Saç Ekimi Nedir? Saç Ekimi Fiyatları Ne Kadar? |2023

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi nedir sorusuna daha iyi yanıt vermek üzere son yıllarda ilerleyen teknoloji ile hızlı, daha acısız ve daha uygun fiyata yapılan ve saç ektirme operasyonu hakkında derlediğimiz bilgilerden bahsedeceğiz. Saç ekimi, saç kaybı olan kişilerin yaptırmayı tercih ettikleri bir işlemdir. Doğal ve kalıcı çözümlerle saç ektirme operasyonu yapılmaktadır. Saç ekimi yapılırken dökülmenin olduğu bölgeye saç ektirmek isteyen kişinin saçları eklenmektedir. Saçlarına yeniden kavuşmak isteyen çoğu kişi bu işlemi yaptırmaktadır. Sizin için saç ekimine dair bilmeniz gereken bilgileri derledik.

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin aklına takılan en önemli sorulardan biri de saç ekimini yapılma zamanıdır. Saç ektirmenin en ideal zamanını seçmek gerekmektedir. Saç ektirme kararı verildikten sonra seçmiş olduğunuz doktorla beraber en uygun zamanı planlamanız gerekmektedir.

Saç dökülmesinin seviyesine göre saç ektirmenin planlaması yapılabilmektedir. Çünkü herhangi bir saç ekim işlemi öncelikle saç dökülmesine göre yapılmaktadır. Saç dökülme oranı yüksek olan kişilere estetik kaygı nedeniyle saç ekimi yapılmamaktadır. Saç ektirme aşamasında dökülmeye devam eden saç, göze hoş görünmeyen bir görüntü ortaya koyabilmektedir. Örneğin ergenliğin bitiminde saç ektirme operasyonu yapılacaksa saç dökülme hızı ve yoğunluğuna göre ideal saç ektirmenin zamanı belirlenmektedir.

Saç dökülmesi önceden belirlenmiş olan seviyeye ulaşmadan önce ikinci bir ekim gerekebilmektedir. Özellikle kelleşme sorunundan mustarip olan hastalar doktorları ile yapmış oldukları fikir alışverişi neticesinde ikinci saç ekimi düşünülebilir.

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar saç ektirme sonrası için de zamanlama planları yapmalıdır. Saç ektirme operasyonu sonrasında ekim yaptıran kişinin uyması gereken birtakım kurallar bulunmaktadır. Operasyon sonrasında uyulması gerekenler arasında;

 • 3 gün istirahat,
 • Darbelerden korunma,
 • Beslenmeye dikkat etme,
 • Sigara ve alkolden uzak durmak,
 • 3 ay deniz ve kumsallara gitmemek,
 • Çok soğuk veya çok sıcak havaya maruz kalmamak vb.
 • Saç ektirme sonrasında kurallara uyabilmek adına operasyon sonrasının zamanını iyi tahmin etmek gerekmektedir. Plan ve program dahilinde başarılı sonuçlar almak mümkün olabilmektedir.
Bu makale ilginizi çekebilir:   Limon Problemi ve Asimetrik Bilgi nedir?

Saç Ektirmek Acı Verir Mi?

Saç ekim operasyonu sırasında hastaya lokal anestezi uygulanarak cerrahi işlem gerçekleştirilmektedir. Operasyon sırasında uyuşukluk hissiyle beraber herhangi bir acı çekmenin önüne geçilmektedir. Saç ekim operasyonunda lokal anestezinin gerçekleştirilme aşaması aşağıdaki gibidir;

 • Saç ekim operasyonun yapılacağı bölgeye anestezi yapılarak uyuşturulur,
 • Saç ekimi operasyonu gerçekleşirken hastanın herhangi bir acı çekme durumu olmaması adına deri altına anestezi etkisi oluşturan ilaç enjekte edilmektedir,
 • Lokal anestezi sayesinde saç ektirilen alan uyuşur,
 • Lokal anestezinin etkisi ve süresi saç ektirme işleminin süresine göre değişiklik göstermektedir.

Lokal anestezi herkesin tercih edeceği bir anestezi yöntemi olmayabilir. Jet enjektör veya sedasyonlu lokal anestezi iğne korkusu bulunan hastalar için tercih edilen anestezi yöntemleridir. Her iki yöntem de hastanın operasyon sırasında acı çekmesinin önüne geçebilmek için tercih edilmektedir.

Saç Ektirme Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi işlemi, seans ve greft sayısına bağlı şekilde değişebilmektedir. Saç ektirme yapacak olan uzman kişinin yetenekleri saç ektirme işleminin süresi üzerinde de bir etkiye sahip olabilmektedir. Greft sayısına bağlı olarak ortalama 6-9 saat arasında süren saç ekim işlemi küçük bir operasyon olarak bilinmektedir.

Seansa bağlı olarak gerçekleştirilen operasyonlar ise kişinin saç fizyolojisine göre değişiklik gösterebilmektedir. Saçın kalınlığı-inceliği, kıvırcıklığı-düzlüğü, koyu-açık renkli oluşu seans sayısını etkilemektedir. Saç ekim seansını belirleyen doktordur. Ayrıca hastanın saç sıklığı talebi de seans sayısında etkili olan durumlardan biridir.

Saç Ekiminden Sonra Saç Dökülür Mü?

Saç ektirmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği durumlardan biri de ekilen saçların dökülme ihtimalidir. Boşuna işlem yaptırmamış olmak herkesin önceliğidir. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli özellik ise saç köklerinin enseden alındığı gerçeğidir. Enseden alınmış olan saç kökleri saç dökülme ihtimalini en aza indirmektedir. Ense bölgesinde yer alan saçların kökleri kalıcı olduğundan ekilen yerde de aynı sonuca sizi ulaştıracaktır.

 • Saç ekimi sonrasında saç dökülme analizi yapabilmek için aşağıda belirtilenleri yapmanız gerekebilmektedir;
 • Elinizle saçlarınızı düzelttiğinizde parmaklarınızda kayda değer saç teli kalıyorsa,
 • Yastık veya oturduğunuz koltuk üzerinde belirgin sayıda ssaç teli görünüyorsa,
 • Saçlarınızın oranında gözle görülür azalma varsa,
 • Banyo sonrasında gider saç tellerinden dolayı tıkanıyorsa,
 • Saçlarınızı taradığınız zaman tarakta çok sayıda saç teli kalıyorsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekebilmektedir.
Bu makale ilginizi çekebilir:   Ticari Taşıt Kredisi Şartları | Kredi Veren Bankalar |2023

Ekilen saçlar döküldüğünde endişeye kapılamamak gerekir. Saçın normal döngüsü içerisinde bulunan dökülme süreci yenilemeyle geri çıkacaktır. Kellik oluşturacak biçimde dökülme saç ektirme sonrasında meydana gelmemektedir.

Saç Ekimi Fiyatları Ne Kadar?

Saç ekimi fiyatları her yıl değişiklik göstermektedir. Ayrıca saç ekim işleminin yapılacağı klinik de saç ekimi fiyatı üzerinde etkili olmaktadır. Saç ekim fiyatları aşağıdaki bilgiler neticesinde hesaplamaktadır;

 • 1 greft saç ücreti 2,5 TL,
 • Ortalama 2000 greft saç ektirme için 5000 TL gibi bir fiyat söz konusudur,
 • Ortalama saç ekim fiyatı 3.000-20.000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir,
 • Saç ekim için greft saç ücreti haricinde PRP ücreti de talep edilebilmektedir.

Saç ekim fiyatı şehirden şehre de değişiklik gösterebilmektedir. Saç ektirme yapılan şehirler; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Antalya, Trabzon, Diyarbakır ve Konya’dır. Ancak bilindiği gibi en fazla saç ekim kliniği İstanbul’da bulunmaktadır. Uluslararası alanda oldukça ünlü uzmanların yer aldığı İstanbul saç ekim merkezlerini tercih edebilirsiniz.