Dolar neden yükseliyor

Seçim Belirsizliği Bitmesine Rağmen Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar Neden Yükseliyor?

Seçim öncesi hareketlenen döviz piyasasında Türk Lirası diğer para birimlerine karşı değer kaybetmişti. Fed’e rağmen dolar neden artıyor? yazımızı şu linkten okuyabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın uluslararası para piyasasına (swap) ile müdahale etmesi sonrası seçim öncesi 5.50’ler civarına çekilen Dolar/TL kuru seçim sonrası İstanbul Belediye Başkanlığı ile ilgili oy sayımı nedeni ile yeniden hareketlenmeye başlamıştı. 10 Nisan’da açıklanan yapısal reform paketinin piyasa katılımcıları tarafından yetersiz bulunması ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ABD’deki temasları sırasında yabancı yatırımcıların istediği reformları verememesi ile ilgili iddialar sonrası da kur 5.82 seviyesine kadar yükselmişti.

17 Nisan Tarihinde yani dün itibari ile sayım işlemlerinin bitmesi ve Ekrem İmamoğlu’na mazbatanın verilmesi sonrası Türk Lirası diğer yabancı para birimlerine karşı değer kazandı. Serbest piyasada Dolar/TL 5.70’e kadar geriledi. Bu süreç Financial Times’in piyasalar kapandıktan sonra yayınladığı haber ile tersine dönmeye başladı. Financial Times’in haberine göre Merkez Bankası’nın net dolar rezervleri oldukça düşük seyrediyor. Buna göre Merkez Bankası’nın elinde bulunan net döviz rezervi 16 milyar doların altına gerilemiş görünüyor. Buradaki en büyük sorun Merkez Bankası’nın bunu kendi açıklamaması ama FT’nin haberi sonrası bunun doğru olabileceğine yönelik verdiği yazılı cevap.

  • TCMB Nisan ayı başında elinde bulunan net döviz rezervinin 28.1 Milyar dolar olduğunu açıklamıştı.
  • FT’nin piyasa analistleri ve kendi analistleri ile yaptığı hesaplamaya göre ise de Merkez Bankası normalde brüt rezervlerinde göstermesi gereken swap işlemleri ile elde ettiği kısa vadeli dolar borcunu, net rezerv olarak deklare ediyor.
  • Merkez Bankası Swap piyasası ile yabancılardan yüzde 2.25 faiz ile dolar borçlanıp piyasaya yüzde 24 ile Türk Lirası sağlıyor.
  • Bu konuda TCMB’na sorulan soruya TCMB net döviz rezervinin swap işlemlerinden etkilenmiş olabileceği cevabını veriyor. Ancak bu işlemlerin uluslararası normlara uygun bir şekilde yapıldığını dile getirdi.
  • Sonuç olarak yapılan hesaplamalara göre TCMB net döviz rezervi ise 16 milyar dolar civarına gerilemiş görünmektedir.

Net Döviz Rezervi Neden Önemli?

  • Net döviz rezervi merkez bankasının piyasalardaki ani dalgalanmalara karşı kullanabildiği bir araç olarak görülmektedir.
  • Ayrıca IMF tanımına göre bir ülke en azından üç aylık ithalatını karşılayacak kadar dolar rezervine sahip olmalıdır.
  • Net döviz rezervinin düşüklüğü ülke para birimine karşı yapılan sprekülatif hareketleri önlemede güçsüzlük göstergesi sayılmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir