Twitch Para Kazanma
Twitch Para Kazanma

Twitch nedir? Kanal Açma, Twitch Para Kazanma |2023

 

Twitch nedir?

Twitch, oyun oynarken aynı zamanda canlı yayın yaparak oyun videolarını veya kendilerinin canlı yayında olan izleyiciler ile sohbet ettikleri bir internet mecrasıdır. Sitede olan izleyici yayın sahibine mesajlar atarak veya bağış gibi ücretler yollayarak yayıncı tarafından mesajlarına okutur veya istek ve şikayetlerini bildirir.

Oyun şirketleri de bu mecrada bulunmaktadır kendilerinin Twitch kanalları vardır burada oyunları hakkında videolar paylaşıp oyunlarında yarışmalar ve çeşitli etkinlikleri canlı yayında yayınlayarak oyunun bir ön gösterimi de yapılmış oluyor. her sene düzenlediği uluslararası bir etkinliği olan TwitchCon düzenlenmektedir bur da yarışmalar ve etkinlikler yapılır ünlü  yayıncılar da (Misal Jahrein) hayranlarıyla izleyicileriyle burada buluşur.

Twitch hesabı açma konusuna değinecek olursak oyun oynayan herkes site ve program üzerinden kendine ait bir kanal açabilir. İsterseniz bilgisayarda isterseniz de Playstation da oynadığınız oyunları bu mecrada canlı olarak yayınlayabilir ve izleyicilerle buluşabilirsiniz. Oyun oynar iken izleyicilerin dikkat ettiği sadece oyun oynayışınız olmadığı gibi yüzünüzü de göstermeniz gerekmektedir insanlar oyun oynarken sizin yorumlarınızı ön görüşlerinizi oyun oynayışınızı merak ettiği ve keyif aldığı için izler.

Ses kalitesi önemlidir ve bunun için çoğu Twitch yayıncıları ünlü mikrofon ve iyi olan işletim sistemleri yüksek kapasitesi ramları yüksek bilgisayarları tercih eder. Yayında mikrofon önemli bir detaydır insanlar izlediklerinde yayıncının yorumlarını ve tepkilerini dikkate alır kısaca mikrofon olmazsa olmazdır önemli bir yayıncı reklam aracıdır.

Twitch kanalları 24 saat boyunca açıktır. bu 24 saat oyun oynayıp yayında kalmak anlamına gelmiyor tabi ki ama izleyiciler genellikle canlı yayınlarda oyun oynarken aktif olan yayıncıları tercih ediyorlar ama boş zamanlarınızda oynadığınız oyunların videolarını da kanala yükleyebilir ve kanalı büyütmek için gerekli olur. Ne kadar fazla videonun olması demek kanalın o kadar fazla izleyiciye ulaşması anlamına gelmektedir.

Twitch Hesabı Nasıl Açılır?

Twitch hesabı nasıl açılır sorusuna gelecek olursak hesap açmak oldukça basittir Facebook hesabınızla dahi kayıt olabilirsiniz ama bir Facebook hesabına sahip değilseniz bile e-posta ile de kayıt yapılabilir.

Yayınlarda genellikle izleyicinin dikkatini çekecek oyunların oynanması veya sohbetlerin akıcı olmasına dikkat edilir. Kanallarında genellikle futbol oyunları savaş ve taktiksel oyunlar yayıncılar tarafından tercih ediliyor. Yayıncı daha fazla izleyiciye ulaşmak isterse yayıncının yapması gereken herkesin oynayabildiği oyunları değil de izleyicinin her yaş kitlesine hitap edeceği ve merak uyandıracak farklı oyunların oynanması daha fazla dikkat çekeceğinden daha fazla izlenmeye de sebep olacaktır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Stagflasyon Nedir?

Yayınların yayıncının üslubu da önemlidir ciddi bir üslup ile mi yoksa mizahi bir üslup ile mi yayınlarında olması dikkat çeker ve izleyici kitlesi ona göre artar veya azalır. Yayınlarda oyun tanıtımı yapan yayıncılarda vardır oyun oynayıp sohbet eden yayıncılarda vardır buda kanalın türü için izleyicilere seçenek sunmak için iyi bir avantaj ama bunu hem tanıtım hem de oyun oynayan yayıncılarda vardır.

Kanalda sadece oyun oynamak, oyun videoları paylaşmak kazanmak için tek yol değildir. Kanallarda sohbet de edebilirsiniz ama sohbetlerin samimi olması ve faydalı olması kanal sahibine daha fazla takipçi kazanmasına yol açacaktır.

Twitch ile nasıl para kazanılır?

Twitch de para kazanmanın yolu olarak yeni çıkan bir oyunun yapım şirketi Belirli bir ücret ödeyerek oyunun reklamını yaptırır. Bunu bazı oyun şirketleri ünlü kanal sahibi oyuncularla anlaşarak kanala para vermek yerine oyuncuya bir ücret vererek reklamını yaptırır.

Oyuncularda kendi kanallarında yaptıkları yayından kazandıkları paranın bir kısmını kira gibi firmaya veriyor. Yayıncı kanal sahiplerinin kanallarına giren izleyiciler tarafından videoların izlenmesi de bir gelir olur ve bunu firma ile yayıncı arasında para bölüşümü yapılır ve yayıncının kazandığı hakkı olan para Paypal hesabına yatırılır.

Twitch,  Amazon’a ait bir site olduğu için kanalda yayıncının oynadığı oyunun izleyici tarafından satın alınması için linki paylaşılır ve izleyici isterse linkten oyuna ulaşarak yayıncının verdiği kod ile oyunu indirir ve bu Amazon ile yapılan ortaklıkla belirli bir komisyon yayıncıya verilir. Bu yapılan ortaklığa Amazon Affiliate Program adı verilir. Yayıncıların kanallarına giren izleyicilerin reklam engelleyici programlar kullanması reklamları izleyicinin izlemesine engel olacağından bu durumda ise yayıncının para kazanması ihtimali ortadan kalkıyor.

Programı kullanan ve hesap açanlar için ek gelir olarak sadece reklam gelirleri yoktur başka para kazanma yolları da vardır bunlardan biriside kanal önemli bir yayıncı kitlesine sahipse oyucularının genelde kullandığı kulaklık, mikrofon, klavye gibi oyuncu ve yayıncıların kullanabileceği markaların yayıncılara sponsor olmasıyla ek gelir sağlanacaktır. Ya da yeni çıkmış bir oyunun eksik olan kısımlarını veya geliştirilmesi gereken yerleri şirketin istemesiyle yayıncıya yine ek bir gelir sağlayacaktır.

Yayıncı kendi markasını kurup kendi kulaklık, Mouse veya klavye gibi her türlü şeyi satabilir bunu tek başına da yapabilir ve ya Twitch Partnership Program üzerinden de yapabilir. Başka bir yöntem olarak da izleyicilerin yayıncılara bağış yapması bu yayınlarda 3 lira veya 3 bin lira gibi bağışlar gönderme durumu olur yani bu durum izleyiciye bağlıdır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   George Soros Kimdir? Hayatı ve Kara Çarşamba

Sonuç olarak bu tarz bir mecrada para kazanmak kolaydır ama uygulanacak politikaları doğru uygulanırsa başarılı olabilir. Böyle bir platformda sürekli aktif olmanıza gerek yoktur işinizden çıktıktan sonra ki oyun oynamayı seven insanlar için belirli bir zaman hem oyun oynayıp para kazanmak hem de kafa dağıtmak için uygun bir mecra.

Yazar: ONURCAN YURDALAN

KAYNAKÇA

  • http://www.yeniisfikirleri.net
  • http://www.hurriyet.com.tr
  • https://www.sporx.com