Quantative Hedge Fon Nedir? Serbest Yatırım Fonu Nedir?

featured
Quantative Hedge Fon
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Quantative Hedge Fon

Quantative Hedge Fund, diğer Hedge fonlar gibi bir nevi özel yatırım fonudur. ABD sermaye piyasasında Hedge fonun kanunda somut bir tanımlaması yapılmamıştır. Quantative Hedge Fonları kendine has yapan farklı yatırım fonlarının konu oldukları bazı kısıtlamalara mevcut olmamasıdır. Quantative Fon, Kantitatif (Niceliksel) Fon olarak da Türkçe’ye çevrilebilen ve ölçülebilir/sayılabilir anlamına gelen fon çeşididir. Bu ismin verilmesinin asıl sebebi ise algoritmalara dayalı, ufak kar marjlarına dayanan ve yakın zamanda yapay zekanın yoğun kullanımına başlanan bir fon olmasıdır.

Yatırım Fonu Nedir?

Hedge fonu kavrayabilmek amacıyla ”yatırım fonu” nedir bunu bilmek ve ögrenmek şarttır. Mevzuatla ilgili SPK‘nın hazırladığı kaynakta yatırım fonları için şu tanımlama yapılmıştır:

”Yatırım fonları halktan aldıkları paraların bedeli olarak, hisse senedi, tahvil/bono, özel sektör borçlanma gereçleri, ters repo gibi sermaye piyasası kaynaklarından ve altın ile farklı değerli madenlerin bulunduğu portföyleri yönetirler. Farklı farklı her yatırımcı, fonun sahip olduğu portföyün belli bir bölümünü gösteren katılma payını satın alarak fona katkı sağlar. Birikim sahipleri, firmalardan, yardımcı kuruluşlardan veya menkul kıymet borsalarından hisse senedi ve tahvil almak şartıyla birikimlerini değerlendirebilmektedir. Fakat menkul değerlere yatırım yapmak akıl ve deneyim gerektirmektedir. Ayrıca kişisel tasarruflar, genel olarak kabul gören fazlalığa erişemediklerinden, bunlarla yapılan portföylerde ilgili risk ayrılıkları olmayabilmektedir. Bu risk anapara yönünden olabileceği gibi portföyün ilerleyişi yönünden de değerli olabilmektedir. Bu sebeple sermaye piyasasında kollektif yatırım firmaları olarak isimlendirilen yatırım fonları yapılmıştır.

SPK Neden ”Serbest Yatırım Fonu” Diyor?

SPK yönergelerinde hedge fon ”muhafaza fonu”değil, ”serbest yatırım fonu” olarak tanımlanmıştır.

Hedge, riske yönelik alınmış bir hareketi açıkladığı için ”korunma” ilk görüşte yararlı bir tercümanlık gibi görünmektedir. Fakat hedge fonun hedefi riski kullanmak değil, risk alarak fazla getiri elde etmektir. Hedge fonlar yatırım fonları gibi engellere yönelik değildir. Mesela; bir hedge fon alacaklandırılabilir, kredili menkul kıymet işlemi yapabilir ve eksiğe satış olabilirken yatırım fonları konu oldukları daha bağlı konular nedeniyle bu tür şeyleri yapamamaktadır. Sanırız ki SPK bu değişiklik sebebiyle ”serbest yatırım fonu” açıklamasını seçiyordur. Fakat her iki açıklamanın da tam uymadıgını söylenebilmektedir.

SPK ”Serbest yatırım fonlarını”;”katılma oranları yalnızca donanımlı yatırımcılara satılmak için kurulmuş olan fonlar” olarak açıklanmaktadır.

”Donanımlı yatırımcı”; emeklilik fonları, aracı kuruluşlar, bankalar, sigorta firmaları, emekli yardım sandıkları, vakıflar, kamuya yararlı dernekler gibi kuruluşlar ile en az 1 milyon TL Türk veya yabancı para ve sermaye piyasası kaynagına sahip olan şahıslar ve şirketler olarak tanımlanmaktadır.

Serbest yatırım fonları; SPK bildirgelerinde geçen işlemleri, yatırım fonları için bildirilmiş olan çizgilere konu olmaksızın bireysel fon içtüzüklerinde yer alan yatırım teknikleri ve sınırları dahilinde gerçekleşmektedir.

Quantative Hedge Fon ve Türkiye’de Hedge Fonlar

SPK internet blogundaki verilere göre şuan da ülkemizde SPK konusuyla alakalı olarak kurulmuş 23 tane hedge fon bulunmaktadır. Bunların tamamı İstanbul’da bulunmaktadır.

Hedge Fonlar İle Yatırım Fonları Arasındaki Farklar

Hedge fonlar ”yerel veya ”offshore” olarak baglanabilmektedir. Yatırım fonları yereldir.

Yatırım fonları daha ufak birikimlerini uzmanlaşmış ellerde değerlendirmek isteyen kişisel yatırımcılar için ihdas yapılmışken, hedge fonlar firma yatırımcıları ile yüksek birikimlere sahip kişisel yatırımcılara seslenmektedir.

Yatırım fonlarından farklı olarak hedge fonlar kaldıraçlı işlemler yapabilmektedir.Bu sebeple daha riskli oldukları bilinmektedir.

Her iki fonda da yatırımcı katılım belgesi satın alınmaktadır.

Hedge Fonların Genelde Üç Ana Stratejileri Vardır. Bunlar;

  • Piyasa trendi stratejisi
  • Olay tabanlı yatırım stratejisi
  • Arbitraj stratejisi

QUANT, Bilgisayar Odaklı Yatırım Fonu

Kantitatif fon yönetimi kişi unsuruna konum göstermemesiyle yatırım dünyasına farklı bir bakış açısı getirmektedir. Bu metodu kullanan Quant Fon, tam olarak halka hitap eden, açık, objektif ve sayısal veriler vermektedir.Hisse senetlerine ve kısa vadeli duran getirili menkul kıymetlere yatırım yapmaktadır. Hangi araca, ne zaman yatırım yapılacağını bilgisayar modeli belirlemektedir. Bilgisayar modeli tam anlamıyla bilgi ve verilere bağlı olarak yatırım hedeflerine karar verdiği için yatırımcılara aktif risk yönetimi ve farklı bakış açısı getirmektedir. Kişi etmenine bağlı subjektif yorumların sebep olduğu belirsizlikleri piyasadan kaldırarak beklentilarin ve tahminlerin risk getiri planlaması etrafında değerlendirilmesi gerekçesini sunmaktadır.”Finans Portföy Yönetimi, dünyada son zamanlarda popülerliği giderek fazlalaşan kantitatif kaynaklara dayalı yatırım yargılarının alındığı modeli Quant Fon’u Türk yatırımcıların kullanımına açmaktadır.

Finansbank’tan yapılan bilgilendirmede, Quant Fon’un, yararlanmakta olduğu kantitatif bilgisayar aracıyla Türkiye’nin ilk cansız yatırım kaynağı olduğu belirtildi.

Yazar: Ebru Canan Şengür

Kaynak

  • https://borsanasiloynanir.co/hedge-fonlari/
  • https://t24.com.tr/yazarlar/vedat-ozdan/hedge-fonlar-ne-ise-yarar,4743
  • https://www.bloomberght.com/haberler/haber/1757851-hedge-fonlari-nasil-calisiyor
  • http://www.milliyet.com.tr/insansiz–bilgisayarli-yatirim-fonu–quant/ekonomi/haberdetayarsiv/12.12.2006/181443/default.htm