Visa Kart ve Master Kart Farkı Nedir? |2023

Kartlardaki MasterCard ve Visa Kart Nedir?

Kredi kartlarının üzerinde yazan visa kart ve master kart farkı nedir sorusuna yanıt ariyoruz. Hem Visakart hem de Mastercard, bankaların verdiği kredi kartının dünyanın dört bir tarafında geçerli olmasını sağlayan iki firmanın sunduğu hizmettir. Kredi kartlarımızın en sağ orta kısmında gördüğümüz iki ayrı logo, aldığımız hizmeti veya puanları etkiler mi? Günümüzde dünyanın en önde gelen iki kredi kartı MasterCard ve Visa’dır. Birbirine rakip olan bu iki şirketin çalışma biçimi birbirine benzerdir. Ulusal çapta hizmet sağlayan bankalar bu iki firmadan biriyle çalıştığı takdirde müşterilerine sunmuş olduğu kredi kartlarının dünyanın genelinde işlem yapmasına olanak sağlamaktadır. Şirketlerin açıklamalarına bakıldığında geçen yıllarda Visa firması 2,4 milyar kart verdiğini, MasterCard ise 200’den fazla ülkede 18 milyarı aşkın ödeme işlemine aracılık ettiğini açıklamıştır. Bu açıklamalar iki şirketin doğrudan karşılaştırılmasını zor kılmaktadır. Dünyada 30 milyon civarı işletme hem mastercard hem de visa card tarafından yapılan ödemeleri kabul etmektedir.

Visa Kart ve Master Kart Logoları
Visa Kart ve Master Kart Logoları

Kredi kartı alacak çoğu kişi için Master Card veya Visa kart farkı arasında gerçekçi bir fark yoktur. Bazen bu firmaların özel anlaşmaları tabi ki size ayrıcalık tanıyabilir. Buna rağmen her iki kart da iki yüz ülkede kolaylıkla kullanabileceğiniz kartlardır. Birisini kabul etmeyip diğerini kabul edebilecek işletme sayısı çok azdır. İşin aslı ne Master kart ne Visa kart kimseye doğrudan kredi kartı veya kredi kartı hizmeti sağlamaz. Bu iki firma da uluslararası kredi kartı ödemeleri konusunda finansal bir hizmet sunar. Bu hizmeti sunmak için bankalar ile anlaşır.

Kredi çekerken kredi notunuzun yüksek olması çok önemlidir. Kredi notunuz düşükse veya yükseltmek istiyorsanız sizin için özel araştırdığımız Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Makalemizi Mutlaka Okuyun.

Faiz oranlarını, puanları, yıllık ücretleri ve diğer tüm masrafları kredi kartını aldığınız banka belirlemektedir. Ekstrenizi veya dönem borcunuzu ödediğinizde bankanıza ödeme yaparsınız. Bu iki firma ise bankalar ile ya yaptığınız harcamalar üzerinden ya da yıllık olarak bir bedel tahsil eder. Bu bedel binde veya on binde x bir değer ile ifade edilebilir. Bütün dünyada kredi kartı işle yapılan toplam harcamaları dikkate alırsanız bu büyük bir meblağa tekabül eder.

ATM ve poslarda işlem yaparken Master Card veya Visa logosuna sahip olan kredi kartı kullanmak gerekmektedir. Bankaların iki firmadan biriyle anlaşmış olması dahilinde kartlarının üzerinde MasterCard veya Visa logosu yer almaktadır. İnternet ödeme yöntemlerinin teknolojiyle beraber gelişmesinin yanı sıra bu firmalar alanında en güçlüsü olarak bilinmektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Göğüs büyütme ameliyatı çeşit ve fiyat |2023
Logolar
Logolar

MasterCard Nedir?

MasterCard, çeşitli bankalar ve diğer kredi verenler tarafından işletilen kredi kartlarında yapılan işlemleri gerçekleştiren bir finansal hizmetler kuruluşudur. 1966 yılında Amerika’da kurulmuş olan firma çok fazla tercih edilmektedir. MasterCard sembolünün bir kredi kartının alt köşesinde yer alması, şirketin kullanmış olduğu teknolojisi, tüm işlemleri işleme koymak ve yetkilendirmek için kullanılması anlamına gelmektedir. Tüm Master kart logolu kartlar 5 numarası ile başlamaktadır.

210’dan fazla ülkede kullanılan mastercard 50 yılı aşkın süredir bankacılık ödeme sistemine dahildir. Master kart; Tüketiciler, Küçük ve orta ölçekli işletmeler, Hükumetler ve kamu sektörü, Büyük işletmeler ve Bankalar ile kredi birliklerine hizmet vermektedir. İşlemleri güvenli, basit, akıllı ve erişilebilir hale getirerek her yerde herkese fayda sağlayan kapsayıcı bir dijital ekonomiyi bağlamak ve güçlendirmek için çalıştıklarını her zaman duyuruyorlar.

Visa Kart Nedir?

Visa şirketi, Visa Inc tarafından markalandırılmış bir ödeme kartıdır ve 2004 yılında İngiltere’de kurulmuştur. MasterCard’ın en büyük rakibi olan Visa kısa süre içerisinde bu başarıyı kazanmıştır. Dünyanın en büyük finans kuruluşu olarak bilinen Bank of America şirketinin kökenidir. Bunu biraz açarsak aslında 1958’li yıllara kadar gitmiş oluruz. ( Visa’nın zaman yolculuğu, Bank of America’nın Amerika’da orta sınıf nakit kullanmayan kısım ve küçük ve orta ölçekli iş yerleri için ilk tüketici kredi kartı programını başlattığı 1958 yılında başlar.) Visa bireysel ve ticari müşterilere çeşitli finansal banka veya kurumlar aracılığı ile sunulmaktadır. Bankalar veya kurumlar genellikle Visa’nın sunmuş olduğu ödeme ağını kullanmayı tercih etmektedir.

Visa, dünyanın önde gelen işlem ağlarından biridir. Ayrıca kartları, dünya genelinde 200’den fazla ülke ve bölgede bulunan işletmeler tarafından kabul edilmektedir.

Kısaca Visa’nın tarihini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • 1958 BOA ( Bank of America) BankAmericard
  • 1976 Visa’nın Doğuşu
  • 2007 Şirketin Globalleşmesi, Viza Inc. Kuruluşu
  • 2008 Şirketin Mobil Platformunun Kurulması

MasterCard ve Visa Kart Farkı Nedir?

Visa kart ve master kart farkı neredeyse bulunmamaktadır. Her iki kartın sahip olduğu sistem dünya genelinde bulunduğu için kullanım olanakları da oldukça yaygındır. Ancak kimi kampanyalarda değişiklik yaşanabilmektedir. Anlaşmalı firmalar gerek MasterCard gerekse Visa’ya özel kullanımdan kaynaklı kampanyaları oluşturmaktadır. İki karttan herhangi birini tercih etmek isteyenler firmaların sunmuş olduğu kampanyaları takip etme şansına sahiptirler.

  • Visa Kart ve Mastercard aslında size kredi kartı vermez ya da kredi kartı dağıtmaz: İki firmada bir çeşit uluslararası ödeme ağıdır. Bankalar ve firmalar arasındaki kredi kartı işlemlerinden kaynaklanan nakit transferi kaydını tutar ve bunları aktarımına aracılık eder.
  • Kredi kartını aldığınız banka kartınızın VisaCard veya Master Kart olmasından önemlidir: Kart aidatı, Alışveriş faiz oranları, diğer ücretler veya verilen puanlar bankanız tarafından belirlenir.
  • Visa ve Master ödeme ağları bazı avantajlar sağlar!: İki firma arasında bazen ufak avantajlar söz konusu olabilir. Buna rağmen bankanın kendisi bu nispeten küçük farktan daha önemli bir tercihtir. İki kart çeşidi de dünyanın her yanında geçerlidir.
Bu makale ilginizi çekebilir:   Servet Vergisi Nedir? Servet Vergileri Nelerdir? |2023

İki kart arasındaki en bilindik fark ise Visacard’ın 4, MasterCard’ın 5 ile kart numarasının başlamasıdır. Ayrıca ödeme konusunda yaşanılan farklardan biri ise; MasterCard’a herhangi bir ödeme yapmaksızın alışveriş yapılabilirken Visa’da ön ödeme yapmak gerekmektedir.

MasterCard ve Visa direkt olarak kredi kartı vermemektedir. Basit bir ödeme sistemi olan şirketler kimi bankalarla anlaşıp kredi kartı çıkarılma noktasında devreye girmektedir. Şöyle ki herhangi bir faiz oranı, yıllık ücret diğer masraf türlerinin ödemesi bankalar aracılığıyla işleme alınan konulardır. Ödeme yapan tüketici kartı veren banka veya kuruma ödemeyi yapmaktadır. Direkt olarak ödemeler MasterCard veya Visa’ya yapılmamaktadır.

2 yorumlar

  1. Visa ve Master Kart arasındaki farkları çok güzel anlatmışsınız. B güzel makale için çok teşekkür ederim. Amerikan express nedir? hakkında da bir makale yazarsanız seve seve okuyacağımı şimdiden belirtiyim

  2. güzel