Estetik Nedir? Türlerine Göre Estetik Ameliyat Fiyatları |2023

Estetik Nedir?

Estetik yaptırmak güzellik veya fonksiyonel amaçla yapılan cerrahi işlemdir. Yüzyıllardır süre gelen güzellik algısını mükemmele ulaştırma çabası estetik ile farklı bir boyut kazanmıştır. İşlevsel ve fiziksel olarak sağlıklı kimseler ruh sağlığını ve sosyal çevresini zedeleyen durumlarda estetik operasyonlar geçirerek psikolojik sağlığını da iyi etmek isteyebilmektedir. Sağlıklı olmanın her açıdan ele alındığı durumlarda estetik operasyonları da ir gereklilik haline gelebilmektedir.

Estetik Facts Nedir?

Estetik Facts, birçok insanın ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası halini paylaştığı bir hesaptır. Bunlar arasında birçok ünlünün önceki ve sonraki hali de bulunduğundan sizlere değişimi daha güzel bir şekilde yansıtmaktadır. Hesabı takip edebilmeniz için twitter hesabınızla beraber şu linkte tıklayabilirsiniz

Estetik Kişinin Kendisine Yaptığı Bir Yatırım Mıdır?

Müdahale, her zaman düzeltme ve iyileştirme anlamına gelmeyebilir. Yer çekiminin ve yaşlanmanın canlı formlar üzerinde bırakmış olduğu genel etkiler kimi zaman insanların estetikle önlem almasına gerekçe olabilir.

Türkiye’de, Dünya geneline bakıldığında estetik yaptıran kişilerin oranı oldukça yüksektir. En kolay ve sıklıkla yaptırılan estetik türü ise burun estetiğidir. Nefes alış-verişte sorun yaratan durumlar kimi zaman burun estetiği yaptırmak için ön ayak olabiliyor. Bunun yanı sıra meme büyütme ve liposuction da cerrahi işlem gerektiren ve sıklıkla yaptırılan estetik operasyonlardır.
Kişi kendini değerli hissetmek istediği ölçüde vücudunda değişimler ve yenilikler yapmak isteyebilir. Özellikle kişinin kendine olan özgüven değeri düşükse estetik operasyon geçirme ihtimali yüksektir. Genel güzellik algısı çerçevesinde “ideal” insan olmak ve sosyal çevre tarafından benimsenmek popüler olma çabasındaki kişilerin başvurduğu yöntemler arasındadır. Estetiğin gerekli olup olmadığı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kişinin sosyal hayatında ve ruhsal durumunda ilerleme kaydetmesi estetiğin bir yatırım olduğunu düşündürebilir.

Estetik Operasyonları Nelerdir?

Burun Estetiği

Burun, bireyin gündelik hayatında önemli yeri olan bir organdır çünkü yüzün ortasında yer almaktadır. Sosyal ve psikolojik açıdan sağlıklı olmak isteyenler burun estetiği konusunu daha çok tercih etmektedir.

Burun estetiğinde güzellik algısının yanı sıra fonksiyonel açıdan da rahatsızlık doğurduğu bilinmektedir. Solunum konusunda sıkıntı oluşmasına neden olan burun eti, kemik yapısı vb. durumlar burun estetiği yaptırmaya sebep olmaktadır. Hayati fonksiyonları normale döndürmek noktasında burun estetiğine başvurmak bir çözümdür.

Meme Estetiği

Kadın bedeni konusunda en çok dikkat çeken yerler arasında meme gelmektedir. Kadınların biyolojik açıdan süt vermesini sağlayan meme görsel açıdan da işlevsel özelliğe sahiptir. Antropolojik açıdan bakıldığında erkeklerin üremeye bakış açısını, sağlıklı bir neslin devamını sağlamayı memeye dayandırabildikleri de araştırmacılar tarafından öne sürülmüştür. İnsanın evriminde memeye bakış açısı değişmeyen bir durumdur. Hal böyle iken meme estetiği yaptırmak kimi kadınların cazibe edinmek maksadıyla yaptırdığı bir operasyon olabilmektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Türk Kripto Para Borsaları Neler? Güncel Liste |2023

Meme estetiği görsellik dışında sağlık konusunda da etkili bir konudur. Vücudun yapısına oranla büyük memeler sırt ve boyun ağrısı başlangıcına sebep olmaktadır. Yaz mevsiminde önüne geçilmeyen terlemeler de memelerin altında pişik olmasına neden olmaktadır. Kısa süren bir meme küçültme operasyonu estetik yaptıran kişinin rahatlayıp sağlıklı bir hayat sürmesine katkı sağlamaktadır.

Botoks ve Dolgu

Estetik sektöründe son yıllarda zirve yapan operasyonlar ve işlemler arasında botoks ile dolgu görülmektedir. Yaşlanmakla mücadele edenlerin vazgeçilmezi haline gelen botoks yüzdeki kırışıklıkları yok etmektedir.

Koltuk altı terlemesi, ayak ve el terlemesi sorunu yaşayan kişiler de botoks yaptırarak bu sıkıntılardan kolaylıkla kurtulabilmektedir. Yılda bir veya iki defa yaptırılan botoks koltuk altı, el ve ayak terlemelerindeki sağlıksız durumu ortadan kaldırmaktadır.

Liposuction

Modern dünyanın belki de en büyük sorunlarından biri güzellik algısı ile baş edemeyen kilolardır. Yağlanmayı arttıran sağlıksız hayat koşulları, doğum ve hareketsiz hayat liposuction yaptırmak ve daha fit bir vücut imajını vermek için olmazsa olmazlar arasında görülmektedir. Sosyal hayatta alay konusu olmaktan çıkmak isteyen kişiler çokça tercih etmektedir.

Liposuction işleminin yanı sıra sarkmaları önleyen bir de karın germe operasyonu bulunmaktadır. Spor yapmakla uzun sürede karın gerdirmeyi istemeyen kişiler bu işlemi yaptırmaktadır. Kısa sürede başarılı sonuçlar almak için karın germe yanında spor yapmak uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Saç Ekimi

Saç ekimi nadiren kadınların, genellikle erkeklerin tercih ettiği bir yöntemdir. Sosyal açıdan kişinin saçının az olması veya hiç olamaması kişiyi etkiliyorsa saç ektirme etkili bir çözüm yoludur. Saçın olmaması sağlık açısından bir sorun yaratmazken bireyin iyi oluşunu derinden etkileyebilir. Saç ekimi özellikle son zamanlarda revaçta olan  sektörlerinden biri haline gelmiştir.