Bankadan Gümüş Nasıl Alınır? | Kasım-2021

Bankadan Gümüş Nasıl alınır?

Gümüş uzun yıllardır altın ile beraber kullanılan para ve benzeri kıymetli madenlerden biridir. Korona döneminde fiyatları önce 15 dolara düşen gümüş fiyatları arttıkça insanların da gümüşe olan ilgisi arttı. Gümüşe talep arttıkça birçok  banka da gümüş hesabı açmak için müşterilerine hizmet vermeye başladı. Bankadan gümüş nasıl alınır sorusunun birden fazla cevabı var. Çünkü gümüş hesaplarının ve gümüş yatırımının da çeşitleri var. Çünkü

  • Vadesiz Gram Gümüş mü alacaksınız?
  • Gümüş Ons mu alacaksınız?
  • Gümüş vadeli hesabı mı açacaksınız?
  • Gümüş kaldıraçlı hesap mı açacaksınız?
  • Gümüşü bankadaki borsa hesabınızdan mı alacaksınız?

Kafanızı karıştırmak istemeyiz. Hızlıca bu konulara cevap vermeye çalışacağız

Bankadan Gram Gümüş Nasıl Alınır?

Birçok banka müşterilerine vadesiz gram gümüş hesabı açabilecekleri bir hizmet sunmaya başladı. Bankadan gram gümüş TL alabilmek için ilk önce vadesiz gümüş hesabı açmanız gerekir. Hangi bankalar gümüş hesabı açıyor sorusu için makalemize göz atabilirsiniz. Gram gümüş hesabınızı açtıktan sonra bazı bankalar vadesiz hesabınızdan, gümüş hesabınıza Türk Lirası transfer etmenizi ister. Bazıları ise bunu istemez. Doğrudan vadesiz hesabınıza bağlıdır.

Örneğin TEB bankası, Deniz Bank ve Vakıf bankasında gümüş hesabı açabilirsiniz. Sonra hesabınızda TL varsa kaç gram gümüş almak isterseniz dolar veya gram altın alır gibi gümüş gram alabilirsiniz. Örneğin 1 gram gümüş 6 TL ise 100 gram gümüş almak için 600 TL’niz olmalı. Eğer kredili mevduat hesabınız eksi ise Vakıfbank gram gümüş alma imkanız sunmaz iken Deniz bank’te KMH ile de gram gümüş alabiliriniz.

Bankalardaki Vadesiz hesabınızdan aldığınız gram gümüşleri bankalar fiziksel olarak teslim etmez.

  • Teb Bankası
  • HSBC Bank
  • Deniz Bank
  • Fibabank
  • Vakıfbank

Bankadan Gümüş Ons’u Nasıl Alınır?

Bankalar genellikle müşterilerine sadece gram gümüş Türk Lirası açma imkanı sunuyor. Yani eğer dolarınız varsa önce TL’ye çevirmeli sonra da gram gümüş almanız gerekiyor. O nedenle ons gümüş hesabı yoktur. Bankadan vadesiz hesap şeklinde ons gümüş alamazsınız

Fakat eğer VİOP biliyorsanız bankadan ons gümüş alabilirsiniz. 1 Ons gümüşü Bankadaki Viop hesabınızdan 30 dolara alabilirsiniz. 30 dolar yatırdığınızda bankadan 10 ons gümüş almış olursunuz.

Vadeli Gümüş Hesabı Açma

Vadeli şekilde gümüş hesabı açmak isterseniz şu an seçeneğiniz yoktıur. Sadece Katılım Bankaları Gümüş Katılım Hesabı açarak yatırımınızın fazladan para kazanma imkanı vermektedir. Örneğin Türkiye Finans Gümüş Katılım Hesabı açarak hem gümüş birikimi yapabilir hem de gümüş katılım payı kazanabilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Tarım Kredisi | Çiftçi Kredisi Veren Bankalar |2023

Vakıf Katılım, Kuveyt Türk, Ziraat Katılım gibi bankalara da göz atabilirsiniz

Bankadaki Borsa Hesabınızdan Gümüş Alma

Bankada borsa hesabınız varsa borsadaki hisselerinizi satıp ya da elinizdeki para ile gümüş alabilirsiniz. Finansbank’ın GMSTR kodu ile satışa sunduğu gümüş borsa yatırım fonu ile her GMSTR hissesi aldığınızda 6.5 gramlık gümüş alabilirsiniz. Yani Bankada Vadesiz Gümüş hesabı açmadan da gümüş alabilirsiniz.

GMSTR kodu ile borsa yatırım fonu nedir öğrenmek için tıklayınız

Bu makalemizde Bankadan Nasıl Gümüş alabilirsiniz sorusuna cevap vermeye çalıştık. Kısaca vadesiz gümüş hesabı alarak ufak bir alım satım farkı ile gümüş satın alabilirsiniz. Son olarak eğer gümüş veya altın gibi kıymetli madenlerden para kazanırsanız kazancınızın bir kısmı kadar vergi kesildiğini unutmayın!