DXY Endeksi

DXY Dolar Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

DXY Endeksi

DXY Endeksi Dolar endeksi olarak da bilinen, doların dünyada en fazla işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerleri gösteren endekstir. Endeks Euro , Japanase Yen , British pound , Canadian Dollar , Swidish Crona , Swiss Franc’dan oluşmaktadır.

Diğer bir tanımla dolar endeksi, ABD dolarının ticaret yapmış olduğu 6 diğer ülkenin para birimlerinden oluşan bir sepete karşı değerini ölçen bir endekstir. DXY kısaltmasıyla ifade edilmektedir.

1973 Mart’ta BRETTON WOOD’S sistemi kaldırılmıştır. Sistemin kaldırılmasından sonra başlangıç baz değeri 100 seviyesi alınmıştır. Örnek vermek gerekirse, DXY’nin 140 değerinde olması ABD dolarının geçen süre zarfında %40 değer kazandığını göstermektedir. Yani DXY’nin artış göstermesi doların diğer para birimlerine karşı değerlendiğini azalış göstermesi ise diğer para birimlerine karşı değer kaybettiğini göstermektedir.

Endeks hesaplamaya başladıktan sonra en yüksek değerinin 1985 Şubat ayında görmüştür. Bu aydaki seviyesi 164.720 olmuştur. Yine bu tarihten sonra en düşüş değerini 2008 Mart ayında görmüştür. Bu aydaki en büyük seviye 70.698 olmuştur. DXY 2010lu yıllardan günümüze gelene kadar 91.919 ile 103.803 aralığında dalgalanmaktadır. Bu rakamların altında veya üstünde doğru bir eğilim gösterdiği dönemlerde FED ’in açıklamaları doğrultusunda doğru giden eğilimi ters döndürücü yönde müdahaleleri olmaktadır. Doların çok güçlü veya zayıf olması hem ABD’yi hem de dünya ekonomisini derinden etkileyerek zarar vermektedir.

Dolar Endeksi Neyi Anlatır?

Dolar endeksi oluşturulmasının nedeni çeşitli ihtiyaçlardan oluşmaktadır. Hangi ihtiyaç karşılanır peki? Dolar’ın para birimleri karşısında değerinin hesaplanması yerine doların diğer ülke para birimleri karşısındaki değerinin hesaplanmasıdır. Bu hesaplamalarda piyasadaki yatırımcılara ve büyük kurumlara doların değeri hakkında bilgi verir.

Dolar Endeksi Nelerden Etkilenir?

Dolar endeksinin yukarı yönde hareket etmesi için:

  1. ABD’den doları değerlendirecek haberin gelmesi (Ekonomik büyüme)
  2. Dolar endeksinde yer alan 6 ülkenin para birimlerinin değerini yükseltecek bilgilerin ve gelişmelerin yaşanması.

Örneğin: Japanese Yen bölgesinde büyüme verilerinin geriye gitmesi.

Dolar endeksinin aşağı yönde hareket etmesi için:

  1. Amerika’dan doların değerini düşürecek bilgilerin küresel piyasaya yayılması. Örneğin: İşsizlik oranının yükselmesi
  2. Küresel piyasadaki 6 önemli para birimlerinin değerlerinin artması ve gelişmelerin yaşanması.

Örneğin: British pound bölgesinde büyüme verilerinin yükselmesi.

Dolayısıyla ABD doları ne zaman değerlenirse o zaman artar demek doğru olacaktır.

ABD ekonomi verileri açıklandığında işsizliğin düştüğü iç ve dış borcun azaldığı, cari açığın azaldığı durumlara dolar endeksi artar. Bu verilerin tam tersi düşünüldüğünde işsizlik ve enflasyonun arttığı cari açığın yükseldiği bir piyasada ekonominin gidişatı olumsuz olup DXY’nin değerini düşürür.

Dolar Endeksi DXY Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Dolar Endeksi Hesaplanışı Dolar endeksi, içinde bulunmakta olan yerel para birimi ağırlıklarının geometrik ortalaması hesaplanarak bulunmaktadır. 50.14348112 rakamı sabit çarpan olarak görülür.

Dolar endeksi formülü

DXY = 50.14348112 x EUR/USD^ (-0.576) x USD/JPY^(0.136) x GBP/USD’(-0.119) x USD/CAD^(0.091) x USD/SEK’(0.042) x USDCHF^(0.036)

Yazan: MEHMET KAAN AKÇA

 

Hakkında: yatirimkredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir