Telegram Özellikleri ve Bilinmesi Gerekenler |2023


Telegram Özellikleri

Anlık online mesajlaşma uygulaması olarak bilinen uygulama, son zamanlarda herkesin dilinde yer edinmiş durumda. Özellikle WhatsApp’ın Mark Zuckerberg’e ait olan Facebook uygulaması ile birleşmesinden sonra güvenilir mesajlaşma uygulaması arayışı başladı. Birçok kişinin ilk tercihi ise Telegram oldu.

Telegram yalnızca mesajlaşma özelliğine mi sahiptir? Tabi ki hayır. Sizin için Telegram kullanmaya dair farklı özellikleri derledik. Bu uygulamayı yeni kullanmaya başladıysanız veya kullanmak için geçerli sebepler arıyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Telegram Nedir?

Bir uygulamayı kullanmadan önce en önemli soruyu sorup tatmin edici bir cevap almanız oldukça önemlidir. Telegram nedir diye sorulduğunda mesajlaşma uygulaması olduğunu herkes söylüyor. Ancak bir mesajlaşmanın en önemli özelliği olan hız ve güvenlik odağı uygulama kullanıcılarına sunulmaktadır.  Telegram’ı muadil uygulamalardan ayıran en temel unsur da budur zaten.

Bu mesajlaşma programı her türlü kullanıcıya hitap etmektedir. Küçük ekipler, büyük gruplar ve bireyler doya gönderimi yapabilir, anlık ileti yazabilir ve bilgi paylaşımında bulunabilirler. Telegram özellikleri içinde en çok dikkat çeken kendi bulut desteği olmasıdır. Bu özellik sayesinde hafıza konusunda sıkıntı yaşamadan paylaşım yapma özgürlüğü bulunmaktadır.

2013 yılından günümüze dek başarılı şekilde hizmet sağlayan program platform olarak, iOS, Android ve Windows Phone işletim sistemlerinde kullanıma uygundur. Bahsettiğimiz sohbet, mesajlaşma hesabı olan kişiler, birden çok cihaz üzerinden hesaba giriş yapabilirler. Hesabınızda belirttiğiniz ana cep telefonu numarası ile tablet, bilgisayar ve diğer akıllı cihazlarınız üzerinden hesabınıza erişebilirsiniz.

Telegram’da Numara Görünür Mü?

Telegram özellikleri olarak yalnızca rehberinize ekli olan kişiler sizin numaranıza erişebilir. Ancak iletişim kurduğunuz kişinin cihazında sizin numaranız ekli ise numaranız her zaman görülecektir bunu unutmayın.

Telegram kullanırken birden çok hatla işlem yapmak isterseniz birden çok hesabınızın olacağını bilmeniz gerekmektedir. Uygulaması üzerinden aynı anda 4 farklı hesap oturumu açabilirsiniz.

Telefonunuz içindeki hattınızla beraber çalındığı zaman iki farklı durum ortaya çıkmaktadır. Başka cihaz üzerinde de oturumunuz açıksa Program üzerindeki bilgileri kısa sürede Ayarlar bölmesinden değiştirebilirsiniz. Ancak telefonunuz dışında başka bir cihaz üzerinde Uygualama için hesabınız yoksa bu konuda uygulama yetkilisi size yardımcı olamayacaktır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Amartya Kumar Sen Kimdir?

Masaüstü Telegram Kullanmak

Telegram.org sitesinden ücretsiz bir şekilde Windows/Mac/Linux işletim sistemlerine ait güncel sürümlerini indirebilirsiniz. Uygulamayı masaüstü sürümü olarak kullanıyorsanız Telegram özellikleri arasında pin kodu ile giriş seçeneği bulunmaktadır. Her defasında PC’den uygulamayı açtığınızda oturumdan çıkış yapmadıysanız, 4 haneli pin kodunu sorarak PC nize başkalarının oturma ihtimaline karşı güvenlik önlemi sağlamaktadır.

Hangi Dilleri Kullanabiliriz?

Telegram özelliklerinde birden çok dil seçeneği bulunmaktadır. Bu diller arasında; İngilizce, İspanyolca, Almanca, Felemenkçe, İtalyanca, Fransızca, Arapça, Portekizce, Korece, Malayca, Rusça, Ukraynaca, Türkçe ve Katalan dilleri bulunmaktadır. Gelişmekte olan Telegram uygulamasının dil seçeneği gün geçtikçe artacaktır.

Kullanmak Tehlikeli Mi?

Uygulamayı kullanmak tehlikeli değildir. Son zamanlarda birçok uygulamanın ve internete dayalı şirketlerin veri satışı yaptığını duyduk. Ancak Telegram %100 ücretsiz ve güvenli biçimde iletişim kurmanın önünü açmaktadır. Uygulama, kar elde etmekten ziyade yetenekli mühendislerle birlikte geliştirilip güvenli iletişim kurmak isteyen herkese sunulmaktadır.

Telegram, özel konuşmalarınızı, kişisel verilerinizi ve bilgilerinizi kesinlikle 3. şahıslarla paylaşmamaktadır. Bu yüzden pazarlamacılar ve reklam veren mecralarla karşılaşmak zorunda kalmazsınız. Kendinize özel bir alan gibi uygulamasını rahatça kullanabilirsiniz.

Banlama Nedir?

Özel alanınızı oluşturabileceğiniz bir uygulama olarak hizmet vermektedir bunun içindir ki size uygun olmayan ve sınırlarınızı ihlal ettiğini düşündüğünüz hesapları banlayabilir yani engelleyebilirsiniz. Program  üzerinden banladığınız hesapları geriye alıp banlamayı kaldırabilirsiniz. Ayarlar kısmından işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Telegram’da Gizli Sohbetler Yapılır Mı?

Telegram özellikleri arasında en çok bilinen ve sevilen özelliği gizlilik esasına dayanmasındır. Gizliliğin yanı sıra özel mesajlaşmak isteyenlere de “Uçtan uca şifreleme” özelliği sunmaktadır. Mesajlarınızın uygulama üzerinde kaydedilmesiniz istemiyorsanız Gizli Sohbetler özelliğini kullanabilirsiniz. Bir süre sonra kendiliğinden silinen mesajlaşmalar, özel durumlar için hayat kurtarıcı olarak görülebilir.

Telegram’da Sohbet Ederken Youtube Videoları İzlenir Mi?

Sohbet ederken mesajlaşma anında YouTube videosu geldiğinde sohbeti yarıda bırakmadan videoları izleyebilirsiniz. Bir yandan mesajlaşırken diğer yandan da videoları izlemek için yapmanız gereken şey oldukça basittir. Videonun bağlantısındaki resme tıklayıp çıkan Picture-in-Picture simgesini seçmeniz gerekir. Ve işlem tamam, mesajlaşıp yazışmaya devam edebilirsiniz.

Telegram’da Medya Kaydını Nasıl Engelleriz?

Karşılıklı mesajlaşmalarda belki en büyük sorunlardan biri galerinin gerekli gereksiz birçok görselle dolu olmasıdır. Program sayesinde bu karmaşadan kurtulabilmenizin bir yolu var. “Galeriye kaydetme” seçeneğini uygulama üzerinde seçtiğiniz vakit gruplardan veya kişisel mesajlaşmalardan gelen görseller galerinize kaydedilmez. Böylelikle kendinize ait olan galerinizin karmaşadan kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Seyahat Sigortası Nedir? Zorunlu mudur?

Telegram Bot Oluşturma

Telegram özellikleri arasında belkide en çok merak edilen bu özelliği sayesinde otomasyon oluşturup farklı farklı bot hesaplar yapabilirsiniz. Bazı botlar Python dili ile hazırlanmaktadır. Bazı basit botlar için belirli bir yazılım dili bilmenize gerek yoktur. Bot yapmak için bile telegram’da bot oluşturulmuştur. Bu botun adı “BotFather” olarak karşımıza çıkıyor. Bu botu bir başka makalede ilerleyen günler kaleme alacağız.

Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

Uygulama/Program üzerinden kolaylıkla hesap silme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Programda hesabınızı silmek için “Devre dışı bırakma sayfası” üzerinden işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bütün verilerinizin Program üzerinden silinmesi için bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Ancak sizin gönderdiğiniz mesajların kopyaları, mesajlaştığınız kişilerde görünür olmaya devam eder. Bu noktada endişeleriniz varsa kendini yok eden mesajlarla mesajlaşmanız tavsiye edilmektedir.

Telegram hesabınızı silmeniz demek, geri döndürülmez şekilde hesabınızın yok olması anlamına gelmektedir. Aynı telefon numarası le yeni hesap açtığınızda bilgilerinizi geri getiremeyeceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

 

https://web.telegram.org/

Android Telegram

Apple Telegram

Office 2016