Elmanın Faydaları
Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları Nedir? Elmanın Yararları | 2023

Elmanın Faydaları

Elma oldukça tercih edilen bir meyvedir. Elmanın faydaları da saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Sarısından kırmızısına, yeşilinden altın sarısına kadar birçok renktedir. Neredeyse her markette ve pazar tezgahında bulunabilen elma saymakla bitmeyecek kadar çok faydaya da sahiptir. İçerisinde bolca A, B ve C vitaminlerini içerdiğinden sağlıklı bir hayatı tercih edenlerin bir numaralı yiyeceğidir. Elma aynı zamanda demir, fosfor ve bakır minerallerine de sahiptir. Lifli yapısından kaynaklı sindirime de oldukça yararlıdır. Makalemizden sonra portakalın faydalarına da göz atabilirsiniz

Elmanın faydaları başlıklar halinde şöyle özetlenebilir:

 • Besin Maddeleri Açısından Zengindir: Elma, diyet lifi, C vitamini, potasyum ve çeşitli antioksidanlar gibi temel besin maddelerinin iyi bir kaynağıdır.
 • Lifli bir meyvedir:  Elma, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye, sindirimi iyileştirmeye ve tokluk hissini teşvik ederek kilo yönetimine yardımcı olabilen çözünür lif, özellikle de pektin bakımından yüksektir.
 • Kalp Sağlığı için önemlidir: Elmadaki lif, antioksidanlar ve flavonoidler kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Düzenli tüketimi kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.
 • Antioksidan Özellikleri vardır: Elma, flavonoidler ve polifenoller de dahil olmak üzere antioksidanlar içerir, bu da vücuttaki zararlı serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olabilir ve potansiyel olarak kronik hastalık riskini azaltır.
 • Kan Şekeri Kontrolünde etkilidir: Elmadaki lif, özellikle de pektin, şekerlerin sindirimini yavaşlatarak kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Bu, diyabetli veya diyabet geliştirme riski olan bireyler için faydalı olabilir.
 • Kilo Yönetimine yardım eder: Elma, tokluk hissine katkıda bulunabilen düşük kalorili, yüksek lifli bir besindir. Diyetinize elmayı dahil etmek, genel kalori alımını azaltarak kilo yönetimine yardımcı olabilir.
 • Sindirim sistemini destekler: Elmadaki lif içeriği, düzenli bağırsak hareketlerini teşvik ederek ve kabızlığı önleyerek sağlıklı bir sindirim sistemini destekler.
 • Hidrasyon: Elma yüksek su içeriğine sahiptir, genel hidrasyona katkıda bulunur ve optimal vücut fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur.
 • Diş Sağlığına Yardım eder: Elma çiğnemek tükürük üretimini uyarır, bu da diş çürümesi riskini azaltmaya ve ağız sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
 • Beyin Sağlığını destekler: Bazı çalışmalar, elmadaki antioksidanların nöroprotektif etkilere sahip olabileceğini ve potansiyel olarak Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalık riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.
 • Bazı Kanserlerin Riskini Azaltır: Elmada bulunan antioksidanlar ve bileşikler, kolorektal ve akciğer kanserleri de dahil olmak üzere bazı kanserlerin riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.
Bu makale ilginizi çekebilir:   Konşimento, Ardiye ve Ordino Nedir? | 2023

Elmanın Yararları

Elmanın faydaları oldukça fazladır. Öncelikle unutkanlıktan mustarip olanlara ilaçsız reçetesiz fayda sağlayan besinlerin başında elma gelmektedir. Günlük hayat içerisinde çoğunlukla herkesin unutkanlıktan yakındığı bilinmektedir. İçerisinde demir ve fosfat bulunan elma hafızayı güçlendirmekte ve mental yorgunluğu azaltmaktadır.

Uyuma konusunda problemleri olan kişilerin sıklıkla tüketmesi gereken meyvelerde biri elmadır. Kan basıncını düşürüp kalp atışını düzene sokan elma kolay şekilde uyuyabilmeye katkı sağlamaktadır. Elma yiyenlerin aynı zamanda düşük stresli olduğu yapılan araştırmaların göstergesidir.

Günde 1 kere elma tüketmek kalp atışını düzenlemenin yanı sıra akciğer ve kolon kanserinin riskini düşürmektedir. C vitamini kanserli hücrelerle savaşmada oldukça etkilidir. Elma kabuğu iyice yıkandığı takdirde tüketilmesi gereken kısımdır. Elma kansere karşı korur mu? “Vitamini kabuğunda” derken elmanın faydalarından biri olarak da kanseri önleyen kabuğundan bahsedilmektedir.

Diyet yapanların öğün arası tercihleri arasında yer alan elma tam bir lif deposudur. Lifin tok tutma özelliği diyet yapanların dikkat etmiş olduğu hususlardandır. Bağırsak için de yararlı bakterilerin üremesini sağlayan elmanın faydalarından bir diğeri de sindirim sistemini düzenlemesidir. Pektin içeriğine sahip olan elma aynı zamanda kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolün artmasını sağlamaktadır. Lifli yapısının faydası saymakla bitmiyor. Kabızlığın da etkili çözümü olarak görüldüğünden elma tüketmek bağırsağın işleyişini hızlandırmaktadır.

Cildini sevenler ve canlı görünmesini isteyenlerin sıklıkla tüketmesi gerekmektedir. Elma içerisinde bulunan askorbik asit sayesinde kolajen yapımını desteklemektedir. Hatta Yeşilçam filmlerinden birinde de elma yiyenlerin güzelleştiğine dair diyaloglar da yer almaktadır. Bilimsel gerçekliği kanıtlanmış olan bu durum herkes tarafından da bilinmektedir. Cilt kanseri riskine karşı savaşan A vitamini elmanın içerisinde yer alan bir vitamindir.

Elma Sirkesinin Diyet Formülü

Elma başı başına diyet dostu kilo düşmanı bir besindir. Dünyanın birçok yerinde farklı türleri tüketilse de oldukça bilinen meyvelerdendir. Fakat sirkesinin bölgesel zayıflamaya yardımcı olduğunu bilen pek kimse yoktur. Elma sirkesinin göbek ve basen yağlarını kolaylıkla eritme gibi bir özelliği bulunmaktadır. Ancak bu özelliği kür halinde uygulamak gerekmektedir. Diyetin ve sağlıklı bir sporun yanı sıra bu kürü uygulamak bölgesel biçimde kilo vermek isteyenlerin imdadına yetişecektir.

Elma Sirkeli Kür Tarifi: Basen ve göbeğinde bulunan yağlardan kurtulmak isteyenlerin uygulaması gereken bir tariftir. 3 yemek kaşığı az yağlı veya light yoğurt, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı pul biber ile karışım güzelce hazırlanmalıdır. 2 hafta boyunca düzenli biçimde gece uyumadan önceki yarım saatte tüketildiği takdirde faydasını göstermeye başlayacaktır. Ancak burada önemli olan nokta elma sirkesinin doğal olmasıdır. Kimi paketli sirkeler elma sirkesi özünü içermemektedir. Bu da bütün çabayı boşa çıkarabilir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Kur Savaşları Nedir? FED, AMB ve BOJ Savaşları |2023

Elmanın faydalarını konu alan akademik makaleler

Elmadan Yüz Maskesi Tarifi

Elma cilde iyi gelir mi? Elmanın faydalarında bir diğeri de yüzü canlı hale getirebilecek etkiye sahiptir. Yiyerek çözüm bulunacağı gibi yüze maske haline getirmek de elmayı yararlı kılacaktır. Yarım çay bardağı su ile beraber kabuksuz ve çekirdeksiz bir elma ve çekirdeksiz 4 taze kayısı 6-7 dk boyunca kaynatılmalıdır. Karışımın kaynamasının ardından blender ile ezin ve püre haline gelmesini sağlanmalıdır. Göz hariç yüzün bütün bölgelerine sürülerek yarım saat boyunca bekletmek gerekmektedir. Ardından maske ılık su yardımı ile yıkanarak temizlenmelidir. Taze elma ve kayısı ile hazırlanan bu maske haftada 1 defadan daha fazla yapılmamalıdır. Yüzün kendi yapısını bozmamak adına belirli periyotlar halinde bu maskeyi uygulamak yararlı olacaktır.

Hamilelikte Elmanın Faydaları

Hamilelik döneminde en başa bela sorun bulantı ve kusmadır. Belki kısa süre belki de uzun süre etkisini gösteren bu durumla savaşmak adına elma tüketmek faydalı olabilecektir. Karın krampları elma tüketimi ile azalır. Bundan dolayı birçok uzman elma tüketiminin arttırılmasını tavsiye etmektedir. Ancak her şeyin fazlası zarar olabileceği gibi elmanın da fazlası zararlı olabilir. Dengeli ve düzenli biçimde hamilelik döneminde elma tüketmek faydalı olacaktır.

Sonuç

Elma ve Elma Bileşenleri ve Bunların İnsan Sağlığı ile İlişkisi Üzerine Kapsamlı Bir İnceleme” isimli elmanın faydalarını araştıran bir akademik çalışma, 2004’ten bu yana elma tüketiminin sağlık açısından potansiyel yararlarına odaklanan çalışmalara genel bir bakış sunuyor. Nedensellik kanıtlanmamış olsa da, elma tüketiminin önemli hastalık riskini azaltabileceğini gösteren ikna edici kanıtlar var. Elmanın antioksidan mekanizmaları kansere, kardiyovasküler hastalıklara, Alzheimer hastalığına, astıma ve potansiyel olarak diyabete karşı korunmada önemli bir rol oynayabilir. Ek olarak elma alımının hücre proliferasyonunu, apoptotik mekanizmaları ve kanser riskiyle ilgili sinyal iletim yollarını etkilediği görülmektedir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, elmanın faydaları ile osteoporoz, diyabet ve astım riskinin azalması arasında potansiyel bir bağlantı olduğuna dair göstergeler de var. Elmalardaki fitokimyasallar ve besinlerin karmaşık etkileşimleri, hastalıkların güçlü bir şekilde önlenmesine yönelik bir potansiyele işaret etmektedir. Rapor, elma tüketiminin potansiyel sağlık yararlarını daha fazla araştırmak için bütün elma preparatları ve meyve suyunun kullanıldığı klinik araştırmalar da dahil olmak üzere devam eden araştırmaların garanti edildiği sonucuna varıyor.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Bretton Woods Sistemi Nedir? Neden Çökmüştür? |2023

Akademik