Arsa Kredisi veren bankalar
Arsa Kredisi veren bankalar

Arsa Kredisi Nedir? Arsa Kredisi Veren Bankalar |2023

Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

Arsa kredisi arsa almak isteyen ancak finansman desteğine ihtiyacı olanlara verilen bir kredi türüdür. Sermaye bulunmadan da arsa kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Ancak arsa alabilmenin tek şartı olarak arsanın imarlı olması gerekmektedir. Arsa kredisi ile ipotekli arsa kredisi de başvuranlara verilmektedir.

İpotekli arsa kredisi alabilmenin şartı olarak imarlı bir arsanın bulunması ve diğer arsanın da ipotek olarak gösterilmesi gerekmektedir. Belli başlı şartların yerine getirilmesi halinde arazi kredisi almak oldukça kolaydır.

Arsa Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar

Bankalar birçok alanda kredi desteği sağlamaktadır. Arsa kredisi almak isteyenler de bu kredi türlerinden özel olarak faydalanabilmektedir. Arsa alırken finansmana ihtiyaç duyan kişilere bireysel kredi olarak sayılan arsa kredileri verilmektedir. Kimi bankalar imarlı ve imarsız olarak krediyi kullanım amacına göre ayırmaktadır. arazi kredisi alacak olan kişilerin;

• İmarlı arsa alacak olan kişilerin arsaya verilecek olan kredinin karşılığında ipotek koyulmasına izin vermeli,

• Satın alınması planlanan arsanın imarı bulunmadığı takdirde kredi alacak olan kişi üzerinde bulunan diğer bir arsayı ipotek olarak göstermelidir.

Türkiye Ekonomi Bankası – TEB

TEB arsa sahibi olmak isteyen müşterilerine ikamet ettikleri evin karşılığında ev için hesaplanan ekspertiz değerinin %60’ına kadar arazi kredisi imkanı sağlamaktadır. Ev ipoteği ile alınabilen bu kredide dönemin faiz dalgalanmasından etkilenmeksizin faiz oranı uygulanacaktır. Kredinin maksimum vadesi 60 ay olarak belirlenmiştir. Ayrıca kredinin ödenme aşamasında esnek ödeme imkanları da bulunmaktadır.

TEB’den arsa kredisi almak için başvuranların yapması gerekenler;

• T.C. kimlik belgesi veya ehliyet fotokopisi,

• Düzenli geliri beyan eden evrak,

• İpotek olarak gösterilmesi planlanan taşınmazın tapu fotokopisi başvuru aşamasında bulundurulmalıdır. Daha detaylı bilgi almak için en yakın TEB şubesine gitmek gerekmektedir.

Albaraka Türk

Albaraka Türk müşterilerinin her ihtiyacını karşılamaya yönelik finansal destekler sunmaktadır. arazi almak isteyen kişilere ise 60 ay vadeli ödeme seçeneği ile arsanın değerinin tamamına kredi desteği sağlamaktadır. Albaraka Türk’ten arsa kredisi almak için yapılması gerekenler;
Albaraka Türk bankasının satın alınması düşünülen arsa ile aynı belediyede bulunuyor olması gerekmektedir,
Finansman desteğinden faydalanabilmek için satın alınması planlanan arsanın imarlı olması gerekmektedir,
Alınması planlanan arsanın değerinin tamamına kredi desteği verilmektedir,
Kredi desteğinin 60 aya varan vadeli ve %2,20 oranında kara sahip olacağı bilinmelidir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Tekne Kredisi Veren Bankalar |2023

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası arsa almak isteyen müşterilerine özel arazi kredisi vermektedir. Arsa kredisinin maksimum vadesi 60 ay olarak belirlenmiştir. Ayrıca banka ekspertiz değerinin asgari düzeyde yarısından başlayarak kredi desteği sunmaktadır. Alınması planlanan arsanın belediye sınırları içerisinde imarlı olması da talep edilen diğer koşullardandır.

Arazi kredisi için Ziraat Bankası 49 aya kadar %1,52 oranında faiz uygulamaktadır. Kredi için talep edilmiş olan tahsis ücreti ise kredinin toplam tutarının %0,5’i olarak belirlenmiştir. Ziraat Bankası’ndan arazi kredisi almak için başvuracak olan kişilerin Ziraat Bankası Şubesi’nden bilgi alması gerekmektedir.

Şekerbank

Şekerbank arsa almayı planlayan müşterilerine 120 ay vadeli olarak arsa kredisi vermektedir. Kredi alma aşamasında teminat olarak gösterilen gayrimenkulün yarısına kadar kredi desteği sağlanmaktadır. Kredi için uygulanması planlanan faiz oranı ise aylık olarak %2,47 olarak belirlenmiştir.
Arsa almayı planlayan kişinin satın alacağı arsanın imarlı olması gerekmektedir.

Şekerbank imarsız arsanın teminatı için kişi üzerinde bulunan bir başka taşınmazı ipotek olarak isteyecektir. Şekerbank arsa kredisinden faydalanmak için gerekli olan belgeler; T.C. kimlik fotokopisi, geliri ispatlayan belge, bankanın sağlayacağı başvuru formu, kişi üzerinde ek gelir varsa onu ispatlayacak belgeler, satın alınması planlanan arsanın tapu fotokopisi vb. belgelerdir. Kredi tahsis edilirken 500 TL tahsis ücreti talep edilecektir. Daha detaylı bilgi almak için en yakın Şekerbank şubesine gitmek gerekmektedir.

İş Bankası

İş Bankası arsa almayı planlayan müşterilerine arsa ekspertiz değerinin yarısına kadar kredi desteği sunmaktadır. Kredinin maksimum vadesi 60 ay olarak belirlenmiştir. Ayrıca faiz oranı %2,70’tir. İş Bankası’ndan arsa kredisi alabilmek için gerekenler arasında;

• T.C. kimlik belgesi veya ehliyet fotokopisi,

• Düzenli geliri ispat edecek belge,

• Satın alınması planlanan arazinin tapu fotokopisi,

• Tapu Dairesi’nden ipotek olarak gösterilecek olan arsa üzerinde ipotek veya rehin olmadığını beyan eden belge gerekmektedir.