FOMC

Federal Açık Piyasa Komitesi – FOMC Nedir?

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC)

Federal Açık Piyasa Komitesi, FOMC İngilizcesi adı Federal Open Market Committee olarak bilinen bir para politikası komitesidir.. Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal Rezerv sistematiğinde paradan kaynaklı ve açık piyasa işlemlerinden kaynaklı konuların göz önünde bulundurulduğu bu konularla alakalı sorunların tartışılıp bir sonuca ulaştırıldığı 1933 yılında kurulmuş olan bir topluluktur. Yatırımcılar ve iş adamları tarafından şüphesiz büyük bir önemle takip edilmesi gereken konulardan biri de Federal Açık Piyasa Komitesi toplantılarıdır. Bu toplantılar bir yıl boyunca toplamda 8 defa yapılmaktadır. Bu toplantılarda alınan kararlar ve neticesinde uygulanmaya başlanılan politikalar, tamamıyla döviz hareketlerinin ve ekonomilerin yön değiştirmelerine neden olmaktadır. Bu gerekçeyle, yatırımlarını finans piyasasında tutmak ve değerlendirmek isteyen kişilerin yapılan bu toplantıları iyi bir şekilde takip etmesi ve toplantı sonucunda alınan kararların ekonomiyi nasıl etkileyeceği yönünde yorum yaparak yatırımını ona göre yönlendirmesi gerekir.

FOMC – Komitenin Amacı Nedir?

Federal Açık Piyasa Komitesi sadece parasal ve ekonomik konulara değinmektedir. Yapılan toplantılarında ise uygulanan para politikaları ile alakalı sorunlara çare bulunur. Bunun dışında yapılan bu toplantılarda FOMC ülkedeki istihdamı arttırmak ve işsizlik oranlarını düşürmek amacıyla çalışmalarda bulunmaktadır. Makroekonomik verileri ve içinde bulunan göstergeleri, enflasyon oranlarının sabit bir denge içinde olmalarını sağlamak amacıyla düzenleyici politikalar yapmaktadır. Krizlere karşı veya herhangi bir olumsuz duruma karşı önlemler almaktadır. Bu gerekçelerle alınmış olan kararlar hem ülke ekonomisi açısından hem de yatırımcıların yapmış oldukları yatırımları açısından dünya genelinde büyük bir önem taşımaktadır. Bunun nedeni ise dünya genelinde çoğu piyasada dolar üzerinden alım satım veya işlem yapılmaktadır. Buna bağlı olarak doların değerinin düşmesi veya artması dünya genelindeki tüm yatırımcıların yatırımlarını etkileyecektir. Amerika Merkez Bankasının en önemli kuruluşlarından bir tanesi olan FOMC dünya ekonomisini derin den etkileyebilecek ve dünya ekonomisine yön verebilecek kapasitededir. Bu duruma bağlı olarak dünya borsası ve forex üzerinden işlem ve yatırım yapan yatırımcılar mutlaka Federal Açık Piyasa Komitesi´nin aldığı kararları ve tutanakları yakından takip etmeleri gerekmektedir.

Kaç Kere Düzenlenir?

Her yıl 8 kere düzenlenen bu toplantılarda genel olarak Amerika Birleşik Devleti´nin açıklanmış olduğu rakamsal verilerin üzerinde durularak, ülke ekonomisinin işleyişi ve gidişatı üzerine yorumlar ve fikir alışverişi yapılır. Ülke ekonomisindeki büyümenin ve pozitif yönlü gelişmenin sürdürülebilir olması için gerekli şartlar ve koşullar üzerinde durulur. Dünyanın en önemli komitesi ve en büyük komitesi sayılan Federal Açık Piyasa Komitesi içerisinde yer alan kişilerin yapacakları açıklamalar veya belirtecekleri görüşler doğrudan ekonomideki işleyişin yön değiştirmesine neden olabilmektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Borsada Piyasa Değeri (PD) Hesaplama ve Yorumlama? | 2023

Federal Açık Piyasa Komitesini Kim Yönetir?

FOMC başkanı aynı anda FED başkanıdır. Başkan komitenin en yetkili kişisi sayılır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan 11 FED başkanı sırayla görev üstlenir. Yönetim kurulu üyeleri sayısı ise 7 kişidir. Komitede ise toplamda 12 kişi bulunmaktadır. Tüm FED başkanlarının toplantıda olmasına rağmen sadece kural olarak 5 FED başkanı oy kullana bilmektedir. FED başkanlarının buna rağmen her yıl 8 defa düzenlenmekte olan bu toplantılara katılım zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca yılda en az 8 defa toplanan Federal Açık Piyasa Komitesi, başkanın gerek duyması koşuluyla toplantı sayılarını attırabilmektedir.

Enflasyon, faiz oranı, para politikaları gibi önemli konulara değinilen ülke ekonomisinin gidişatını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi toplantılarında alınan kararlar ülke ve diğer ülke ekonomileri için çok ciddi ve önemli kararlardır. Diğer ülkelerin ekonomilerinin güçlenmesi veya güçsüzleşmesi, anlık yaşanan dalgalanmalar sonucunda en çok etkilenen yatırımcılar olmaktadır. Bunun nedeni piyasadaki değerlerin anlık olarak değişiklik göstermesidir. Bu nedenle yatırımcıların zarar etmemek için Federal Açık Piyasa Komitesi kararlarını yakından takip etmesi gerekir. Bununla birlikte kontrollü bir şekilde yapacağınız işlemlerle kar elde edebilirsiniz.

Yazar: Yunus Akcan