Algorand (ALGO) Coin Nedir? |2023

Algorand (ALGO) Coin Nedir?

Algorand coin Kısaca ALGO olarak bilinen alt coinlerden bir tanesidir. Algorand, 2017 yılında Turing Ödülü’nü kazanan projeyi ortaya çıkaran Silvio Micali tarafından oluşturulmuştur. Aynı zamanda işletmelerin kullanımı için, blockchain sektöründe oluşan  güvenlik, ölçekleme ve merkezsizlik ile ilgili sorunları çözmesi amacıyla tasarlanmış dijital bir para birimi ve işlem platformudur. Her para biriminin bir sembolü olduğu gibi (₺, $, ‎£ …) kısaltması ise ALGO’ olarak kullanılmaktatır.

Kripto Paralara Kısa Bakış

Kripto paralar hayatımıza 2008 yılında bitcoin ile girmiş olup, tanınması ise dünyaya yayılan ekonomik bunalım süreci, ABD Mortgage Krizi ile birlikte gerçekleşmiştir. Para birimlerine güvenin azalmasıyla birlikte, Merkez Bankaları tarafından üretilmeyen bir ödeme aracı olması benimsenmesinin önünü açmış ve böylece Kripto para kavramı hayatımıza girmiştir. 2017 yılına gelindiğinde ise Bitcoin başta olmak üzere birçok coin, rekor yükseliş kaydederek, geleceğin para birimleri olarak anılmaya başlamışlardır.

Kripto Paralar Neden Hayatta Kalacak? Makalemizi okumak için tıklayınız

Kripto para borsalarında, hangi para birimi baz alınırsa alınsın Algorand; Bitcoin, litecoin, ethereum gibi birçok coin ile değiştirilebilme olanağı bulunmaktadır. Söz konusu kripto paraların, genellikle Amerikan Doları veya Euro ile alınıp satılabilmesi yanı sıra, şu an Türk Lirası ile de alınabilmektedir. Ancak bir kripto para alınmak istenildiği zaman, doğal olarak satmak isteyen birisi de olmak zorundadır. Bu şekilde de, işlemlerin gerçekleştirilmesi olanak dahilindedir. İşlem yapmak için seçilen sermaye piyasasında (borsada) bir hesap oluşturulmakta ve istenilen miktardaki para yüklenebilmekte ve daha sonra, kripto parayı istenilen seviyeden almak için emir girilmektedir. Bu emri karşılayan bir satış emri olduğu durumda da, işlem gerçekleşmektedir. Kripto para borsalarının çalışma sistemi tamamen bu mantık üzerine kurulmuştur.

Kripto para borsasının işleyişi bilinen borsalardan biraz farklı çalışan, ancak yine aynı şekilde al-sat yapılabilen yerlerdir. En çok belirgin olan farklılığı ise, bir aracı kurum olmamasıdır. Eldeki para ile kripto paranın alım satımı çevrim içi platformlarda yapılmakta ve portföylerinde yer alan kripto para cinsine göre işlem yapılarak sonlandırılmakta.

Algorand’ın Piyasaya Girmesi

Algorand Coin 20 Haziran 2019 tarihinde borsada kullanılmaya başlamıştır. İlk çıktığındaki piyasa değeri $ 1.60 olup, 20 Haziran tarihinde Dolar Kuru ₺ 5.82 olduğu için, Türk Lirası (TL) cinsinden değeri ₺ 9.312’dir. Şu anki değeri ise ₺ 2,47’dir. Çıktığı günden itibaren en yüksek değeri 20 Haziran tarihinde olup, gün içerisinde artmış ve $3.56’ya kadar yükselmiştir. Son fiyata bakmak için Tıklayınız

Bu makale ilginizi çekebilir:   Gölge Bankacılık Nedir? Türkiye'de Gölge Bankacılık

Algorand, Vebitcoin platformunda işleme girmiştir. Bu kripto para platformlarının eko sistemin en kritik parçası olduğunu kabul eden firmanın CEO’su İlker Baş, insanlara hızlı ve güvenli bir şekilde yatırım yapmalarını sağlamak için kurulan bir platform olduğunu öne sürmektedir.

Kripto para işlemlerini işlemek için blok kullanılmaktadır. En başından beri bu blokların maksimum boyutu sınırlıydı (Bitcoin’in blok boyutu 1 MB’dır.) Bunun amacı sistemi daha güvenli hale getirmek için tasarlanmasıdır. Ancak müşteri sayısının artması, her işlem için veri gelmesi ve bu verilerin blok başına maksimum 1 MB boyutunda olması ve sadece 1 defada işlenebilecek çok fazla ödemede bulunulmasıyla birlikte, geleceği için geliştirilmek ve arttırılmak zorundadır. Ölçekleme değer biçmek olarak da tasvir edilebilmektedir. Yani 100 işlem başına 100 MB var ise 1000 işlem olduğunda bu oranın ayarlanıp 1000 kişiye pay edilmesi anlamına gelmektedir. Bu kripto para ise bu tür problemler içinde, çözüm amaçlı tasarlanmıştır.

Proof of stake, kripto para altyapı sistemidir. PoS’ta coinler sistem başlarken üretilmekte ve herkesin yatırımına göre belirli aralıklarda cüzdanlara yollanmaktadır. Sahip olunan coin sayısı kadar, sahip olunan gücü belirleyen bir algoritma metot ve yöntemidir. Bu sistemdeki doğrulama işlemi, bireylerin cüzdanında sahip olduğu coin miktarına bağlı olarak rastgele yapmaktadır. Bu demektir ki, coin’e sahip olan her cüzdan aynı zamanda bir doğrulayıcıdır.

Bu altcoin ağında Proof-of-stake (PoS) kullanılmasından dolayı, bu sayede ağda çok fazla elektrik tüketimine gerek kalmamaktadır. Ağdaki gelecek bloğu doğrulama işi herhangi bir madenciye değil, tüm Algorand topluluğuna aittir. Dolayısıyla ağın bu bağlamda epey güvenli olduğu düşünülmektedir. PoS sisteminin kullanılması nedeniyle ağın birkaç madencinin tekeline düşmesi veya merkezileşmeye başlaması gibi bir ihtimali de söz konusu değildir.

Binance ise, 2017 yılında kurulan, 100’den fazla kripto para biriminin ticareti için platform sağlayan global bir şifreleme para birimidir. Ticaret hacmi açısından dünyanın en büyük ve en önemli bir şifreleme para birimi borsası olarak kabul edilmektedir. Genel merkezi Malta’da bulunmaktadır. Binance tarafından da desteklenen Algorand, daha sonrasında sektörün ileri gelen Huobi ve Coinbase Custody gibi platformlar aracılığıyla da desteklenmeye başlanmıştır.

KAYNAKÇA

  • teknobur.com/algorand-algo-coin-nedir/
  • https://borsanasiloynanir.co/kripto-para-borsasi-nedir-nasil-calisir/
  • https://vebitcoin-support.zendesk.com/hc/tr/articles/360013301212-Hakk%C4%B1m%C4%B1zda-
  • https://koinbulteni.com/binancein-destekledigi-algo-nedir-46070-46070.html
  • http://devnot.com/2015/yuksek-olceklenebilirlikhigh-scalability-nedir/
  • http://www.bitcoinakademi.org/proof-of-stake-nedir/