Ernst and Young ya da Ernst & Young
Ernst and Young ya da Ernst & Young

Ernst and Young Nedir? Ernst & Young Türkiye| 2022

Ernst And Young Nedir?

Ernst and Young ya da Ernst & Young dünya çapında 150’den fazla ülkede 700’den fazla ofisiyle ve 262 bine yakın çalışan sayısıyla denetim ve danışmanlık hizmeti veren uluslararası bir özel denetim kuruluşudur. Şirket, 1989 yılında Alwin C. Ernst ve Arthur Young’ın birleşmesiyle kurulmuş ve Ernst and Young ismini almıştır. Şirketin genel merkezi İngiltere (Londra)’de bulunmaktadır. Şirketin şu anki global yönetim kurulu başkanı ve İcra kurulu başkanı (CEO)’su Mark Weinberger’dir. Ernst & Young şirketi’nin global geliri (30 Haziran 2018’de sona eren 2018 mali yılı için) 34.8 Milyar ABD Dolar olarak gerçekleşmiştir. Ernst & Young şirketi, ayrıca bağımsız denetim firması olarak piyasada big four (büyük dörtlü) olarak bilinen bağımsız dış denetçilerden bir tanesidir. Diğerleri ise KPMG, Price Waterhouse Coopers (Pwc) ve Deloitte firmasıdır.

Şirketin Kuruluşu

Arthur Young, 1863 yılında İskoçya’da doğmuştur. Üniversite eğitimi hukuk dalında tamamlamasıyla birlikte finans ve yatırımcılık konularına da alaka duymuştur. 1890 yılında ise ABD’ye yerleşerek muhasebe alanında kariyerine yön vermiştir. 1906 yıllarında ise erkek kardeşiyle beraber Arthur Young & Company isimli şirketi kurmuştur.

Alwin C. Ernst Amerikan Birleşik Devletleri’nin Cleveland eyaletinde dünyaya gelmiştir. Lise yıllarından itibaren muhasebeye ilgi duyarak bu alanda çalışmaya başlamıştır. Ersnt erkek kardeşiyle birlikte Ernst & Ersnt adında küçük bir serbest muhasebecilik firmasıyla bir başlangıç yapmışlardır.

Her iki firmada hızla büyüyerek dünya pazarına açılmışlardır ve 1924 yılında büyük İngiliz firmalar ile birleşerek iş birliği sağlamışlardır. Bu iki firma daha sonra daha da işlerini ilerleterek ve birçok işbirliği yaparak uluslararası müşterilerine hizmet vermek üzere dünyanın çeşitli bir çok şehrine ofisler açarak şirketlere hizmet vermişlerdir.

E&Y şirketi dört alanda şirketlere hizmet sağlamaktadır.

Ernst & Young Hizmetleri

Ernst & Young toplam 4 alanda şirketlere hizmet veriyor Bunlar : Denetim departmanı , vergi departmanı , kurumsal finans departmanı , danışmanlık departmanı. Denetim departmanı , şirketlerde mali tablo denetimi yaparak yürütülebilirlik denetlenmiş oluyor. Vergi departmanı; vergi hukuku, kdv, gümrük vergileri, uluslararası vergi hizmetleri gibi akla gelebilecek bütün konularda şirketlere hizmet vermektedir. Kurumsal finans departmanı ; şirket birleşmeleri , ortaklıklar , satın almalar yani daha çok finansal konularda şirketlere destek sağlamaktadır. Son olarak ise danışmanlık departmanı olarak hizmet vermektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Ceviz Kredisi Nedir? Cevize Hibe ve Destekler |2023

Danışmanlık hizmeti departmanı şirket yönetim danışmanlığı, risk danışmanlığı, iş akışı, işleyiş sürecinin  iyileştirilmesi, hızlandırılması gibi yönetimle alakalı tüm konularda şirketlere danışmanlık hizmetini veren departmandır. Şirketlerin gelişme ve büyümesine katkı sağlamak için kuruluşların tüm fırsatları değerlendirilmesine yardımcı olmaktadır. E&Y sektör de müşteri odaklı olup mevcut sorunları üzerinden ilerleyip dijital olarak da ulaşarak ulaşılabilir ve uygulanabilir gerçekçi çözümler bulum şirketlerin gelişip uzun vadede büyümesine yardımcı olmak şirketin en büyük amacadır. En büyük çalışma prensibi amaca ulaşmak için daha iyi sorular sormakla başladığıdır.

Çünkü: ‘Soru ne kadar iyi olursa cevabı da o kadar iyi olacaktır.’ İlkesini benimsemişlerdir.

Ernst & Young Türkiye

E&Y Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir Bursa illerinde faaliyet göstermektedir. Ernst & Young Türkiye ülke başkanı: Metin Canoğulları’dır. E&Y Türkiye’de 3 çatı altında hizmet vermektedir. Bunlardan vergi bölümünü Kuzey YMM A.Ş, bağımsız denetim bölümünü Güney SMMM A.Ş. muhasebe bölümü hizmetlerini ise Öney SMMM A.Ş. sağlamaktadır. E&Y Türkiye Kuzey YMM A.Ş vergi ve mali danışmanlıkla birlikte vergi mevzuatlarının karmaşık ve sürekli değişen yapısı karşısın yasal düzenlemeleri ve yükümlülüklerini yerine getirmelerini kolaylaştırmak ve mali ve vergisel konularında danışmalık hizmeti ve yeminli mali müşavirlik ve bunun yanı sıra ise vergi uyuşmazlıklarını gidermelerine Türkiye’de çalışan yabancı ve yabancı yatırımcılarına danışmanlık sağlamaktadır.

E&Y Güney SMMM A.Ş ise şu hizmetleri vermektedir: Denetim hizmetleri, usulsüzlük ve uyumsuzluk danışmanlığı hizmetleri , teknolojik ve güvenlik riski hizmetleri ve son olarak ise kurumsal risk hizmetlerini şirketlere sunmaktadır. Ernst & Young Türkiye’nin en büyük denetim müşterileri arasında bulunan şirketler ise Koç Holding’e bağlı tüm şirketler, Oyak Holding ,Sabancı Holding’e bağlı şirketlerdir.

Yazan: Mert Tatlıtürk

Kaynaklar:

  • E&Y Türkiye.
  • CNN Economi Best Companies Magazine
  • Kampüssever.com
  • E&Y Serdar Sumay Partner (Vergi Bölümü)
  • E&Y Ömer Tuğlu (Siber Güvenlik Danışmanı)
  • E&Y Ayşe Uzun (Vergi Asistanı)
  • E&Y Sena Bakır (Denetim Müdür)