finansal piyasalarda etkili olabilecek bu durumun artık etkisi azaldı. Yapısal reformlar ve yukarıda bahsedilen durumlar toparlanırsa Doların kısa vadede olmasa da orta ve uzun vadede düşmesi için

 • Vergi reformu yapılmalıdır. Vergiler gelire bağlı artan oranlı şekilde tarh olunmalıdır. Özellikle dolaylı vergilerin üretici üzerinde yükü azaltılmalıdır. Vergilerin azalması, fiyatların düşmesine; fiyatların düşmesi de enflasyonun azalırken büyümenin de artmasına katkıda bulunur. Türkiye özelinde yakın zamanda alınacak en önemli yapısal reform tedbiri budur.
 • İnşaat teşvikleri, etkin olmayan altyapı yatırımlarına dayanan büyüme politikasından vazgeçilmelidir. Büyüme Politikası üretime, özellikle KNOW-HOW teknolojilere dayanmalıdır. Bunun için doğrudan yabancı yatırım teşvikleri yükseltilmelidir.
 • Hane Halklarının ekonomiye yeniden güvenmesi için gerekli söylem ve politikalar uygulanmalıdır. Vatandaş, TCMB’ye ekonomi kurmaylarına, onların politikalarına güven duymalıdır. Hem ekonomi hem de TCBM iletişim becerisi yüksek sözcüler ile piyasalarla iletişim kurmalıdır. Ayrıca para politikası ile ilgili basit uygulamalarda bulunmalıdır. Rezerv Opsiyon Mekanizması, Rezerv opsiyon katsayısı, Geç likitide penceresi gibi geçici uygulamaları kalıcı politikalar olarak görmemeli, yatırımcıların kafasını karıştırmamalıdır.
 • Gereksiz kamu harcamaları ülkede gereksiz vergi yüküne yol açar. Devletin piyasaya müdahalesi ise insanların kendi sermayeleri üzerinde devletin karar alması demektir. Devletin zorunlu hizmetleri (güvenlik, sağlık, eğitim vb) harcamaları haricinde olan harcamaları kısması gerekmektedir. Özellikle ithalata bağımlı kamu harcamalarında acil tasarruf tedbirleri alınmalıdır.
 • Borsada işlem gören şirketler başta olmak üzere,  mülkiyet hakkı ile ilgili herhangi piyasa bozucu söylem ve eylemden kaçınılmalıdır. Mülkiyet hakkının tam anlamıyla korunduğu hissettirilmelidir.
 • Merkez Bankası – maliye politikaları arasındaki uyuşmazlık ortadan kaldırılmalıdır. Bu sayede ekonomi politikaları daha etkin hale gelir.
 • Devletin ekonomiye aşırı şekilde müdahale etmesi sonlandırılmalıdır. Bunun yerine gerekli regülasyonlar, sübvansiyon ve rekabet ortamı tesis edilmelidir.

Dolar Ne Kadar Artar?

Dolar nereye kadar yükselir sorusunun cevabı ekonomi kurmaylarının atacağı adımlarda gizli olsa da özellikle seçim öncesi TCMB’nin faiz silahını kullanmama ihtimali yüksektir. Bunun yerine geç likitide penceresi ile dolaylı bir müdahale söz konusu olabilir. Daha önceki son iki dolar artışı, MB’nin faizleri yükseltmemek istemesi ile hızlanmıştı. Özellikle gösterge faiz oranı ve politika faiz oranı arasındaki farkın açılması piyasaların ateşini yükseltmişti. Eylül ayından beri piyasada yabancılarda ziyade kamu bankalarının devlet tahvillerine yatırım yaptığını, tahvil ihalelerinden yabancıların genellikle çekildiğini görüyoruz.

Temel analiz için özellikle yabancı fonların seçime yönelik yaptırdığı anketlerin sonuçları önem kazanır. Kamuoyu ile pek paylaşılmayan bu anketlere göre risklerini ve pozisyonlarını seçim öncesi ayarlarlar. Cuma günü borsada yaşanan hacimli satışın devamı, anket sonuçlarını alan yatırım fonlarının seçimde mevcut hükümetin güç kaybedeceğine yönelik bir beklenti içinde olduğu tezini kuvvetlendirir. Temel dinamiklerin Dolar Kuru üzerindeki etkisi özellikle seçim sonrasında kuvvetlenecektir.

Teknik analiz söz konusu olduğunda ise, kısa vadede 5,80 TL seviyeleri kuvvetli direnç olarak karşımıza çıkmaktadır. Pazartesi öğleden sonraya kadar bu rakamlar ihlal edilse de üstünde günlük kapanış yapılmaması durumunda 5.60 civarı olan eski direnç seviyesine doğru geri çekilmeye sebep olabilir. 5,80 TL üzerinde günlük kapanışlar ise sırası ile 6,206,80 ve eski en yüksek olan 7,20 seviyesini hedefleyebilir. Bu açıdan Pazartesi günü piyasasın özellikle öğleden sonraki tepkisine dikkat edilmelidir.

(Dolar kuru ne kadar Artar ile ilgili başlık kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Farklı analizlerin bir sunumu şeklindedir)

25 MART 2019 Dolar Neden Artıyor?

Dolar kuru dün gece kamu bankalarının FX masalarının piyasada yoğun şekilde dolar satışları ile düşüşle başladı. Sabah saatlerinde 5.57’yi gören Dolar TL kuru daha sonra 5.68 seviyesine yükseldi. Saat 13 itibari ile 5.66 seviyesinden işlem görüyor. Gün içerisinde teknik destek seviyesi 5.55 ve teknik direnç seviyesi de 5.68 – 5.76 – 5.84 seviyesinden geçiyor.

29 MART 2019 Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar kuru güne 5.58 civarlarında başladı. Bugün Seçim öncesi son açık gün ve Ay sonu olması nedeni ile ani hareketlerin yaşanabileceğini düşünüyoruz.

9 MAYIS 2019 Dolar Neden Artıyor?

YSK’nın seçim kararı piyasalarda belirsizliği arttırdı. Merkez Bankasının elinde azalan döviz rezervi TCMB’nın dolara satış yapıp müdahale etme gücüne zarar veriyor. İç politika ve Dış politikadaki belirsizlikler dolara talebi canlandırdı. Türkiye’nin artan CDS primi 480 ile Eylül seviyesine ulaştı. Ayrıca Gösterge tahvil olan gösterge faiz oranı da politika faizinin üzerine çıktı. Gösterge faiz oranındaki artış, dolara yurtdışından talebi arttırarak doların yükselmesine sebep oluyor.

Kısa vade dirençler 6.27 – 6.42 -6.70 Kısa Vade destekler 6.12 – 6.02 – 5.95

8 Temmuz 2019 Dolar Neden Artıyor?

Merkez Bankası başkanının Cumartesi sabaha karşı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevden alınması sonucu dolar pazartesi uluslararası piyasalarda 5.7940 ile 1 Temmuz 2019 Tarihinde bıraktığı boşluğu kapattı. Sabah saatlerine kadar kısmen geri çekilmesi bekleniyor. Bankaların açılması ve piyasaların çalışmaya başlaması ile beraber işlem saatlerinin başlarında oldukça oynak fiyatlamalar oluşabilir.

Geçtiğimiz Perşembe 2013 yılından bugüne büyük bir destek görevi gören 200 günlük hareketli ortalamalara değer Dolar/TL kuru için seans açılışı ile beraber ilk direnç noktası 5.79 seviyesidir. Ayrıca son 24 aydır mum teknik analizi dolarda oldukça başarılı bir analiz yöntemidir (24 ayda yüzde 1000, son 6 ayda yüzde 200 getiri sağlamıştır). Mum teknik analizi ile dolar ile ilgili yön konusunda daha doğru tahmin yapma imkanı bulunmaktadır. Mum Teknik analizi için tıklayınız . Görseli  büyütmek için lütfen görseli tıklayınız

Dolar neden artıyor 200-gunluk-ortalama
Dolar neden artıyor 200-gunluk-ortalama

Kurban Bayramı Sonrası Dolar Neden Yükseliyor?

Kurban Bayramı öncesinde 5.45 ile 200 günlük hareketli ortalaması olan 5.62’nin altına düşen dolar Kurban Bayramı’nın hemen ertesi piyasaların kapalı olduğu sıralarda artmaya başladı. Yazımızın ilk kısımlarında bahsettiğimiz üzere dolar neden artar sorusunun birçok cevabı vardır.

 • Ağustos ayı ile birlikte turizm sezonunun bitmesi ile dolar girişinin azalması ilk nedenlerden biridir.
 • Doların neden arttığına yönelik ikinci neden ise TCMB’nın net döviz borçlusu durumuna gelmesidir. Piyasada konuşulan en büyük iddia Kurban Bayramı öncesinde Merkez Bankası’nın yurt dışı piyasalardan swap yardımı ile yaptığı döviz borçlanmasını doları baskılamak üzerine kullandığı ile ilgiliydi. Bu dolar borçlanması, spekülasyonları da beraberinde getirdi. Spekülatif talep doları arttıran unsurlardan bir diğeridir.
 • Merkez Bankası’nın faiz indirmesi. Merkez Bankası’nın Eylül ayında faiz indirmeye devam etmesi Türk Lirası’nın gücünü azaltan bir diğer unsurdur.

26 Ağustos 2019 dolar neden yükseliyor?

Dolar neden artıyor sorusunun bugün gerçekleşen gelişmeler çerçevesinde açıklaması: Haftayı 5.77 TL seviyesinde kapayan Dolar/TL kuru Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın İstanbul B.B. ile ilgili yaptığı açıklamalar ve bazı kuvvet komutanlarının yaptığı açıklamalar nedeniyle hızla yükseldi. Dolar TL kuru saniyeler içerisinde 6.30 seviyesine kadar yükseldi. Bu hareketin en büyük nedeni işlemlerin az olduğu sığ bir piyasada gerçekleşmesinden kaynaklandı. Yükseliş sonrası otomatik zarar kes emirleri ile beraber Türk Lirası’nın değer kaybı 50 kuruşu aştı.

Burada dikkatli olunması gereken durum doların piyasalar kapalı iken yükselmesidir. Bu yükseliş gece yarısı hızlıca kaybolmasına rağmen Türk Lirası’na olan güvensizliği temsil ediyor. Bir piyasa kuralı Türk piyasaları kapalı iken gerçekleşen işlemlerin 72 saat içinde tekrar görülme ihtimalinin yüksek olduğunu söylemektedir. Bu hareket TCMB tarafından bastırılmaz ise yeniden görülmesi muhtemeldir. Müdahale edilme durumunda ise de yıl sonuna kadar kademeli bir şekilde ulaşılma ihtimali masada devam etmektedir. (YTD)

1 ve 2 Ekim 2019 dolar neden artıyor?

 • Eylül ve ekim ayında dip yapacak olan enflasyon oranı sonrası, enflasyon oranının yeniden yükseleceğinin beklenmesi Dolar/TL’de artışın unsurlarından bir tanesidir.
 • Kamu bankaları eli ile kullandırtılan düşük faizli kredi de, talep enflasyonu yaratarak enflasyonu körükleme ihtimali taşımaktadır.
 • Elektriğe yapılan yüzde 14.90’lık zam da maliyet enflasyonu yaratacaktır.

Enflasyon’da beklenen yükseliş, kredi faizlerinin yükselmesine neden olacaktır. Hükümetin düşük faiz politikası ise bu beklentinin tam tersidir. Enflasyon yükselirken, politika faizinin sabit tutulması veya düşürülmesi reel faiz oranını negatife çevirerek tahvil tutmanın getirisini sınırlandırır. Bundan dolayı mevduat, tahvil gibi faiz ile ilgili tasarruflara zarar verecektir. Tasarrufların azalması ve dövize kayması ihtimali döviz artışının en önemli sebebidir.

] }

3 yorumlar

 1. JP Morgan raporunun buna yol açtığını düşünüyorlar. Bu yeterli cevap değil. Sonuçta vatandaşların döviz tevdihat hesaplarındaki artışları unutmamak lazım. Onlar rapordan etkilenmeden bunu yapıyor.

 2. Piyasada, Merkez Bankaları para bastığı sürece dolar artar

 3. Dolar, MB tarafından baskılanıyor. Olay düdüklü tencereye döndü. Kapak patlayabilir. Havasını almalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir