Evlilik Kredisi Nedir? Çeyiz Hesabı Nedir?
Evlilik Kredisi Nedir? Çeyiz Hesabı Nedir?

Evlilik Kredisi Nedir? Çeyiz Hesabı Nedir? | 2021

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlilik kredisi nedir ve Çeyiz hesabı nedir sorusu evlenmek isteyenlerin yoğun şekilde ilgilendikleri sorulardır. Evlenmek isteyen çiftlere yardımcı olmak üzere spesifik hale getirilmiş bu kredi ve hesap türü kullananların evlilik masraflarının finanse edilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti sosyal yaşamı desteklemek adına evlenmek isteyen çiftler için çeyiz hesabı veya düşük faizli krediler ile evlilik desteği sunmaktadır. Evlenme kredisi veya yardımı olarak da adlandırılan bu destek türü birçok çifte umut olmaktadır. Düğün aşamasında ve sonrasında masraf yapacak olan çiftler için çeyiz hesabı ve düşük faizli evlilik kredisi hayat kurtarıcı olarak görülmektedir.

Devlet destekli evlilik yardımı anlaşmalı bankalarda yapılmaktadır. Ayrıca ev almak isteyen çiftler de bu destek paketlerinden uygun olanına göre desteklenebilmektedir. 2019 yılında birçok çift bu destek paketlerinden yararlanarak dünya evine girip mutlu bir hayat sürmeye başladı.

Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Şartları

Türkiye’de gelenek ve görenekler içerisinde yer alan düğün anlayışı beraberinde birçok masraf da oluşturmaktadır. Genç çiftler ekonomik koşulları elverdiği ölçüde düğün masrafı yapmaktadır ancak kimi zaman hesaplar beklenilenin üzerinde olunca maddi destek kaçınılmaz olmaktadır.

Devlet, birkaç yıldan bu yana aile düzenini sağlamak amacıyla evlenecek olan ve gerekli şartları yerine getiren kişilere çeyiz hesabı projesi kapsamında destek verilmektedir. Evlenmeyi düşünen çiftlerden birinin öncelikle anlaşmalı bankalarda çeyiz hesabı açtırmaları gerekmektedir. Devlet destekli hesabı açabilmek için gereken şartlar;

• 18-24 yaş arasında olmak,

• Bankada çeyiz hesabı açılıp birikim yapmak,

• Evliliğin maddiyatla ilgili engelin bulunması,

• 3 yıl boyunca açılan çeyiz hesabında birikim yapmış olmak bu şartlardan bazılarıdır.

Devlet Destekli Çeyiz Katkısı Ne Kadardır?

Devletin desteklemiş olduğu çeyiz katkısı evlilik aşamasında gerekli koşulları yerine getiren kişiler için %20 oranındadır. Çeyiz hesabında maksimum 50.000 TL birikim yapan gençlere devlet 10.000 TL çeyiz desteği sunmaktadır. Bankada yapılan birikim için sistemde zorunlu olarak 3 yıl kalmak gerekmektedir.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Yapı Kredi Evlilik Kredisi

Yapı Kredi evlilik kredisi maddi yetersizliğe sahip olan çiftlere 48 ay vade ile kredi desteği sağlamaktadır. Kredinin faiz oranı ise %1,44 olarak belirlenmiştir. Kredi düğün öncesi oluşan ev ve nişan masrafları için de kullanılabilmektedir. 50.000 TL düğün kredisi için toplamda ödenecek tutar 73.977,49 TL’yi bulmaktadır. Evlilik kredisi başvurusu 24 saat içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru için gerekli olan belgeler;
• Başvuru sahibi ve varsa kefilin nüfus cüzdanı/ehliyet/pasaport fotokopisi,
• Başvuru sahibi ve varsa kefilin gelir belgesi,
• Harcamalara ilişkin faturalar

Vakıfbank Çeyiz Hesabı

Vakıfbank, yeni evlenen çiftlere sunmuş olduğu Çeyiz mevduat hesabı ile devlet katkısı alarak evliliğe kolaylık sağlamaktadır. Birikim süresi ve tutarına göre devlet katkısı 9.000 TL’ye varabilmektedir. Katılımcılar birden fazla Çeyiz Hesabı açtıramamaktadır. Ayrıca bu hesap bankalar arasında taşınamamaktadır. Hesaba ödeme biçimi aylık, 3 aylık veya 12 aylık periyotlar halinde yapılabilmektedir. Çeyiz Hesabı’ndan hesap işletim ücreti alınmamaktadır.

Akbank Çeyiz Hesabı

Akbank Çeyiz Hesabı açmayı düşünen çiftler için %25 devlet katkısı imkanı sağlamaktadır. Birikim yaparak kazanç sağlayan bu hesap evlilik konusunda maddi sıkıntı yaşayanlara yardımcı olmaktadır.

Düğün yapmayı düşünüp de kredi çekmek isteyenler için uygun faiz oranlı evlilik kredisi imkanı da bulunmaktadır. Akbank Düğün Kredisi almak için şubeden, müşteri danışma hattından, mobil siteden veya uygulamadan başvuru yapmak yeterlidir.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası devlet destekli hesap yardımı yapan bankalardan biridir. Ayrıca evlilik için kredi çekmek isteyen çiftler %1,59 oranındaki faiz ile düğün masraflarını karşılayabilmektedir.

ING Bank Evlilik Kredisi

ING Bank evlilik ve düğün aşamasında masrafları karşılamakta zorlanan çiftlere 48 ay vadeli kredi desteği sunmaktadır. Ayrıca ödemeler 3 ay ertelenebilmektedir. Bankanın gerekli gördüğü evraklarla beraber evlilik kredisi başvurusu yapılmaktadır.

Halkbank Evlilik Hesabı

Halkbank, 3 yıl Çeyiz Hesabı’nda birikim yapmış olan çiftlerin en geç 27 yaşında ilk evliliklerini yapmış olma koşulu ile devlet katkısından yararlanma imkanı sağlamaktadır. Bu Hesabı açmış olan kişiler 1 yıllık dönem içerisinde aylık ödeme planında 3 defa, üç aylık ödeme planında ise 1 defa ödeme yapmama imkanına sahiptir. Bu koşulları yerine getirmeyenler devlet katkısından yararlanamaz. Ayrıca asgari ödeme tutarının hesapta kalma koşulu ile faiz kaybı olmaksızın bir yıl içerisinde 2 defa hesaptan para çekilme imkanı bulunmaktadır. Ayrıca Bohça Hesabı olmaksızın evlenecek olan çiftlere kredi çekme imkanı sunulmaktadır.

Garanti Bankası Evlilik Kredisi

Garanti BBVA Çeyiz Hesabı açan çiftlere %25’e varan devlet katkısı sunmaktadır. Vadesiz hesaptan veya kredi kartından otomatik ödeme talimatı verenlerin yatırımları kolaylıkla yapılacaktır.

Devlet katkısı hakkını sonradan kaybedenler için banka farklı imkanlar da sunmaktadır. Hesap içerisinde parası kalmış olan çiftlere faiz getirisi sunulmaktadır.

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır içi yorumlar
Bütün yorumları gösterin
0
Bu konu hakkında sen ne düşünüyorsun. Bir yorum bırak!x
()
x