Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar
Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar |2023

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

18 yaşını dolduran öğrencilerin, özellikle üniversite öğrencilerinin sorduğu sorulardan biri öğrenciye kredi kartı veren bankalar hangileri sorusudur? Günümüzde birçok banka öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik talebi karşılamak için düşük limitli kredi kartı desteği sağlamaktadır. Düşük limitli ve düşük faizli kredi kartları özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli görülmektedir. KYK öğrenim kredisi alıp aylık mali gideri karşılama döngüsü oluşturanlar kredi kartı ödeme zamanını diledikleri gibi şekillendirmektedir.

Düşük limitli kredi kartları sayesinde daha az borçlanmaya giren öğrenciler oldukça avantajlı olabilmektedir. Faiz tutarının düşük olması haricinde öğrencilere yönelik bankaların yapmış olduğu kampanyalar ve anlaşmalı iş yerlerinde kullanılabilen indirimler öğrenci kredi kartları için diğer avantajlar arasındadır.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekenler

  • Öğrenciye kredi kartı veren bankaların  verdikleri karttan yararlanabilmek için öncelikle e-devlet sisteminde de yer alan güncel eğitim bilgisi bulunmak zorundadır. Aktif öğrenci belgesi bunu belgelendirmeye yeterlidir. Ancak çoğu bankalar açık öğretim öğrencilerinin öğrenciliklerini kabul edemeyebilir. Bu konuda detaylı araştırma yapmak gerekebilir.
  • 18 ile 25 yaş arasında olmak gerekmektedir. Kimi bankalar öğrencilik hayatı uzayanları göz önünde bulundurarak üst yaş limitini 1-2 yaş esnetebilmektedir.
  • Öğrencinin nüfus cüzdanı, güncel bilgilere sahip olan ehliyet veya pasaport fotokopisi gerekmektedir.
  • T.C. vatandaşı olmak başvuru koşulları arasında en önemli bir diğer kriterdir.
  • Kredi kartı almak için Tüketici Sözleşmesi üzerine kredi kartı kullanıcısı olacak kişinin imzası gerekmektedir.

Öğrenciye Kredi Kartında Gecikme Faizi

Öğrenciler için verilen kredi kartında ödemenin zamanında yapılmamasından kaynaklı mevzuata göre; mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için en fazla gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise en fazla akdi faiz uygulanmaktadır. TCMB’nin açıklamış olduğu akdi faiz oranı aylık %2, gecikme faiz oranı ise aylık %2,40’tır. Bu şekilde gecikme faizi hesaplaması yapılmaktadır.

Öğrenci Kredi Kartında Asgari Ödeme Hesaplama

Öğrenciye kredi kartları standart kredi kartları ile aynı özelliklere sahiptir. Dönem borcunun asgari tutarı ödenmediği takdirde kredi notu olumsuz etkilenmektedir. Kredi notunun haricinde ödenmeyen tutar için gecikme faizi de uygulanmaktadır.
Yani alınan kredi kartında ilk yıl asgari ödeme oranı %40’tır. İlk yıldan sonra kredi kartı kullanmaya devam eden öğrenciler için tüm kartlarda asgari ödeme oranı %30’dur.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Marshmallow Testi Nedir? Deney Sonuçlar Nelerdir? |2023

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Yazımızın bu bölümünde öğrenciye kredi kartı veren bankaların bir listesi bulunmaktadır. Şunu öncelikle bilmelisiniz ki eğer kredi yurtlar kurumunun verdiği burs veya krediyi alıyorsanız sizin için en avantajlı kartlardan biri ziraat bankasının kartıdır.

Yapı Kredi Play Kart

Yapı Kredi bankası Play Kart ile öğrenciye kredi kartı kolaylığı sağlamaktadır. Yapı Kredi Mobil, internet bankacılığı, SMS ve Yapı Kredi Telefon Bankacılığı üzerinden Play Kart başvurusu yapılabilmektedir. World Üye İşyerleri için geçerli olan kampanyalar bulunmaktadır.

Akbank Axess exi26

Akbank, Axess exi26 ile öğrencilere düşük limitli kredi kartı imkanı sunmaktadır. Bol bol chip-para kazandıran kredi kartına başvuru kolaylıkla yapılabilmektedir. Alışveriş sonrası harcamalar kolaylıkla taksitlendirilir, aylar sonrasında ödemek için ertelenebilir. Güncel kampanyalar ile 1 chip-para 1 TL değerinde harcama imkanına sahip olmaktadır.

İş Bankası İş’te Üniversiteli

 

İş Bankası, İş’te Üniversiteli adındaki kredi kartı ile öğrencilerin en çok kullandığı kredi kartıdır. Maximum özelliğine sahip olan kart üye iş yerlerinde oldukça avantajlı kampanya imkanı sağlamaktadır. Kart limiti en son 500 TL olarak belirlenmiş olup düzenli ödeme yapanlar için bu limit artış gösterebilmektedir.

TEB ÜniversiTEB

TEB ÜniversiTEB kartı Bonus özelliklidir. Bonus üyesi iş yerlerinde kullanılan ÜniversiTEB harcamalarda avantaj sağlamaktadır. Ayrıca hafta içi 50 TL ve üzeri alışveriş yapanlar için hafta sonu kullanmak üzere belli sinema ve tiyatro biletlerinde %50 indirim sağlamaktadır. Havale için de öğrenci kredi kartı kullananlardan işlem ücreti alınmamaktadır.

Garanti Bonus Genç

Garanti Bankası’nın üniversite öğrencilerine sağlamış olduğu Bonus Genç kredi kartı Bonus özelliğine sahiptir. Üye iş yerlerinde Bonus Genç kartına birçok avantaj bulunmaktadır. Yaygın ATM sayısı bulunan Garanti Bankası öğrencilere hitap etmektedir.

Vakıf Bank Like Card

Vakıf Bank’ın öğrenciler için çıkarmış olduğu Like Card World özelliğine sahiptir. World üyesi iş yerlerinde geçerli olan kart ile birçok avantaj elde edilmektedir. Peşin alışverişlerde taksit yapma imkanı bulunmaktadır. Ayrıca 1 yıllık taahhüt veren kullanıcılara 150 TL’ye varan indirimler de bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Bankkart Genç

Ziraat Bankası’nın Bankkart Genç kartı öğrenciler için en ideal öğrenci dostu kredi kartlarından biridir. 18-26 yaş aralığında olan KYK bursu alan, lisans-yüksek lisans-doktora öğrencileri bu özel tasarımlı karttan faydalanabilmektedir. Faizsiz/masrafsız kart ayrıca banka kartına da sahiptir. KYK’dan burs veya öğrenim kredisi alan öğrenciler Harçlık Avans alma imkanına da sahiptirler. Ayrıca ATM veya Ziraat Bankası uygulaması üzerinden tercih edilen operatörlere TL yükleme, 3D Secure ile alışveriş yapma imkanı bulunmaktadır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Ges Kredisi Nedir? Ges Kredisi Veren Bankalar |2023