Facebook Libra Coin Nedir? Li
Facebook Libra Coin Nedir?

Facebook Libra Coin Nedir? Libra Coin Almak |2023

Libra Coin Nedir?

Libra latince kökenli bir kelime olup ”bir tartı birimi” kelimesi anlamına gelmektedir. Libra’nın anlamı Latince de ”1. olarak terazi ,tartı , 2. olarak ise 310 gram civarında bir ağırlık birimine” denk gelmektedir. Yakın zamanda Facebook’un duyurduğu proje sonrası Libra Coin Nedir? sorusu sıkça sorulmaya başlandı. Libra kelimesinden türetilen ve Facebook tarafından piyasa sürülmesi beklenen Libra coin de, bir kripto para projesidir. Libra Coin facebook tarafından geliştirilen ve 2020 gibi piyanınsaya sürülmesi beklenen bir kripto para türüdür.

Tamamen dijital ortamda kullanılması için tasarlanan Libra Coin,  tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Blockchain altyapısını kullanacaktır. Yalnız bitcoinden farklı olarak dağıtımın ve ağdaki tüm işlemleri takip etme yetkisinin dağıtık bir şekilde değilde sadece kurucu ortaklarda olması beklenmektedir. Bitcoin’den bir diğer farkı ise fiyatındaki dalgalanmanın Bitcoin gibi olmasını önlemeye yönelik girişimlerdir. Bir değere sabitlenmiş olarak piyasaya sürülmesi planlanan Libra Coin’in paranın işlevlerini tamamıyla yerine getirmesi amaçlanmaktadır.

Para Teorisine göre Paranın işlevi nedir?

  • Değer muhafaza etme aracı olma ( Enflasyondan çok etkilenmeme)
  • Bölünebilir Olma (Bozuk para, daha ufak parçalar)
  • Kabul edilebilir olma (Birçok kişi, kurum ve ülkenin bu parayı tanıması)

Bitcoin’den piyasadaki coin sayısının  21 milyon adet ile sınırlandırılması düşünülmektedir. Buna rağmen Libra’da herhangi bir sınırlandırma olmayacaktır.

Facebook Libra Coin Fiyatı

Libra coin projesi açıklanmasına rağmen halen piyasaya sürülmediğinden her hangi belirlenmiş bir fiyat söz konusu değildir. Fiyat ile ilgili kripto para fiyat takip sayfası linkinden ulaşabilirsiniz

Libra Coin Kurucu Üyeler Listesi

Libra Koin birçok kurum ve kuruluşun arkasında olduğu bir proje olarak duyurulmuştur. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olması beklenen Libracoin için aşağıdaki kurum ve kuruluşlar, Facebook Libra Coin projesi Kurucu listesini oluşturmaktadır.

  • Ödeme Sistemi Şirketleri: Mastercard, PayPal, PayU (Naspers’in fintech kolu), Stripe, Visa,
  • Web siteleri, Alışveriş Siteleri: Booking Holdings, eBay, Facebook/Calibra, Farfetch, Lyft, MercadoPago, Spotify AB, Uber Technologies Inc.
  • İletişim: Iliad ve Vodafone Group
  • Blockchain Teknolojisi: Anchorage, Bison Trails, Coinbase, Inc., Xapo Holdings Limited
  • Risk Girişim Sermayesi: Andreessen Horowitz, Breakthrough Initiatives, Ribbit Capital, Thrive Capital, Union Square Ventures
  • Sivil Topum Kuruluşları: Creative Destruction Lab, Kiva, Mercy Corps, Women’s World Banking
Bu makale ilginizi çekebilir:   Göğüs büyütme ameliyatı çeşit ve fiyat |2023

Facebook Libra Coin?

Facebook libra coin ile hedef kitlesi hali hazırda dünya üzerindeki banka hesabı olmayan 1.7 milyar kişiyi hedef almıştır. Bununla beraber libra özellikle bankacılık faaliyetleri zayıf ya da gelişmekte olan ülkeleri baz alarak , o ülkelerde para transferinde ve depolama gibi işlemlerde de kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Böylelikle diğer ödeme yöntemleri düşünüldüğü zaman libra daha cazip gelmektedir. Yalnız facebook libra coinden öncede dijital para ile bi yakınlığı vardı facebook’ta oynanan oyunlarda başka bir ödeme yolu olarak , yaklaşık dört yıl boyunca kredi diye adlandırılıan sanal para kullanıldı.

Bu 1.7 milyar kişinin ise yaklaşık olara 1 milyarı cep telefonu ve internet erişimine sahiptir.Libra tam olarak burada devreye girmek isteyip sadece bir telefon ve internet erişimiyle kişiler arasında bu kripto para transferini yapmak istiyor. Libra henüz şimdiden Uber, Ebay ve Spotify’ı bünyesine katmış olmakla beraber kripto para transferini sadece kişiler arası değil kişi ve kurumlar arasında da uygulamak istemektedir.

Facabook projeyi yürütebilmek için çoğu 10 milyon dolara mal olacak 100 üyeyi bünyesine katmayı hedefliyor, merkezi İsviçre’de bulunan bu kurumun her bir üyesi aynı oya sahiptir, bu da demek oluyorki facebook bu kuru hakkında kurumun bünyesinde bulundurduğu diğer şirketlerden daha fazla söz hakkı sabibi olamayacağını gösteriyor. Bu kurumlar ekstra olarak libra kullanımı yaygınlaşması için çeşitli promosyon indirim gibi teşvik edici yollara da başvurmaları oldukça muhtemel olacaktır.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg şirketin yıllık geliştiricisi olan F8 konferansında çevirimiçi para transferinin fotoğraf göndermek kadar kolay olması gerektiğini dile getirdi libra’ da tam Mark Zuckerberg’in söz ettiği gibi kişilerin çevirim içi para göndermelerini oldukça kolaylaştıracak aynı zamanda daha ucuz hale getirecek şekilde tasarlandı. Bu da yeni kullanıcıları sosyal ağa çekecektir. Facebook’un henüz paylaşmamasına rağmen libra için daha büyük planları olabileceği öngörülmektedir.

Calibra adlı yeni bir yan kuruluş ilk sunumlarında gerekli olacak bi cüzdan çalıştıracak”facebook,sosyal ve finansal veriler arasında ayrım yapılmasını sağlamak ve libra ağı üstünde kendi adına inşaa etmek ve işletmek için düzenlenmiş bir iştirak olan olan calibra’yı yarattı” şeklinde bir belgeye göre RBC Capital Markets’taki analistler bu hizmetlerin büyük ihtimalle oyun ve ticaret içereceğini söylemektedir.

Facebook paranın değerinde dalgalanmaları önleyeceklerini dile getirmektedir. Bu da libra coini tabi uygulanıldığı takdirde ABD Doları, Pound , Japon Yeni ve Euro da dahil olmak üzere tüm dünya tarafından kabul görmüş para birimleri arasında yer almasını sağlamaktadır.
Facebook ayrıca bu F8 konferansında calibra ödeme sisteminin para ve kişisel verileri güvende tutmak için güçlü bir koruma sağlayacağını söyledi ayrıca bankaların ve kredi kartlarının da kullandığı aynı doğrulama ve sahtekarlık karşıtı süreçleri kendilerininde kullanacağını ve çalınan tüm paraları iade edeceğini belirtmiştir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Faiz Düşerse Ne Olur? Dolar, Borsa, Altın, Enflasyon |2023

Yazar: Yılmaz SÖNMEZ