Kredi Kartı Taksitlendirme İşlemi |2023

Kredi Kartı Taksitlendirme

Kredi kartı

Kredi kartı taksitlendirme işlemlerini açıklamadan önce kredi kartı hakkında ufak bilgilendirmeler yapalım. Yaşamın vazgeçilmez para kaynakları haline gelen kredi kartları, karşılaşılan zor durumlarda bireylerin yardımına koşan ödeme çeşitleri olarak görülmektedir. Maddi sıkıntılarda ve ödeme durumu söz konusu olduğunda, hiç tereddüt edilmeden kredi kartı kullanımına başvurulmakta. Bu yüzden bireylere ait olmayan para kolay bir şekilde harcanmaktadır.

Hepimiz günlük yaşantımızda kredi kartı kullanmayı alışkanlık haline getirmiş bulunmaktayız. Bilinçsiz kullanma alışkanlık haline getirildiği için ve ödeme düzenine sadık kalınmadığı için, yapılan harcamalar sonucunda oluşan borç, gittikçe büyümekte, kredi kartı borcunu ödeme aşamasında sorunlar yaşanmaktadır.

Kredi kartı taksitlendirme işlemi için, çeşitli yöntemler aranmaktadır. Bunlar için kimi zaman bankalara ihtiyaç kredisi için başvurulmaktadır. Kimi zaman ise bir başka bankanın kartı ile kart borcu kapatılmaya çalışılmaktadır. Bunların yanında ise çevreden borç alınarak, kart borcundan kurtulmak istenilmektedir.

Bahsedilen seçeneklerden çözüm elde edilememesi durumunda ise, kart sahipleri tarafından kredi kartı taksitlendirme hizmeti sunan kişi ya da kuruluşlara yönelik arayışlar başlamaktadır.

Bu arayışların temel amacı, kredi kartı borçlarını tamamen kapatarak borçtan kurtulmak değil, yeni bir ödeme planı tanzim ederek, borcu yeniden yapılandırmaktır. Bu sayede, yasal bir sorun yaşanmamakta ve olası kötü senaryoların önüne geçilmektedir.

Kredi Kart Taksitlendirme Ne Demektir?

Kredi kartında oluşan ve ödenmesinde güçlük yaşanan borç miktarının, 9 ay ve benzeri vade seçenekleri ile ödenmesine yönelik yapılan işlemler kredi kartı taksitlendirme işlemleri olarak belirtilmektedir.

Bu tip bir uygulamada temel hedef, kart borcunun tamamının bir anda kapatılması, bu sayede olası yasal sorunların önüne geçilmesi ve hemen ardından yatırılan miktarın tamamının taksitlendirilerek yeni bir ödeme planının oluşturulmasıdır.

Taksitlendirme işleminde kart borcu sahipleri ile bankalar arasında bir işlem gerçekleşmemekte, bu işlemler tamamen kart sahibi ile hizmet sunan gerçek ya da tüzel kişilikler arasında meydana gelmektedir.

Kredi Kart Borçlanması Nedir?

Kredi kartlarının kullanılması ile birlikte vadesi sonunda ödenmek üzere borçlar meydana gelecektir. Oluşan tüm bu borçlara Kredi Kart Borçlanması denir. Bu biriken borçlar kartın son ödeme tarihinden önce ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartlarının ödenmesi için ödeme gününü beklemek gerekmez. Ancak bazı borçların ortaya çıkabilmesi için yeni bir ödeme döneminin geçmesi gerekmektedir. Bu borç ödeme dönemi ile bütün borçlar ortaya çıkacaktır. Kredi kartlarının borç döneminde ödenmesi halinde kredi limiti yenilenecektir. Yani bu durumda kredi kartları yeniden istenildiği gibi kullanılabilecektir. Ancak kredi kartlarının yalnızca limiti kadar harcama yapılabildiği için bu duruma göre harcama yapılması gerektiğini unutmamak ge

Bu makale ilginizi çekebilir:   ATM Nedir? Bankamatik ve Kiosk Nedir? |2023

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme İşlemlerini Kimler Yapar?

Biriken kredi kartı borçları anında kapatılarak, kartın yeniden kullanılır hale getirilmesi ve yeni bir ödeme planı oluşturulması işlemlerini gerçekleştiren gerçek ve tüzel kişiliklere kart taksitlendiren sitelere arama sonuçlarından ulaşmak mümkündür. Günümüzde bu işlemleri yapan Bankalarda bulunmaktadır.

Banka ya da kuruluşlar ihtiyaç sahiplerine belli şartlar dahilinde hizmet vermektedir. Belirlenen şartları sağlayan herkes, hangi ilde bulunur ise bulunsun, bu hizmetlerden yararlanma şansına sahiptir.

Kart Taksitlendirme İşlemini Nerede Yaptırabilirim?

Eğer kredi kartı borcunuzu ödemekte sorun yaşıyor ve bu konuda hiçbir yerden destek alamıyor iseniz, size hizmet sunacak kişi ya da kuruluşlardan yardım alabilirsiniz.

Bu yardımı alabilmek için, hizmet sunan Banka ya da kuruluşların bulunduğu illerde ikamet etme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Yapılacak araştırmalarda Ankara kredi kartı taksitlendirme ya da İstanbul kart taksitlendirme gibi sonuçlar elde edilmesi mümkündür. Ancak bu başlıklar altında çıkan hizmet sunucuları, sadece o illerde değil, tüm ülke genelindeki ihtiyaç sahiplerine belli şartlar dahilinde hizmet vermektedir.

Kredi Kartı Taksitlendirme İşleminin Şartları Nelerdir?

Kart borçlarını taksitlendirmek istiyor iseniz, hizmet sunucuları sizden belli şartları yerine getirmenizi isteyecektir. Öncelik kredi kartının kullanıma açık halde bulunmasıdır. Eğer kart kullanıma açık halde değilse, ihtiyaç sahiplerinden kullanıma açık olan başka bir kredi kartı talep edilecektir.

İki seçenekten birinin yerine getirildiği durumlarda, aranacak ikinci husus ise, kartlardan birinde ve eğer mümkün ise borcu olan kartta, hizmet bedeli karşılığında olacak seviyede bir meblağın bulunmasıdır.

Belirtilen bu şartları sağlayan herkes kredi kartı borcu taksitlendirme işlemlerinden faydalanabilir. Bu hizmet sunumu ilgili Banka ya da kuruluş ayrımı yapmaksızın, tüm ihtiyaç sahiplerine sunulan bir ayrıcalıktır.

Kredi Kartı Borç Yapılandırılması

Kredi kartı borç yapılandırılması, kart taksitlendirmeden farklı bir işlemdir. Bunu açıklamasını, Kredi kartını ödeyemeyen kişilerin, banka ile görüşmeler yaparak, kredi kartlarının borçlarını ödeyememesi halinde sunulabilen bir hizmet olarak açıklayabiliriz. Maalesef banka ürünleri arasında tespit edilen kredi kartları, tertipsiz ve plansız tüketiminden ötürü borçları epey birikmektedir. Genel olarak belirli bir gelir grubuna dahil olmayan kişilerin, bir biçimde kredi kartına sahip olması ile bu borçlar birikmekte ve ödeme olanağı da bulunmamaktadır. Biriken kredi kartı borçların zamanında  ödenmemesi, bankaların yasal prosedür başlatmasına neden olunmaktadır. Peki, bu hususta neler yapabilirsiniz ve kredi kartı yapılandırması nasıl yapılır biliyor musunuz?

Bu prosedür bankalar için her ne kadar kabul edilebilir olmasa da, ortalama olarak 3000 TL kredi kartı borcu olan bir müşteri, banka ile görüşerek, kredi kartı yapılandırma hizmetlerinden faydalanmak istediğini söyleyebilir. Sonuç olarak şayet ki banka bu talebi kabul eder ise, kredi kartını kullanıma kapatarak, borcunuzu taksitlendirerek ödeme kolaylığı sağlayabilmektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Kredi Yapılandırma Nedir? Banka Borcu Yapılandırma |2023

Belirlenmiş taksit planı ve taksit tutarı üzerinden oluşturulan ödeme planını, her ay sizin düzenli bir şekilde ödemenizi istemektedirler. Aksi halde yapılandırma yapılmayan ve borcu ödenmeyen kartlar, her ay belirli bir faiz seviyesi ile sizlere ekonomik sorunlar oluşacaktır. Örneğin, 3000 TL olan bir borç, birkaç ay ödenmediği zaman, hem kredi puanınızı düşürecek hatta gelişen devrelere faizi eşliğinde 5000 TL’ ye kadar çıkabilecektir. Ayrıca borcunuz icraya verilerek, avukatlık ücreti gibi masrafları da sizlere yansıtarak, parasal halden problemlere neden olacaktır. Bu hale izin vermeden evvel, yapılandırma prosedürlerinden faydalanmanız gereklidir.

Varlık idare şirketleri aracılığıyla yapılandırma

Bahsettiğimiz kredi kartı borç yapılandırması prosedürlerinin yanı sıra, varlık idare şirketleri de bu hususta sizlere yardım ediyor. Borç tamamıyla bu şirketlere aktarılarak, ödenmektedir. Ancak bu halde anlaşmanızın iyi olması ve komisyon olarak çok aşırı oranlar ödememeniz gereklidir. En doğru bir biçimde borçlarından kurtulmak isteyen şahıslar, bankalar ile ciddi bir etkileşim içinde olup, bir biçimde yapılandırma prosedürlerinden faydalanması gerekiyor. Bununla eş güdümlü, gereksinim kredisi alabilme imkânınız var ise, faiz miktarlarını da öneme alarak, kredi kart borçlarını kapatabilir ve daha sonra da kredinizi her ay belirli tutarlarda ödeyebilirsiniz.

BDDK’nın Yönetmeliğinde 2019 Şubat Ayında bir takım değişiklikler olmuştur. Kredi ve kredi kartı yapılandırmasında maksimum vade 60 aya çıktı. 60 ay yani 5 senede ödeyebileceğiniz yapılandırma sayesinde yasal takibe alınmadan borcunuzun küçük taksitlere bölünmesini sağlayabilirsiniz. Yönetmeliğe geçici madde olarak eklenen bu haktan yararlanmak isteyen tüketicilerin şu şartları sağlaması gerekiyor:

Borç, geçici maddenin yürürlük tarihinden önceye ait olmalıdır.
Borçlu banka şubesine giderek bizzat yapılandırma başvurusunda bulunmalıdır.
Kredi notu yüksek olmalıdır.
Bankaya belgelenebilir gelir sunulmalıdır.

Alıntı: http://kredikartlaritaksitlendirme.com