Bank of Japan (BOJ) Nedir? Ne Yapar?

Bank of Japan BOJ’un Tarihi

The Bank of Japan, Japonya’nın Merkez Bankası olup merkezi Tokyo’nun Nihonbashi bölgesinde bulunmaktadır. Banka 1953 yılında kurulmuş olup ancak 1956 yılında faaliyete geçmiştir.Japonya Merkez Bankası Meeji yönetiminde 10 Ekim 1982 yılında Japonya Bankası Yasası ile kurulmuştur. Banka’nın on milyon Yen’e sahip olması gerekiyor idi.İşletme başlangıç tarihinden itibaren otuz yıl içinde de işletme lisansı alması gerekiyor idi.Japonya Merkez Bankası 1985 yılında döviz notunu daha da yükseltti ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kısa süre dışında kalmasına rağmen, o zamandan itibaren sürekli faaliyet göstermektedir.

Bank of Japan Nasıl Gelişti?

1887 yılının Mart ayında bankanın sermayesinde ki on milyon Yen’in, yirmi milyon Yen’e yükseldiği açıklandı.1910 yılına gelindiğin de ise sermaye altmış milyon Yen’e çıkmıştır.1942 Şubat ayın da Japonya Bankası Yasası yürürlüğe girmiştir.Banka sermeyesi ise yüz milyon Yen’e yükselmiştir.1997 Haziran ayın da ise Japonya Merkez Bankası Kanunu yürülüğe girmiştir.Bu kanunla birlikte banka yüz milyon Yen sermayeye sahip olmuştur.

Bank of Japan(BOJ) Nedir?

The Bank of Japan, para ve menkul kıymetlerin piyasaya sürülmesi ve yönetilmesi ile birlikte, para politikalarını uygulamaktadır. The Bank of Japan’ın öncelikli hedefi Japonya finansal sisteminin istikrara bağlanmasıdır.Diğer hedefleri ise, bu sistemde uzlaştırma ve temizleme görevini üstlenmesidir.Dünya genelinde ki tüm Merkez Bankaları gibi Bank of Japan’da ekonomik verileri toplar, düzenler ve ekonomik araştırma analizleri yapmaktadır.

Bank of Japan’ın Görevleri Nelerdir?

Bank of Japan’ın, her Merkez Bankasının olduğu gibi Japon Bankası’nın da ilk ve asli görevi fiyat istikrarını sağlamaktır.Bank of Japan, para piyasası işlemleri gibi, hareketli araçları kullanır ve döviz ve faiz oranlarını değiştirir.Para politikası,MPM’lerde (Para Politikası Toplantıları) bulunan Politika Kurulu tarafından belirlenmektedir.Para Politikası Toplantılarında ülkenin ekonomik durumu ve finansal işleyişi ve belirlenecek hedefler tartışılmaktadır.Bankanın yakın gelecekteki para politikası hedefine ilişkin yönergeler belirlenmektedir.

Bank of Japan, her Para Politikası Toplantılarından sonra para politikası hakkında ki kararlarını açıklamak için Politika Kurulu Başkanı tarafından basın toplantıları düzenlenmektedir.Ayrıca banka şeffaflık sağlamak adına Politika Kurulu kararlarının on yıl sonra transkriptlerini yayınlamaktadır.

Bank of Japan’ın Günümüze Doğru İşleyişi Nasıl Gerçekleşmiştir?

Japonya’nın sermaye piyasası, küresel piyasanın dayanak noktalarından biri haline gelmiştir.Japon’ya da birden fazla borsa vardır.Bunlardan en önemlileri, Tokyo borsası ve Akasaka borsasıdır.Bu borsalar da neredeyse tüm işlemler hesaba katılarak gerçekleşmektedir.1980 ‘li yılların sonunda, Yen karşısında faiz oranındaki anı ve sert düşüş ve yatırım için büyük çaplı sermaye varlığında,hisse senedine olan ilgi olağanın üstünde seyretmiştir.Ancak, o dönemde piyasa oldukça kurgulanmıştır ve gelişmeler sonunda ciddi düşüşler yaşanmıştır.Yirminci yüzyılın sonlarında ve yirmi birinci yüzyılın başlarında Japonya ekonomisinin büyüme hızı yavaşlamıştır ve 2008 yılında yaşanan ekonomik gerileme ile tekrar derinden sarsılmıştır.

Bank of Japan’ın Organizasyonu

Bank of Japan, 2018 yılı ile birlikte Haruhiko Kurodaank olan vali tarafından yönetilmektedir. 2013 yılında Kurodaank aday olmuş ve Bank of Japan’ın otuz birinci valisi olmuştur.2018 Şubat’ta beş yıllık yeni bir dönem için aday olmuştur. Kurodaank gevşek bir para politika sisteminin ülke ekonomisi için daha faydalı olacağını savunmaktadır. Bunun yanında Bank of Japan’a başkanlık eden iki vali yardımcısı ve altı da yönetici müdür bulunmaktadır. Vali,yardımcısı ve icra direktörleri bankanın karar organı olan Para Kuruluna aittir.Para Kurulu, para kontrollerini ve birimlerini, banka operasyonunun ilkelerini belirlemektedir ve danışmanlar ve denetçiler hariç olmaz üzere, banka memurlarını denetlemektedirler. Kısacası, Politika Kurulu, vali ve vali yardımcısı,denetçiler,icra direktörleri ve danışmanları içermektedir.

Yazan: Meryem Betül GÜRCAN

KAYNAK :

  • https://www.investopedia.com/terms/b/bankofjapan.asp
  • https://www.boj.or.jp/en/about/outline/history/index.htm/
  • https://www.wsj.com/articles/bank-of-japan-keeps-ultra-easy-policy-on-hold-11552619054

 

Hakkında: yatirimkredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir