Pair Trade Nedir? Pairs Tarde Nasıl Kullanılır? |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Pair Trade Ne Demek?

Pair Trade, Türkçe karşılığı ile ikili işlemler, birbirleriyle yüksek korelasyona (bağlılaşım) sahip iki finansal üründen, bir ürünün diğerine göre daha iyi verimlilik göstermesinden getiri sağlamayı amaçlayan market-nötr (Market Neutral) bir yatırım projesidir.İki yatırım aracının fiyatları arasında meydana gelen uyumsuzluklardan faydalanan bir yatırım stratejisidir. İkili işlem, bir alım yapıp bir satım olduğundan ötürü tek yönlü işleme göre daha az risk bulundurur.

 • Pair trade işleminde uyumsuzluk ortaya çıktıktan sonra daha hızlı hareket etmesi beklenen yatırım aracını alıp diğer yatırım aracını satıp çift yönlü bir işlem yapmış olmaktadır.
  Birini alıp bir diğerini sattığında risk düzeyini yüksek oranda riski azaltmış olur bireyler.
 • Fiyat uyumsuzluğu gösteren yatırım araçlarda eş zamanlı olarak yüksek performans gösteren yatırım aracını alıp düşük performans göstermesi beklenen yatırım aracı satılmaktadır.
  Bu işlemde önemli olan eş zamanlı işlem olması gerekmektedir. Yüksek performanslı yatırım aracını alıp başka bir gün ise düşük performanslı olan yatırım aracını satılırsa pairs trade yapılmış olmaz.
 • İkili işlemlerde en önemli şart yüksek korelasyon bulunması gerekir. Korelasyon iki hisse senedi arasında ilişkiyi ölçmektedir. Aynı sektörde bulunması ve holding-iştirak bulunması veya aynı holding çatısı altında olması gerekir. Şirketlerin mutlaka aynı sektörde faaliyet gösteren , benzer işleri yapması ve birbirine tamamlayan ürünler üreten şirketler olması gerekmektedir.

Örnek Pair Trade Örnekleri

Örneğin; Akbank ve Garanti Bankası korelasyonu yüksek bunun sebebi ise, Türkiye Bankacılık sisteminin içinde bulunan bankalardır. Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi şirketler arasında pair trade uygun yapılardır.

İkili işlem için diğer bir önemli şart ise ; Fırsat doğması için aralarında ki fiyat tutarsızlıklarının ortaya çıkması gerekmektedir.

Örnekle açıklamak gerekirse Tav Holding ve Pegasus benzer sektörlerde faaliyet göstermektedirler. Akbank ve Enerjisa kardeş şirketler , Koç Holding – Tüpraş , Sabancı Holding – Akbank holding iştirak olarak örneklendirilir.

Ünlü Menkul’ün Finans Okuryazarlığı kapsamında hazırladığı video ile Pair Trade İşlem Örnekleri Nedir? Pair Trade Ne Demek?

Nerelerde Uygulanabilir?

Pair Trade stratejileri sadece hisse senetleriyle sınırlı değildir.Değerli metallerden altın ve gümüş çifti sayılır. Güven limanı olarak nitelendirilen bu her iki üründe yüksek korelasyona sahip birer enstrüman.Bu işlem türev piyasalarda da yapılabilir ve son derece yaygındır. Unutulmaması gereken şey ise PT stratejilerinin stop/loss disiplini ile başarılı sonuç vermiş olur.

Stop/loss : bir satış işleminde anlık fiyatın üstünde belirlenen bir fiyat seviyesine yükseldiğinde pozisyonun otomatik olarak kapanmasını sağlayan emirdir. Kısacası yatırımcıyı daha fazla zarar etmekten kurtaran bir emir türüdür.Bu sebepten dolayı İkili al-sat işleminde oldukça önemli bir yere sahiptir. İkili al-sat stratejisinde seçilen enstrümanların tek başına sergiledikleri performans yerine birlikte sergiledikleri performans da bu konuda oldukça önemli bir yere sahiptir. Pair trade her ne kadarda bir strateji planı olsa da maliyeti olan bir işlemdir.

Pair trade maliyeti nedir?

Pairs trade yapmanın yatırımcı açısından bir çok maliyeti bulunmaktadır. Bu maliyetlerin en önemlisi alım satım işlemlerinde aracı kuruma ödenen alım satım komisyonu piyasa adı ile kürtaj maliyeti , ödünç pay piyasasından kiralanan hisse senetleri için alınmış olan komisyon ilave olarak Bsmv (Banka Sigorta Muamele Vergisi) ödenir.Ülkemizde pratikte aracı kurumlar a grubu hisse senetlerini teminat olarak kabul ederler.Genel itibariyle teminata alınacak hisse senedinin kapanış fiyatındaki ederinin %75’i teminat olarak alındığından bu kaldıracın oranı 1:1.75 gibi oranlara kadar düşebilir.

Maliyet açısından bir hafta vadeli örnek bir trade işleminin yaklaşık maliyeti %1 civarındadır.Piyasada bulunan pair trade stratejilerinde başarılı olan uzmanlar %60 – %80’ini başarılı olarak gerçekleştirmektedir. Bu strateji işleminde öncü gelen firmalar bulunmaktadır. Ünlü The Club bünyesinde bulunan DAHA yatırım danışmanlığı ve Osmanlı yatırım ve Forex gibi firmalar öncülük etmektedir.

Yazar: Mert TATLITÜRK

KAYNAKÇA:

 • Yavuzhan Bahar (DAHA Bölümü Araştırma Analisti)
 • Figen Karademir (Kıdemli Satış Müdürü , DAHA)
 • Gedik Yatırımcılık
 • Osmanlı Menkul Pairs Trade İşlemi İçin
 • Emre Ünver (İş yatırım Hazine ve Portföy Yönetimi Uzm. Yrd)
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!