Marshmallow Testi Nedir?
Marshmallow Testi Nedir?

Marshmallow Testi Nedir? Deney Sonuçlar Nelerdir? |2023

 

Marshmallow Testi Nedir?

Marshmallow testi, basit bir şekilde geçici zevkleri erteleyerek geleceğe yatırım yapmak ve hedeflere daha hızlı ulaşmanın ölçüldüğü bir sosyal psikoloji deneyidir. Marshmallow testi, sosyal psikoloji üzerine yapılmış en klasik deneylerden bir tanesidir deneyde 3-6 yaş aralığındaki çocukları bir odaya alınarak önlerine bir tane marshmallow konur ve çocuğa tembihlenir odaya 15 dakikaya geleceğini belirtir gözlemyeci masadaki marshmallow’u istediğinde yiyebileceğini ama yemez ise geldiğinde bir tane daha marshmallow daha vereceğini söyler ve odadan çıkar. Çocuklar sonuç olarak önlerinde bulunun somut bir marshmallow ile gelecekte varsayılan ikinci marshmallow arasında bir tercih yapmak zorunda kalıyor bazı çocuklar görevli odadan gider gitmez marshmallow’u yerken bir kısım çocuklar kendine hakim oluyor.

80’li yıllarda yapılan bu araştırma 1970 Colombia Üniversitesinde Walter Mischel tarafında uygulanmıştır. Marshmallow testi, diğer adıyla zevkleri erteleme beceri testi günümüzde dahi 4-6 yaş aralığında çocuklara yapılmaktadır. Araştırmadaki amaç çocukların deneydeki davranışlarıyla gelecekteki üniversite sınav puanları karşılaştırmak. Bu testiyle yıllar sonra büyüyen çocukların üniversite puanları ile zevki erteleyebilme yetenekleri doğrusal bir orantıda bulunuyor.

Yayınlandığı yıllarda deneyde az kişinin kullanıldığı ve yıllar boyunca etki edecek çok fazla dış faktör bulunması deneyin zamanında ve hâlâ tartışılmasına sebep olan bir ek detaydır. Bu deneyi söyle örneklendirebiliriz sağlıklı bir hayat hedefliyorsanız yağlı yiyeceklerden, gazlı içeceklerden ve abur cuburları ertelemeniz gerektiren zevklerdir.

Marshmellow Deneyi Ne anlatır?

Bu deneye katılan çocuklar uzun bir süre takibe alınır deneye katılan çocukların sosyal becerileri, insanlar ile ilişkileri, okuldaki akademik puanı ve sosyal alanlarda popülerliği gibi konularda gözlem yapılıyor. Deneye katılıp bekleyip ikinci marshmallow’u alan çocuklar ileri ki yaşantılarında okullarında daha başarılı, sosyal çevrede daha popüler ve problem çözme yetenekleri daha gelişmiş oldukları gözlenmiştir.

Marshmellow Testinde genellikle anı yaşamaya odaklı olan insanların önündeki marshmellow’u yediklerinde gelecek olan lokumu yemekten vazgeçmiş oluyor ama zevk ve tercihlerimizden vazgeçtiğimiz zaman ileride kazanacağımız marshmallow’lar bizleri mutlu edebilir durumda olacak.

Deneyin mucidi Walter Mischel deneyindeki amacını şu şekilde açıklıyor “Beynimi kemiren bir soruyla koyuldum yola 3 kız çocuğumun nasıl geliştiğini anlamak istedim. Bu çığlıklar atan, rahat durmayan çocukların nasıl ilerde sahibi konsantre olan, ders çalışabilen, uslu birer erişkine dönüşüyordu ? Bu inanılmaz değişimi anlamak istedim ne zaman kendilerini kontrol etmeye başladıkları ve nasıl yapıyorlar? Bilimde bu konuda büyük boşluk olduğunu fark ettim”

Bu makale ilginizi çekebilir:   Bankalararası Kart Merkezi | BKM Nedir? |2023

Mischel deneyden sonra gözlemlediği deneyde başarılı olan çocukların ortak özelliğini şunlar olduğunu söylemiştir; daha iyi konsantrasyon becerisi, kendi kendine yetebilme, yüksek özgüven , kendi kararlarını kendi verebilme , stresle başarılı şekilde başa çıkabilme , daha düşük obezite riski, daha az madde kullanımı gözlemlemiştir.

Araştırmada sorgulanan sorulardan biride şu olmuştur bu çocukla zevki erteleme becerileri doğuştan mı sonradan mı geliyor ? Zevki erteleme becerisi hem doğuştan hem de çocuğun yaşadığı çevreye göre de sonradan kazanılan bir beceri olduğu gözlenmiştir.

Anne ve babanın çocuğuna her istediğini vermesi onu bu testte başarısız olmasını sağlarken çocuklarına sabretmeyi öğretmeleri bu beceri yapı taşları olarak kabul edilir.

Marshmallow testi Kamerunun bir köyünde 4 yaşındaki çocuklarda’da uygulanmıştır. Teste göre bir odaya çocuğun önüne lokum konur. Gözlemci 20 dakika sonra geldiğinde lokumu yemediğini görürse çocuğa ikinci lokumu  vereceğini söyler ve odadan çıkar. İkinci lokumu  almak için bekleyen Kamerunlu çocuklar,  batılı çocuklara testte büyük fark atmıştır Kamerunlu çocuklar büyük bir irade başarısı koyarak ödülü kazanma oranı %70 iken alman çocuklarda bu oran %30 seyrinde kalmıştır.

Marshmellow Testi Sonuçları

Z kuşağına mensup yaklaşık 18 milyon çocuk okullarda peki kim bu çocuklar? 2000 yılından sonra doğan çocuklara verilen genel addır. Yapılan bir araştırmaya göre 2000’den sonra doğan çocuklar sadece teknolojiye değil, doğayı insanları, kitapları, gezegenleri, kısacası yaşamın tüm sırrını önemsiyorlar. Carlson ve arkadaşları z kuşağı hakkında 60’lar 80’ler ve 2000’lerde doğmuş çocukların kendini kontrol verilerini karşılaştırmıştır.

Bu çağın çocuklarında hızlılık, anında sonuç alma arzusu, beklemeye tahammül edememe gibi özelliklerin bu kuşağın çocuklarında gözlenmiş ve ailelerine sorulan sorularda %75 çocukların kendilerini kontrol etme becerilerinin zayıf sorusuna cevap vermiştir Z kuşağını bu çağın çocuklarını yetiştiren ebeveynlerin katkısı oldukça fazladır örneğin 60 kuşağını savaştan sağ çıkabilmesi bir kuşağın dünyaya getirdiği çocuklar olması ve 80’lerde doğup büyüyenler onların çocuklarının olması gibi.

1990’lı yıllarda yapılan araştırmadaki çocukların 30 yıl kadar sonraki hayatlarına bakıldığında “neredeler?” “ne durumdalar?” diye bakıldığında bekleyebilenlerin, kontrolcü oluşları, hayat başarısı , eğitim ve gelir düzeyleri diğer denek çocuklara göre oldukça yüksek bulundu. Yeni kuşağın çocuklarının kendini tutma becerilerinin düşük olduğu gözlenirken buna sebep olan ana maddede teknoloji olarak gözlenmiştir.

Watss ve meslektaşları bu meşhur deneyin yanıltıcı olduğunu kanıtlamak amacıyla deneyde bazı önemli değişiklikler yaparak deneyi tekrarladılar deneyde 90’dan az çocuk kullanılmıştı ve tüm çocuklar Stanford kampüsünde bulunan bir anaokulunda eğitiliyorlardı buna karşı Watss ve meslektaşları büyük bir çocuk topluluğunu ele alarak 900’den fazla çocuk ile ve kökenleri, ırkları, etnik yapıları birbirinden farkı şekilde seçti.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Türev Ürün Nedir? Türev Piyasası Nelerdir?| 2022

Araştırmada aile gelirleri’ de dikkate alındı. Bu araştırmada yoksul olan çocukların ikinci marshmallow’u beklemeden önlerine koyulan marshmallow’u yedikleri görülmüştür buna neden olarak yoksul ailelerin bugün yiyecek var yarın yiyecek belki var belki yok düşüncesi ve yoksul aile çocuklarında çoğu şeyin garantisi olmadığı gözlenmiştir. Yoksul çocuklarda durum böyle iken durumu iyi olan ailelerin çocuklarında hazzı erteleyebilme konusunda onlar için daha kolay olduğu gözlenmiştir.

Yazar: ONUR CAN YURDALAN

Kaynakça;

 

  • http://www.olaganustukanitlar.com/stanford-marshmallow-deneyi-yasam-basarimizi-etkileyen-oz-denetim-ve-irade-yeterliligimizi-nasil-gelistirebiliriz/
  • https://seyler.eksisozluk.com/cocuklarin-ileride-ne-kadar-basarili-olabilecegine-dair-fikir-veren-marshmallow-testi
  • http://www.yankiyazgan.com/yeni-kusak-beklemeyi-bilmez-mi-2/
  • http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hurriyet-pazar/z-kusagi-daha-yaratici-ve-daha-uyumlu-bir-donemi-onlar-baslatacak-40957237
  • http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/selcuk-sirin/basarinin-sirri-lokum-testinde-sakli-40775924
  • https://www.egitimpedia.com/varlikli-ailelerin-cocuklari-marsmelov-testinde-neden-bu-kadar-basarili/

avast premier