Kredi Kartından EFT ve Havale Nasıl Yapılır?| 2022

Kredi Kartından Eft ve Havale Yapma

Banka işlemleri ve ödemeleri hayatın odak merkezi haline gelen akıllı telefonlar içerisinde yer alan uygulamalarla oldukça kolay şekilde yapılabilmektedir. Anında para gönderimi veya para alımı yapabilmek bankacılık işlemleri arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Kredi kartları bankacılık işlerinde vazgeçilmez ürünler olarak hayatımızda yer etmiş durumdadır. Visa ve Mastercard logolu olan kredi kartından havale ve EFT yapması mümkün müdür? Kredi kartından eft ve kredi kartından Havale nasıl yapılır tarzındaki sorular da oldukça merak edilmektedir.

Kredi kartından havale ve EFT yapma işlemi bankalar tarafından kredi kartlarına kazandırılmış olan yeni özelliklerden yalnızca biridir. Temassız ödeme ve otobüs kartı yerine ödeme yapma özelliği de getirilen kredi kartlarının bu özelliğini sizler için yazımızda ele aldık.

Kredi Kartından Eft veya Kredi kartından havale Nasıl Yapılır?

Kredi kartından eft veya kredi kartından havale ile başka birine para göndermek artık mümkündür. Bankacılık işlemleri arasında yerini alan bu özellikle dilediğiniz saatte havale ve EFT yapabilirsiniz. Ancak bu işlemi yalnızca kredi kartınızda limit olduğu vakit yapabilirsiniz. Harcamalarınızda limitin gerekli olması ile EFT ve kredi kartından havale yapma aşamasında gerekli olan limit aynı şekildedir.

Aynı banka içerisinde para aktarımı yapıldığında bu durum havale olarak adlandırılmaktadır. Ancak kredi kartınız veya banka kartınız aracılığı ile bir başka banka kullanıcısına para transfer etmek istediğinizde EFT olarak adlandırılmaktadır.

Bir maaş hesabınız bulunduğu takdirde havale ve EFT işlemleri için herhangi bir ücret söz konusu olmayabilmektedir. Ancak bankanın özel kullanıcısı olduğunuz takdirde havale ve EFT işlemleri için ücret ödemeniz söz konusu olabilir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Mart İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2021

Kredi Kartının Nakit Avans Limiti ile Havale ve EFT Nasıl Yapılır?

Kredi kartlarından havale ve EFT yapılabileceğini yukarıda belirtmiştik. Bunun yanı sıra nakit avans limiti kullanılarak da havale yapmak söz konusu olabilir. Ancak bu noktada bazı durulara dikkat etmek gerekmektedir. Kredi kartı üzerinden nakit avans kullanarak havale işlemi yapmak için kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmış olmanız beklenmektedir. Düzensiz ve geç olarak kredi kartı ödemesi yapıldığı takdirde para transferi blokesi olabilmektedir. Yani havale etmek istediğiniz tutara el konulur ve işleminiz yarıda kalarak nakit ulaştırma işleminiz başarısız olacaktır.

Kredi kartı nakit avans üzerinden havale işlemi yaparken kredi kartınızın durumunu daha iyi ele almanız gerekebilir. Nakit avans limitiniz düşük olduğunda kredi kartı ile nakit avans limiti ile havale yapmanız mümkün olmayabilir. Örneğin kredi kartınıza tanımlı olan nakit avans limiti 500 TL’dir ancak siz nakit avans üzerinden 1000 TL havale yapmak isterseniz işleminiz gerçekleşmeyecektir.

Kredi kartınızın nakit avans limiti üzerinden EFT yapabilme imkanınız da bulunmaktadır. Ancak EFT için bankaların talep etmiş olduğu ücret yüksek olabilmektedir. Mobil bankacılık uygulamanızda yer alan vadesiz hesabınız üzerinden minimum ücretle EFT yapabilirken kredi kartı nakit avans limitinizi kullanarak 20-30 TL gibi ücretle EFT yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Nakit Avans Üzerinden Havale ve EFT Yapmanın Dezavantajları Neler?

Kredi kartınızın nakit avansını kullanmanız bankacılık işlemleri arasında zorunda kalınmadıkça tavsiye edilmeyen bir işlem türüdür. Nakit avansın ödemesi zamanında yapılmadığında kredi notuna negatif etki etmektedir. Aynı şekilde nakit avans limiti üzerinden havale ve EFT yapmak da zorda kalınmadıkça tercih edilmeyen bir işlem türü olarak bilinmektedir.

Kredi kartınızın nakit avans limiti ile havale ve kredi kartından EFT yapmak istiyor ancak mobil uygulama ve internet bankacılığı kullanmıyorsanız bu durum da sizin için ekstra masraf anlamına gelmektedir. ATM üzerinden kredi kartından havale ve EFT yapmak için bankalar iki katı daha fazla komisyon talep etmektedir. Bu durum gönderici tarafın aleyhine olan bir durumdur. Zor durumda kalınmadıkça tercih edilmeyen bir işlem olarak görülebilir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   QNB Finansbank Private Bankacılık Nedir? Kart çeşitleri |2023

Kredi kartınızın hesap kesim tarihi geldiği zaman kredi kartı üzerinden gönderdiğiniz tutarın hepsini ödemek durumunda olursunuz. Böylelikle hesap ekstresinde kabarık ödeme ile karşılaşacaksınız. Ayrıca kredi kartından Eft ile göndermiş olduğunuz tutar için ekstrede taksit talep etmeniz mümkün olmamaktadır. Ödeme konusunda bu tür masraflarla karşılaşacağınızı önceden bilmeniz gerekmektedir.

Bankalar EFT işleminin bitiş saati olarak 16:00 olarak sınırlama getirmişlerdir. Bu saatten sonra EFT işlemi yapıldığı takdirde ücretlendirme farklı olmaktadır ayrıca işlem bir sonraki iş gününe aktarılmaktadır.

Kredi kartından EFT yapmak isteyenler saat 16:00 sonrasında ortalama 25-30 TL EFT ücreti ödeyecekken yaklaşık iki katına varan masrafla gönderim yapabilmektedir. Bankaların çalışma saatleri dışında yapmış olduğu bu işlem oldukça pahalıya mal olabilmektedir. Bu sebeple saat 16:00’dan sonra zorunda kalmadıkça kredi kartı üzerinden EFT yapmamaya özen göstermek gerekmektedir.