Kpmg

KPMG Nedir? KPMG Hizmetleri Nelerdir?

KPMG

KPMG Uluslararası şirketler adına sektörleriyle ilgili denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan, dünya geneline yayılmış bağımsız firmaların bütün ağlarını düzenleyen ve yönlendiren sektördür. KPMG’nin asıl amacı elde edilen bilgiyi müşterilerine sunarak, şirket çalışanlarının bilgilendirilmesi ve sermaye piyasaları adına vazgeçilmez bir değer haline getirmektedir.

Dünya genelinde 152,000 civarında aktif çalışanı ile birlikte dünya üzerinde 156 ülkede danışmanlık, vergi ve denetim hizmetleri sunmaktadır.

Deloitte, Ernst and Young, KPMG, Price Waterhouse

KPMG İsminin Açılımı

1987 yılı ile birlikte Pear Marwick International ( PMI ), Klynveld Main Goerdeler ( KMG ) bu iki firmanın bünyesinde bulunan alt firmaların birleşmesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Bütünsel bir şirket olarak KPMG’nin kuruluş tarihinde, firmanın kurucusu olan kişilerin isimleri önemlidir. Çünkü KPMG şirket ismini kurucularının baş harflerinden almaktadır.

 • K harfi; Klynveld’i temsil etmektedir. 1917 yılında Amsterdam’da kendi muhasebe firmasını kurmuştur.
 • P harfi; Peat’ı temsil etmektedir. 1870 yılında Londra’da kendine ait bir muhasebe şirketi kurmuştur.
 • M harfi; Marwick’i temsil etmektedir. 1897 yılında James Marwick, Roger Mitchell ile beraber New York’ta kendilerine ait bir muhasebe şirketi kurmuşlardır.
 • G harfi; Goerdeler’i temsil etmektedir. En önemli kuruculardan bir tanesidir. Kendi şirketi ve daha sonrasında KPMG’nin başkanlığını yapmıştır.

KPMG’nin birleşmesinde önemli bir yeri olan

Goerdeler şirket bünyesinde imza gerektiren çoğu belgede imzası bulunmaktadır.

Firmanın Temel Hizmetleri

Şirketler güncel piyasa koşullarıyla beraber ortaya çıkan önemli ekonomik büyümelerin, dalgalanmaların ve ardında getirdiği borçlanmaların içinde kalmaktadır. KPMG’nin uzman çalışanları ile birlikte vermekte olduğu hizmetleriyle beraber şirketlerin önlerine çıkan ekonomik sıkıntıların üstesinden gelebildikleri başarılı bir işleyiş sunan hizmet türüdür. KPMG kendi bünyesinde çalışan şirketlerle beraber, bütün KPMG müşterilerinin karşısına çıkan bütün anlaşılamayan piyasa dalgalanmalarını anlaya bilmeleri adına her birine ayrı ayrı sunduğu hizmetlerden faydalanmalarını sağlamaktadır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Deloitte Bağımsız Denetim ve Deloitte Türkiye Ofisi

Profesyonel çalışanları ile birlikte bünyesinde birleşen şirketlerinde yardımıyla müşterilerine bilgi akımı, özenle programlanmış ürünler ve yeni teknolojiyle iç içe olmalarını sağlamaktadır. Sektörü canlandırmak adına piyasada aktif rol oynamakla kalmayıp birbirinden farklı uygulamalarla piyasayı rekabet edebilecek, şirketlerin kar marjını arttıra bilecek bir programdır. KPMG bünyesindeki firmalar sermaye piyasasında güven ortamını korumak ve şirket bünyesinde çalışanları güçlendirmek için hizmetler sunmaktadır.

Consulting ve Auditing sistemlerini benimsemişlerdir. Consulting sistemi adı altında müşterilere danışmanlık hizmeti sunmaktadır ve müşterilerine deneyimledikleri, geliştirdikleri çözümleri aktarmaktadır. Auditing sistemi ise bir bakıma muhasebe dersinin devamı niteliğindedir ve kullanıcıları denetlemek amaç haline gelmiştir.

KPMG’nin Müşterilerine Sunduğu Hizmetler

 • Denetim: Denetim hizmeti, birbirinden bağımsız sektörlerden ve bununla beraber bu sektörlerin iş olanaklarından yararlanarak, uluslararası alanda şirket ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için uzmanlar tarafından sunulan hizmet türüdür.
 • Vergi: Piyasada bulunan her sektörlerde aktif rol oynayan firmalara uygun vergi önerileri ile beraber piyasada destek avantajı sağlamaktadır. Bünyesinde bulunan uzman çalışanlarıyla firmalara önemli analizler ve çözümler sunan hizmet türüdür.
 • Eğitim: Uzmanların kendilerini geliştirmesi ve meslekleriyle ilgili daha çok bilgi sahibi olmalarını sağlamaktadır. Firmaların karşılaşmış olduğu sorunları bünyesinde bulunan profesyonel çalışanları ile çözüm analizi yaparak bir sonuca varmasını öngören hizmet türüdür.
 • Danışmanlık: Firmaların piyasada bir kurum satın alması, ortaklık anlaşmaları adı altında şirketlerini birleştirmesi, şirket içindeki uyum ve verimlilik, karşılarına çıkacak risklerin üstesinden gelebilmesi adına verilen hizmet türüdür.

KPMG Türkiye

1982 yılında Cevdet Suner’in girişimleri ile birlikte faaliyete geçmiştir. Türkiye içindeki yerel ve uluslararası çalışmakta olan firmalara hizmet sunan şirkettir. 2003 itibarıyla Türkiye, KPMG şirketinin Avrupa, Asya ve Afrika bölgesine dâhil edilmiştir. Cevdet Suner, Yetkin Yeminli, Türkiye’deki ortakları olarak bilinmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir de ofisleri bulunmaktadır. 1200 çalışanı ile beraber piyasadaki her sektörün içinden 4000’nin üzerinde şirkete hizmet vermektedir. Günümüzde bu rakamlar gün geçerek artmaktadır ve piyasada sunmuş olduğu analiz yöntemi, finans sistemini açıklaması, vergi yapılanmasına dair bir program işleyişi ile beraber şirketlere çözüm olanakları sunmaktadır. Şirketlerin piyasa içinde profesyonel kişiler tarafından desteklenmesi, adımlarını atarken daha güvenli ve başarı oranı yüksek hale gelmesine ön ayak olmaktadır. KPMG müşterilerinin sahip oldukları haklar;

 • Şirketler ve kişilerin verilerinin tam olarak işlenip işlenmediğini istediği zaman talepte bulunarak öğrenmektedir
 • İşlenmekte olan verilerin amacını ve buna bağlı olarak amaca uygun olup olmadığını görebilmektedir.
 • Verilerin ülke içinde veya ülke dışında kimlere aktarıldığını öğrenebilmektedirler.
 • Uzmanlar tarafından yanlış işlenilen verilerin düzeltilmesi talebinde bulunarak ülke dışındaki çalışanlarının haberdar edilmesi istenmektedir.
 • İşlenen verilerin incelenmesinden sonra ortaya çıkan sorunlarda düzeltilmesi ve müşteriye bilgi verilmesi beklenmediktedir
 • İşlenen verilerin kanun dışı olmasından dolayı çıkan masrafı karşılamak ve müşteriyi bilgilendirmektedirler.
Bu makale ilginizi çekebilir:   Yılbaşı Kredisi Veren Bankalar |2023

 

Yazan: Tolunay YAVUZ