Kredi kartı Nedir
Kredi kartı Nedir

Kredi Kartı Nedir? Tarihte Nasıl Ortaya Çıkmıştır? |2023

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı ilk olarak 19. y.y. başlarında ABD’de kullanılmaya başlanan nakit para kullanımının yerine geçen bir ödeme aracıdır. Kredi Kartı, Bazı otel, petrol şirketleri ve lokantalarda kullanılan bu kart savaşlar ve ekonomik buhranlar yüzünden ilk başlarda tüketiciler tarafından pek fazla rağbet görmedi.

Şu anki bildiğimiz anlamı ve amacıyla 1950 yılından sonra kullanılmaya başlandı. ”DINERS CLUB CREDIT CARD’‘ isimli kredi kartı günümüzdeki kartların temelini oluşturmaktadır. Bu kartın ortaya çıkış amacının arkasında çok ilginç bir hikaye bulunmaktadır. Frank McNamara isimli bir avukat bir akşam arkadaşıyla beraber akşam yemeğine çıkıyorlar. Hesap istendiğinde yanında nakit parası olmadığını fark eden avukat kartvizitinin arkasını imzalıyor ve borcunu bu şekilde ödeme yapmaya çalışıyor.

Bu olaydan sonra hesap ödemek için farklı yöntemlerin nasıl olacağı düşünülmeye başlanıyor. Kısa sürede evrensel bir boyut kazanan ”DINNERS CLUB CARD” bankaların dikkatini çekmeye başlıyor. İlk olarak Bank of America ve American Express Company ilk kartlarını 1958 yılında piyasaya sürmeye başlıyorlar. Türkiye’de de ilk olarak kullanılan kredi kartı ”DINNERS CLUB CREDIT CARD” isimli karttır. Ülkemizde 1968 yılında piyasaya sürülen bu karttan sonra 1975 yılında Access, Eurocard ve Mastercard kullanılmaya başlanmıştır. Bu kartların daha kolay kullanımını sağlamak için oluşturulan ATM (Automatic Teller Machine) ise ilk olarak 1987 yılında açılmıştır. İlk POS (Point Of Sales) cihazı ise 1991 yılında kullanılmaya başlamıştır.

Kredi Kartı Kullanım Amacı Nedir?

Kredi kartı, bir borçlanma ve ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Bankaların belirli bir dönem kullanılması için müşterilerine verdiği belirli bir limitte üye iş yerleri veya pos cihazlarında kullanılabilen bir alışveriş aracıdır. Bu karta sahip olan müşterilere tek seferde ve ya taksitli bir şekilde alışveriş imkanı sunmaktadır.

Ülkemize baktığımızda bir çok kişi kredi k. kullanıyor ve Türkiye’ de yaklaşık olarak 60 milyona yakın kart bulunmaktadır. Nakit para taşımak zorunda olmamak ve ya alınan ürünü taksite böldürüp aydan aya ödeme gibi avantajlar tüketicilere cazip gelmektedir. Kredi kartlarının müşterilerini cezbeden bir diğer imkanı ise nakit avans özelliğidir. Peki nedir bu nakit avans? Tüketicilerin nakit paraya ihtiyaçları olduğu durumda belirli bir faiz karşılığında kredi kartlarından nakit para çekebilmesidir. Fakat nakit avans çekebilmenin bir limiti vardır. Kredi kartı müşterileri kart limitinin tamamını nakit avans olarak kullanamazlar. Nakit avans limiti kart toplam limitinin %20, %25’ini aşmayacak şekilde belirlenmiştir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Troy Kart Nedir? Troy Kart Nerelerde Geçerli |2023

Kart kullanıcısı hesap kesim ve son ödeme tarihi arasında yaptığı tüm harcamaları bir sonraki hesap kesim tarihi geldiğinde ödemek zorundadır. Aksi halde borcun tamamı ödenmez ise kart borcunun üzerine gecikme faizi eklenir ve borç daha da fazla çoğalabilir. Gecikme faizi TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) tarafından 3 ayda bir açıklanır. Son açıklanan verilere göre 2019 yılının 3. çeyreğinde K.K. borç gecikme faizi %2.4 olarak belirlenmiştir.

Kredi Kartı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar?

Bankalardan kredi kartı alabilmek için en az 18 yaş ve üzerinde olmak, iyi bir kredi notuna sahip olmak ve belge ile gösterilebilecek bir gelire sahip olmak ve son çalışılan işyerinde 6 ay boyunca kesintisiz sigortanın yatırılmış olması gerekmektedir. Fakat üniversite öğrencilerinde gelir ve sigorta şartı aranmadan özel öğrenci kartı çıkartabilirler. Bir diğer gerekli şart ise ikametgah adresidir. başvuru yaparken oturulan ev adresinin doğru bir şekilde bankaya ibraz edilmesi ve adres değişikliği olursa bankaya bildirilmesi zorunludur.

Kredi Notu Nedir?

Bankacılık sektöründe kredi kullanımı ve ya kredi kartı kullanmak isteyen müşterilerin en çok karşılaştıkları sorun kredi notudur. Bankalar ile çalışan tüketicilerin finansal performanslarının sayısal değeri müşterinin kredi notunu verir. Yeterli seviyeye gelindiğinde bankalar ile daha rahat ve sorunsuz çalışma avantajı sağlanılabilir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Müşterilere belirlenen kredi kartı limitleri belgelenen aylık gelir seviyesine göre belirlenmektedir. İlk kez başvuru yapan bir müşterinin kredi kartı limiti gelirinin max 2 katı olabilir. Daha sonradan yapılan başvurularda tabi ki tüketicinin kredi notu iyi ise gelirin 4 katına kadar limit belirlenebilir. BBDK’ nın getirdiği düzenlemeye göre bir kişi gelirinin 4 katından fazla kredi kartı kulanamaz. Bu uygulama şöyledir; eğer aylık 2000 TL geliriniz varsa kredi kartı limitiniz max 8000 TL olabilir.

Fakat bu her bankadan aynı limiti alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Örneğin A bankasından 4000 TL, B bankasından 3000 TL limitli kredi kartınız varsa C bankasından alabileceğiniz limit max 1000 TL dir. Bunun üzerinde bir limit belirlenemez. Fakat şayet ki bankayla periyodik limit anlaşması yapıldıysa yıllık olarak borcun ödemesi gecikmez günü gününe ödeme yapılırsa otomatik ve ya isteğe bağlı limit artışı yapılabilmektedir.

Kredi Kartı Çeşitleri Nelerdir?

Bankaların müşterilerine sunduğu kredi kartları müşteri portföyüne göre değişiklik göstermektedir. Hem bireysel kullanıcılara hem de ticari kuruluşlara bu fırsatı sağlamaktadır. Genel olarak bakıldığında bireysel müşterilere verilen kartların daha yoğun olarak kullanıldığını görebiliyoruz. Fakat bankalar ticarethanelere de bu fırsatı sunmaktadır. Bu sebepten dolayı kredi kartlarını bireysel kredi kartı ve ticari kart olarak iki gruba ayırabiliriz. Şirket yani ticari kart ticari hayatta bir çok imkan sunabiliyor kullanıcılara. Örneğin yüklü miktardaki ödemeler için taksit imkanı, harcamaların kontrollü gerçekleşmesi ve çek, senet gibi uygulamalara gerek duyulmaması ticari işletmeler açısından önemli bir fırsattır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Yatırım Bankacılığı Nedir? Yatırım Bankaları Nelerdir? |2023

Visa Card ve Master Card Neden Farklıdır?

Kredi kartı alacak kişinin Visa veya Mastercard seçimini etkileyen doğrudan bir neden yoktur. Fakat bu şirketlerin yaptığı özel anlaşmalar tabi ki bazen kullanıcılarına özel hizmetler sunabilirler. Ama buna rağmen bu iki logoya sahip olan kartları tüm dünyada sorunsuz kullanabilirsiniz. İki firmada uluslararası kart hizmeti sunabilmek için çalışırlar ve bankalar ile anlaşırlar.

Mastercard Nedir?

1966 yılında ABD de kurulan bu firma çeşitli bankalar ve kredi veren finansal kurumlar ile çalışarak uluslararası kredi kartı kullanımı ve finansal işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan bir kuruluştur.

Visa Card Nedir?

Mastercard’ın en büyük rakibi olarak 2004 yılında ortaya çıkan bu şirket İngiltere’de kurulmuştur ve kısa zamanda büyük ilgi görmüştür. Aslında kökeni dünyanın en büyük finansal şirketi olan Bank of America’ya kadar dayanmaktadır. Daha köklü bir şirket olması ve kısa sürede bu kadar rağbet görmesine karşılık bir çok banka Visa ile çalışmayı tercih etmektedir.

Yazar: Cahit MENEKŞE

Kaynakça

  • https://konupara.com/bankalar/kredi-kartlari/kisaca-kredi-karti-nedir-7909/
  • https://www.tbb.org.tr/content/upload/dokuman/807/263.pdf
  • https://dergipark.org.tr/tr/pub/erusosbilder/issue/23748/253009
  • https://www.yatirimkredi.com/visa-kart-master-kart-farki.html