Bankalararası Kart merkezi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Nedir?

Bankalar Arası Kart Merkezi

Seksenli yılların başında ödeme aracı olarak nakit para kullanıyordu fakat yıllar itibarı ile kartlı ödeme sistemi yaygınlaşmaya başladı. Kartlı ödeme kavramı Amerikalı bir yazar tarafından ilk defa ele alınmıştı. O yıllarda kartla ödeme yapmak imkansız görünse de bugün hayatımızın önemli bir bölümünü kapsamaktadır. Kartlı ödeme sistemi günümüzde oldukça yaygındır. Kartlı ödeme sistemini yaygın kullanılmaya başlaması ile bu alanı düzenleyecek sorunları giderici mekanizmalara gerek duyulmuştur. Tam bu noktada BKM bu alanı düzenlemek sorunları gidermek amacıyla 1990 yılında faaliyete geçmiştir. Bankalararası Kart Merkezi Anonim şirket pozisyonunda, kar amacı gütmeyen bir kurumdur ve merkezi İstanbul’da bulunmaktadır. İstanbul üniversitesi iktisat fakültesi yüksek lisans ve doktora mezunu Soner Canko 2011 Temmuz ayından bu yana Bankalar Arası Kart Merkezinin Genel Müdürlüğü görevini yapmaktadır. Bankalar Arası Kart Merkezi 13 farklı banka ile ortaklık konumundadır, bu bankalardan bazıları

BKM Üye Bankalar

• T.C. ZİRAAT BANKASI
• TÜRKİYE İŞ BANKASI
• FİNANSBANK
• YAPI VE KREDİ BANKASI
• TÜRK EKONOMİ BAKASI
• AKBANK
• GARANTİ BANKASI
• T. VAKIFLAR BANKASI
• INGBANK
• HALKBANK

Bankalararası Kart Merkezinin Müşterileri Takip Eden Kurum Özelliği

BKM ilk adım olarak bütün müşteriler için bir kayıt oluşturmaktadır, bu oluşturulan kayıt mali sicil kaydı ve müşteriye dair profil niteliğindedir. Mali sicil kaydı; herhangi bir işlem için müşteri bankaya başvuru yaptığında bankanın müşteri hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olur. Halk arasında duyduğumuz kredi notu, kredi sicili tarzında işlemlerin yapılması bu platformda gerçekleşir. Müşteri bankaya banka kartı veya kredi kartı almak için başvuru yaptığında kayıt altındaki verilerden yola çıkılarak müşterilerin güven profiline bakılır ve banka kartı yada kredi kartı verilip verilmeyeceğine karar verilir. Bu özellik hem bankalar için hemde müşteriler için hayati önem taşımaktadır.

Bankalar Arası Kart Merkezinin Görevleri Nelerdir ?

BKM’nin en önemli görevi, bankalar arasında gerçekleşen olayları kayıt altına alır ve daha sonra kullanmak üzere bu bilgileri saklar, daha sonra kullanmadan kasıt ise müşterilerin olumlu yada olumsuz davranışlarını kayıt altına almaktır. Burada amaç müşterilerin başka bankalara yönelmesini engellemek yada ödemelerine karşı sadık olamayan ve ödemelerini zamanında yapmayan müşterilerin kredi notunu düşürmektir. Kredi notu düşen müşteri bir takım olumsuzluklarla karşı karşıya kalacaktır, yani müşterinin güven profili zarar görecektir ve tekrar kredi almak istediğinde zorluklar yaşayacaktır. Tabi ki bu durumun aksi de mevcuttur kredi ödemelerini aksatmayan prosedürlere uyum sağlayan müşterilerin kredi notu yükselecektir ve tekrar krediye ihtiyacı olduğunda herhangi bir zorlukla karşılaşmayacaktır.Bankalar arası kart merkezinin başka önemli bir görevi ise müşterileri güvence altına almak ve banka kartı, kredi kartı işlemlerini olabildiğince hızlı hale getirmektir.

BKM’nin Merkezinin Amaçları Nelerdir ?

• BKM’nin ilk amacı para transferini güvenli hale getirmek.
• İşlem maliyetlerini minimuma indirmek ve bir merkezden ilerletmek.
• Banka kartı ve kredi kartı kullanımını geliştirmek ve yaygınlaştırmak.
• Türkiye içerisinde Bankalar arası kart sistemini standartlaştırmak ve Türkiye’ye genelinde kurallar çerçevesinde yürütmek.
• Bu alanda yurt dışındaki merkezlerle iletişim kurmak ve yurt dışında en iyi şekilde temsil etmek.

Bankalararası Kart Merkezinin Faydaları

BKM’nin en önemli faydaları başında bankalar arası para transferini hızlı ve güvenli hale getirmektedir. Ayrıca bütün müşteriler için ayrı ayrı sicil kaydı profili oluşturarak bankalar ve müşteriler arasında şeffaflık sağlar ve kötü niyetli müşterilerin kurumlara zarar vermesini önlemiş olur. Başka bir faydası ise bankalar arasında işlem yapılmasına olanak sağlamasıdır, çünkü eskiden böyle bir işlem yoktu pos cihazı hangi bankaya aitse sadece o bankaya ait kredi kartı ve banka kartları ile işlem yapılabiliyordu. Şimdilerde bankalar arası işlemler yapabilmek daha kolay hale gelmiştir. Aynı durum bankamatikler içinde söz konusudur eskiden sadece sahip olduğumuz karta ait bankamatiklerden işlem yapabiliyorken şimdi ise bütün bankamatiklerden işlem yapabilmek mümkün. Bankalar arası kart merkezinin yeni kullanılmaya başlanan faydalı bir özelliği ise QR kod sistemidir, QR kod sayesinde müşteriler kartları olmasa bile mobil bankacılık vasıtasıyla ödeme yapabilir ve Atmler den para çekebilir duruma gelmiştir. Kısacası BKM hayatımızın çoğu alanında mevcuttur. Aynı zamanda tüketicilere oldukça faydalı hizmetler sunmaktadır.

Yazan: Ebru ATALAY

Kaynakça

• www.bkm.com
• www.tmcb.gov.tr
• www.bankakredileri.com
• http://piyasarehberi.org


Bir cevap yazın