Konut Fiyat Endeksi

Konut Fiyat Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? |2023

Konut Fiyat Endeksi

Konut fiyat endeksi, TCMB tarafından ülkemiz genelinde konut fiyatlarındaki değişmeleri ölçmek için bir oluşturulan bir endekstir.  Ülkemizde gayrimenkul sektörü gelişmiş ve popüler bir yatırım aracı olmasına karşılık sektör ile alakalı bilimsel verilerin yeterince iyi olmadığı söylenebilir. Sektörün ne kadar büyük ve büyüme hızını da dikkate aldığımızda güvenilebilir istatistik bulmak hem bu alanda faaliyet içinde olan firmalar, hem de bireysel ve kurumsal olan yatırımcılar tarafından değer kazanmıştır. Bu ihtiyaç doğrultusunda son zamanlara baktığımızda konut ve emlak sektörüne yönelik istatistik ile ilgili çalışmalara ağırlık verilmiş ve bu amaç çizelgesinde . Bu makalede Türkiye Konut Fiyat Endeksi olarak hitap ettiğimiz verilerle ilgili bilgilere yer vereceğiz.

Konut Fiyat Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Konut fiyat endeksinin başlangıç yılı bir diğer deyişle temel yılı 2010 olarak kabul edilir. Kullanılan veriler yapım yılını göz önünde bulundurmadan tüm Türkiye’de satışa çıkmış olan konut fiyatlarını kapsamaktadır. Türkiye’de gerek yapılan usulsüzlükler gerek spekülatif nedenlerden dolayı bir konutun asıl gerçek fiyatını öğrenebilmek ve tespit edebilmek oldukça zordur. Konutun fiyatını ve değerini güvenilebilir olarak en iyi alacağımız belge ise konut değerleme raporudur. TCMB satışta söz konusu olan konutların değerini tespit edebilmek için konut kredisi veren bankaların ekspertizi yapılan konutların raporlarındaki değerleri elektronik şekilde alır ve kredi verilip verilmediğine önem vermeden verilerine katar.
Özetlemek gerekirse ‘TCMB KONUT FİYAT ENDEKSİ VERİLERİ’ konut kredisi çekmek isteyenlerin başvurularından sonra yapılan değerlendirme raporlarındaki konut değerleridir.
Yapımı yeni bitmiş konutların değerleri için ise ‘YENİ KONUT FİYAT ENDEKSİ’ kullanılır. Bu endekste yapım yılı veri yılı içinde veya bir önceki yılda kalan konutların değerleri vardır.
Bir diğer önemli husus ise TKFE verilerinde 74 şehir YTFKE’de ise 37 şehrin dahil edilmesidir. Bunu sadece bir nedeni vardır oda bazı illerden yeteri kadar verinin gelmemesidir. Ülkemiz tümü dışında İstanbul, İzmir ve Ankara özelinde, il olarak da aynı istatistikler yayınlanır.

Konut Fiyat Endeksi Hangi Yöntemle Hesaplanır?

Çeşitli özelliklere sahip konut piyasasında konut değerlerini değiştiren faktörler de değişkendir. Bir fiyat endeksi yapılandırmak için bu karmaşık yapıyı daha sade bir hale getirmek gerekir. Bu sebepten ötürü TCMB ‘TABAKALAŞMIŞ ORTANCA FİYAT YÖNTEMİ’ kullanır. Bu yöntem içinde benzer özelliklere sahip konutlar aralarında gruplar hale getirilerek ortalama değer oluşturulur ve bu fiyat genel için kullanılır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   İhtiyaç Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? | 2023

Ne Zaman Yayınlanır?

Verilerin yayınlanma zamanı ise ilgili veri zamanından 35 gün sonra açıklanır. Bir örnekle açıklamak gerekirse; Haziran 2018 verileri mayıs,haziran ve temmuz aylarını kapsar. Örneğin Temmuz 2018 verileri haziran,temmuz ve ağustos aylarını içine alan 3 aylık bir süreç olarak düşünülürse, temmuz ayının verileri ekim aynının başında açıklanır, ağustos ayının verileri ise kasım ayının başında açıklanır.

YAZAR: TAYLAN ÖZDEMİR

-KAYNAKÇA-

-piyasarehberi.org
-emlakkulisi.com
-tcmb.gov.tr