Amazon Mechanical Turk Nedir
Amazon Mechanical Turk Nedir

Amazon Mechanical Turk Nedir? Nasıl Kullanılır? |2023

Mechanical Turk Nedir?

The Turk” adı ile “Mechanical Turk” 1770 yılında Avusturyalı bir kralın isteklerini yerine getirerek onu mutlu etmek için bir Türk maketi değerlendirilerek bir satranç robotu ortaya çıkarılmıştır. O dönemlerde robot kelimesi yaygın olarak kullanılmasa da ortaya çıkan bu mekanik insan yapısı robot kelimesi ile benzer anlamda kullanılmıştır. Ortaya çıkan bu robot gerçek bir insan özelliklerini taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. Ak ağaçtan yapılmış olan bir satranç masasında oturmuş ve nargile içerek, karşındaki kişi ile gerçek bir insan yapısıyla satranç oynayabilen başında kavuk bulunan, bıyıklı tahtadan yapılmış bir robottur. Karşısında bulunan kişi ile gerçek bir insanmış gibi satranç oynamaktadır.

İlk olarak, The Turk’ ün oturmuş olduğu önündeki masanın kapağı açılmakta ve içinde bulunan mekanik yapı gösterilmektedir. Fakat gösterilen bu yapının arakasında bir satranç oyuncusunun içerisine gizlenebileceği küçük bir kabin vardır. Mechanical Turk, karşısına gelecek olan rakibi ile karşı karşıya gelmeden önce, oyunda usta olan kişi gizli bir şekilde bu kabinin içerisine girmektedir. Mum ışığı ile aydınlatılan kabinde, mıknatıs ve yay gibi araçlarla tasarlanmış olan mekanizma çalıştırılmaktadır.

Mechanical Turk’ ü aynı kukla gibi hareket ettirerek, karşısındaki insanların şaşkınlıkları içerisinde genellikle birkaç hamlede rakibini yenmekte ve elde ettiği galibiyetini alkışlar önünde kutlamaktadır. Bu oyunun kurucusu olan Kempelen’ nin ortaya attığı robota, kalbinde olan satranç ustasını tam olarak görmek için mum ışığından faydalanarak ortaya çıkan dumana, nargile dumanı ile maskeleme amacına yönelik hizmet etmesidir. Nargilenin yanında İngiliz bir lordun değil de Türk beyinin daha uygun olması nedeniyle “The Turk” adını verdiği söylenmektedir.

The Turk Ortaya Çıkması

Wolfgang Von Kempelen’nin inşa ettiği The Turk, 1817-1837 yılları arasında ilk olarak Avrupa daha sonra da Amerika’da gösterilere katılmıştır. 1804 yılında Kempelen’ nin ölümünden dolayı birçok kez el değiştirmiştir. Beethoven ‘nın yakın arkadaşlarından biri olan Johann Maelzel The Turk’ ü satın almaya karar vermiştir. The Turk en büyük prestijini 1809 yılında oynanan oyunda Nopolyon Bonapart’ ı yenerek kazanmıştır. The Turk’u en son satın alan Dr. John Mitchell, belirli bir ücrete tabi tutarak bir kulüpte The Turk’ un gizli olan sırlarını izah etmeye başlamıştır. İlk dönemlerde çok fazla kişiden bir ilgi görse de bu zamanla azalmaya başlamıştır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Trade Ne Demek Borsada Nasıl Yapılır |2023

Bunun üzerine Dr. Mitchell 1854 senesinde The Turk‘ u Philadelphia’ da bulunan bir müzeye bağışlamak zorunda kalmıştır. Fakat Filedalfı’da bir yangının başlaması üzerine The Turk burada yok olmuştur. Yapılışının üzerinden 85 yıl geçtikten sonra birçok kitaplara, makalelere konu olmaya başlamıştır. John Gaughan birçok sene geçmesine rağmen The Turk’u yeniden hayata döndürerek, gözler önüne sermeye başlamıştır.

Amazon Mechanical Turk NediR?

“The Turk” 2005 senesinde Amazonun kurduğu servise isim öncülüğü etmiştir. Kempelen’ nin bulduğu The Turk nasıl kullanılıyorsa bu serviste o şekilde kullanılmaktadır. Amazon yeni bir terim üzerinde durarak “HIT” kavramını geliştirmiş ve bilgisayarların yapamayacağı işi insanların yapması olarak HIT’ lerin eBay’i adı altında tanımlayabilecekleri “Mechanical Turk” adı altında bir servis oluşturmuştur. Mechanical Turk, makinelerin yapması zor olan işi, insan tarafından yapılması daha kolay olan işi, dijital bir şekilde yaptırmak isteyenlere yapabilecekleri bir araya getirerek sunduğu platform “ çevrimiçi iş gücü Pazar yeri” dir.

Fırsat sunulan bu yerde firmalar, ihtiyaç duydukları dijital işleri bu platform üzerinde sunarken, burada ki işçiler seçecekleri işi uygun olan kurallara uyarak yaparlar ise belirli bir miktarda para kazanmaktadırlar. Burada yer alan işlere insan zekâsının güçlü olduğu işler anlamına gelen “HIT(Human Intelligence Task)” denir. Burada bulunan firmalar HIT ile ilgili olarak bilgileri vermektedir. Bu işlere talep gösterenler sisteme giriş yaparak iş ile ilgili görevlerini alırlar ve aldıkları işleri kurallara uygun olarak yerine getirerek Amazon ödeme sisteminden ödemlerini temin etmektedirler. HIT’ ler genellikle “Bu iki ürün aynı mı? Bu web sitesi genel izleyici için uygun mu? Ürünler için uygun kategoriyi seçin” gibi işler sunmaktadır.

Bir bilgisayarın bu işlemi yapamayacağı fakat bir insanın kolaylıkla yapabileceği işlerdir. Yani, Mechanical Turk, dünyanın birçok yerinde onlıne katılarak gerçekleşen bilgisayarların yapamadığı işleri insanların rahatlıkla yapabileceği bir ortamdır. Kişiler ve firmalar, Mechanical Turk formuna yapılması gereken işleri, nasıl yapılacağını ve saat başına ödenecek olan ücreti yazmaktadır. Yazılan bu ilanlara talep olan kişiler bu işlere başvuruda bulunmaktadırlar. Eğer işi alırlarsa ve istenilen sürede bitirebilirlerse paralarını alırlar.

Ödenen ücretler genellikle düşük ücretlerdir. Çok çalıştırıp az ödeme yapan bir platformdur. Fakat iş talep eden insanlara sorulduğunda ödenen bu az para karşılığında çalışmaktan kaçınmadıklarını söylemektedirler. Az miktarda olsa para kazandıklarını kendi gelirlerine ek bir kazanç olduğunu dile getirmektedirler. Mekanik Türk’te ortamında çalışmanın en avantajlı yönü çalışan kişilerin rahat, istedikleri ortamda ve istedikleri kadar çalışmalarıdır. Mechanical Turk; günümüzün küreselleştiği dijital çağda, şirketlerin çalışmalarını düzene sokarak, veri analiz ve toplama, makine öğrenim gelişimini arttırmak için zekâyı, ön görüyü ve beceriyi kullanmalarının sağlandığı bir platform olmuştur.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Tezgahüstü Piyasa Nedir? Tezgahüstü Piyasalar Nelerdir? |2023

Para Kazanma Beklentisi

Verilen işler için sabit bir ücret bulunmamaktadır. Yapılan işin zorluk derecesine göre para miktarı belirlenmektedir. Belirlenen ücretler dolar bazında olduğundan elde dilen gelir yüksek bir kazanç sağlamaktadır. İlk başlanılan durumda elde edilen para miktarı az gelebilmektedir. Ancak, platform içerisinde aktiflikle alakalı olarak zaman içerisinde kazançlar artmaya başlayacaktır. Rakam vermek gerekirse, 2-3 saatte yapılan bir çalışma ile aylık 100-150 dolar kazanılabilmektedir.

Amazon Mechanical Turk’un Artı ve Eksi Yönleri

Artı yönleri

 1. ⁃ Çok veya az iş yaptırılarak esneklik kazandırılmaktadır.
 2. ⁃ Ödenmesi gereken paralar diğer anket siteleri gibi kredi ile değil, nakit olarak yapılmaktadır.
 3. ⁃ Yapılan işte daha verimli olmak ve verimliliği artırmak için komut dosyaları kullanılmalıdır.

Eksi yönleri

 1. ⁃ Günlük iş yerini almamalıdır. Kişinin elde ettiği gelirin yanında güzel bir kazanç olmalıdır.
 2. ⁃ Çok iyi ödeme yapan HIT’ lerin herhangi bir zaman diliminde kullanılır hale gelmesidir. Bazı günler diğer günlere göre daha yavaş ve bazıları diğerlerinden daha iyidir. İyi ödemelerin olduğu işler, hafta içi sabah saat 9 ile öğleden sonra saat 3 arasında çıkmaktadır. Burada bir tutarsızlık söz konusudur.
 3. ⁃ Yalnızca ABD’de yaşayanlar kazandıkları paraları nakit olarak çekmektedirler. ABD dışındakiler sadece Amazon hediye kartı kullanarak çekim yapabilirler.

Yazar: Hilal YILMAZ

Kaynakça

 • https://www.xing.com/communities/posts/
 • https://www.fuzyonblog.com/
 • https://www.mturk.com/
 • http://www.ufuktarhan.com/makale
 • https://papers.ssrn.com/sol3
 • http://www.olaganustukanitlar.com/
 • https://www.amazon.jobs/
 • https://docs.aws.amazon.com/