e-vadeli hesap
e-vadeli-hesap

E-Vadeli Hesap Nedir? Bankada Nasıl Açılır? |2023

E-Vadeli Hesap Nedir?

E- Vadeli hesap sistemi bankacılıkla alakalı bir kavramdır. Ancak teknolojiyle beraber vadeli hesap yerini e-vadeli hesaba bırakmaktadır. İnternet üzerinden kolaylıkla yatırım hesabı açılarak işlem yapılmasını sağlamaktadır. Bankaya gitmeden kolaylıkla yatırım yapmak isteyenler için ideal bir yöntemdir. Mevduat hesabı nedir? Çeşitleri nelerdir?

E-Vadeli Hesap Nasıl Açılır?

E-vadeli hesap teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıklardan biridir. İnternet ortamında kolaylıkla açılabilmektedir. Kullandığınız bankanın internet bankacılığının şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir. Bu şifreye erişebilmek için internet sitesinde şifre al veya şifremi unuttum butonları yardımcı olacaktır.

Şifresini belirlediğiniz internet bankacılığı için giriş yapmalısınız ki ardından işlem yapabilesiniz. Kişisel bankacılık hesabınıza giriş yapıp hesaplar menüsüne ilerlemeniz gerekmektedir. Ardından “yeni hesap aç” yazısına tıklayarak “vadeli hesap aç” yazısını gördüğünüzde yeniden ona tıklamanız gerekmektedir. Bu şekilde kolay biçimde vadeli hesap açabileceksiniz.

Neden E-Vadeli Hesabı Tercih Etmeliyiz?

E-vadeli hesap açmak müşterileri ve banka çalışanlarını rahatlatan bir işlemdir. Bankaya gidip uzun süre harcamak yerine kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilen bir durumdur. Ayrıca internet bankacılığı ile EFT yapabilir, faturalarını yatırabilir, kira ödemenizi gerçekleştirebilir ve otomatik ödeme talimatlarınızı verebilirsiniz.

E-vadeli hesap açanlara genellikle yüksek faizli yatırım imkanı sunulmaktadır. En yüksek faiz getirisi bulunan internet bankaları arasında Cepte TEB, Finansbank Enpara ve Garanti Bankası yer almaktadır.

E-Vadeli Hesabı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnternet üzerinden işlem yapılınca genellikle sitenin dizaynına göre bilgilendirilirsiniz. Ancak siteyi kullanırken asistan da siz olursunuz. E-vadeli hesap açarken ekranın herhangi bir köşesinde beliren yazıları atlamadan iyice okumak gerekmektedir. Hesap açma aşamasında herhangi bir masraf veya komisyon ücreti ödemeniz bu bilgilendirmelere bağlı olarak gelişir. Genellikle internet bankacılığı esnasında bankalar kullanıcılarından bir ücret talep etmez. Fakat yine de tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Netdania Nedir? Netdania İndir ve Kurulum |2023

İnternet bankacılığını kullanırken bir de yanlış işlem yapmamaya özen gösterin. Kendi hesaplarınız arasında virman işlemleri geriye dönüşü olan işlemlerdir. Ancak e-vadeli hesabınızdan başka kişinin hesabına aktarım yapabilir, dekont almadığınız veya işlemlerinizi kontrol etmediğiniz sürece farkına varamayabilirsiniz. İşlem yaparken bütün bilgileri eksiksiz girmeye dikkat etmekte fayda vardır.

Bankaların E-Vadeli Hesapları

Aşağıda sizlere bankalar, vadeli hesaplar ve hesapları nasıl açabileceğinize dair bir liste oluşturduk.

Türkiye Finans

Türkiye Finans, e-Katılma Hesabı adını verdiği e-vadeli hesap ile EFT ve Havale ücreti almamaktadır. Şubeye uğramadan kolaylıkla hesap açma imkanı veren e-Katılma Hesabı en az 250 TL/USD/EUR ile açılabilmektedir. Maksimum açılış tutarı ise 1 milyon TL, 100 Bin USD/EUR olarak kısıtlanmıştır. e-Katılma Hesabı avantajları arasında Türk Lirası %86/%14, USD %70/%30 ve Euro %60/%40 kar paylaşım oranları da bulunmaktadır.

Vakıfbank

Vakıfbank, müşterilerine şubeye gitmeden 7/24 rekabetçi faiz oranları ile yüksek faiz getirisi imkanı sunmaktadır. Vadesi 30 gün ile 750 gün arasında olan e-vadeli mevduat internet bankacılığı sayesinde ek faiz oranları ile yenilenmektedir. Vade sonu gelmeden e-vadeli hesapta işlem yapılabilmektedir. E-vadeli hesabın vade süresi 1-750 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Garanti BBVA

Garanti BBVA dilediğiniz gibi para çekseniz dahi vadesi bozulmayan e-Vadeli Hesap ile müşterilerine kazandırmaya devam ediyor. TL kampanyaları arasında en gözde olanı 100.000 – 5.000.000 TL tutar aralığında 32 – 370 gün vadeli Hoş Geldin kampanyasında %7,00 – 10,00 faiz oranı vermektedir. Böylelikle müşterinin rahat edeceği hem de bankaya gitmeden kolay işlem yapılmasının önü açılmaktadır. Yabancı paralar arasında ise en karlı olanı USD Hoş Geldin kampanyasıdır. 25.000 – 999.999 USD tutara 32 – 400 gün vade ile %1,50 – 2,00 faiz oranı vermektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   İnternetten Satış Yapma | İnternetten Para Kazanma |2023

QNB Finansbank

QNB Finansbank avantajlı sabit getirileri, 1 gün ile 1100 gün arasında değişen vadelerde hesap açma imkanı ve bankanın sağlamış olduğu güvence ile kolaylıkla e-vadeli hesap açılabilmektedir. 0-49,999 TL arasında olan tutarlara 92-180 gün arası vade için % 4,40 faiz oranı belirlenmiştir. USD ve EUR için bu oranlar değişiklik göstermektedir.

ING

ING Bank e-Turuncu Hesaplama ile 15.000,00TL anaparayı 90 gün vade ile %12 faiz oranı ile vade sonu 15.377,26TL yaparak müşterinin karına kar katmayı hedefleyen bir bankadır. USD, EUR ve GBP için bu oranlar değişiklik gösterse de ING Bank müşterilerine daima en iyi fırsatları sunmaya devam etmektedir.