Dünyanın En Zengin Ailesi | En Zengin 10 Aile |2023

 

Dünyanın en zengin aileleri dört ayrı kıtaya yayılmıştır. Dünyanın en zengin aileleri arasında, uluslararası finans piyasasının önde gelenleri, nesiller boyu girişimci olanlar ve hatta bir şekerci üreticisi de vardır. Bu 10 aileden bir tanesi bir kadın tarafından yönetiliyor. İki aile, politika  ve kaynakları kullanabildiği için zengin olmuş erişim yoluyla varlık bulmuş ve bir aile de dünyada 2 milyondan fazla kişiyi işletmelerinde istihdam etmektedir. Her ailenin toplam varlığı en az 34 milyar dolar değerindedir. Ancak en üstteki iki aileden her birinin serveti 1 trilyon dolardan fazla olabilir. Buradaki tahmini net değerler son olarak Mart 2016’da hesaplanmıştır.

(2018 yılı rakamları eklenmiştir.) Liste Güncellenmiştir. 2018 yılı sonu itibari ile Dünyanın en zengin ailesi, Walton ailesidir. Dünyanın en zengin ilk 10 ailesi de yeni sıralama ile şöyledir:

 1. Walton Ailesi
 2. Mars Ailesi
 3. Koch Ailesi
 4. Suud Ailesi
 5. Wertheimer Ailesi
 6. Dumas Ailesi
 7. Van Damme, De Spoelberch and De Mevius Aileleri
 8. Boehringer, Von Baumbach  Aileleri
 9. Mukesh and Anil Ambani Ailesi
 10. Cargill-MacMillan Ailesi

Dünyanın En Zengin Aileleri

Dünyanın en zengin aileleri her yıl Forbes dergisi tarafından güncellenen bir listedir. Bu listede bazen bildiğiniz zengin kişilerin isimlerini göremediğiniz için şaşırabilirsiniz. Örneğin Microsoft kurucusu Bill Gates bu listede uzun süredir yer almamaktadır. Sebebi ise Bill Gates’in sahip olduğu hisse senetlerini ve varlıklarının çoğunu Bill ve Melinda Gates vakfına aktarmış olmasıdır. Ayrıca yine Dünyaca ünlü zengin Warren Buffet’ta bu listede kişisel bir servete sahip olmadığı için yer almamaktadır. Dünyanın en zengin ailesi ve dünyanın en zengin aileleri ile ilgili makalemizi lütfen bu bilgiler ışığında okuyunuz.

Walton Ailesi, ABD

 • Tahmini Net Varlıkları 2018: 190 milyar dolar
 • Tahmini Net Servet 2016 Yılı: 152 milyar dolar

Walton ailesi 2016 yılında da 2018 yılında da en resmi hali ile dünyanın en zengin ailesidir. Ünlü indirim marketler zinciri Walmart mağazalarının sahibi olan ailenin hikayesi ise şöyledir: Sam Walton ailesine ait perakende alışveriş imparatorluğunu yakın bir zamanda kurdu.  Bu işe yönelik atılımlarına 1940’ların sonlarında ve 1950’lerin başında çeşitli mağaza bayiliklerini alarak başladı. Walton, ilk Walmart mağazasını 1962 yılının Temmuz ayında açtı. Market ardından Walmart Discount City adını aldı. 2016 itibariyle mağazalar Wal-Mart Stores Inc. ismi altında Amerikan borsasına kote şekilde faaliyet gösteriyor . Walton perakende endüstrisinde devrim yaratmıştır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   İngiliz Doğu Hindistan Şirketi Nedir? |2023

Başlarda şehir merkezindeki ağır rekabetten kaçarak mağazalarını küçük kasabalara açmaya odaklandı. Marketleri için maliyetlerini düşürebilmek amacıyla dağıtım, seçim ve tedarikçi sözleşmeleri ile bizzat kendisi ilgilendi.  Şu anda Sam’in altı mirasçısı, Walmart hisselerinin yüzde 54’üne sahip. Şirket, 2015 yılında yaklaşık 2.1 milyon çalışanı ile dünyanın en büyük sivil toplum iş vereni ünvanına sahiptir. Walmart Türkiye’de Bim ve A101 gibi indirim mağazalarının Amerika’daki ilk temellerini atan mağazalar zinciridir.

Çalışma prensibi minimum maliyet/kira ve diğer masraflar olmak üzere kendisine fason üretim yaptırarak çoğunlukla markalı ürünleri kendisi için ürettirir. Binlerce markete sahip olmanın verdiği güçle fiyat/performans oranı yüksek fiyatı düşük ürünler ürettirir.

Wall-Mart Kurucusu Sam Walton’u ve Walton ailesini dünyanın en zengin ailesi yapan başarının sırrı ile ilgili 8 dakikalık ama İngilizce bir kısa belgesel.

Mars Ailesi, ABD

 • Tahmini Net Servet 2018 Yılı: 126.5 milyar dolar
 • Tahmini Net Servet 2016 Yılı: 80 milyar dolar
Dünyanın en zengin ikinci ailesi
Dünyanın en zengin ikinci ailesi

Mars ailesi, servetinin çoğunu şekerlemelerden kazanmıştır. Mars Inc., Dünyanın en büyük şekerleme üreten özel şirketidir. Şekerlemeler 1911’den beri mağaza raflarında yerini almaktadır. Şirketin kurucusu Franklin Mars şirketi kurmuş, veliahtlardan Forrest, Mars Bar ve M&M’yi şirkete ekleyerek şirketin büyümesini sağlamıştır.

Koch Ailesi, ABD

 • Tahmini Net Servet 2016 Yılı: 124.5 milyar dolar
 • Tahmini Net Servet 2016 Yılı: 89 milyar dolar

Dünyanın en büyük ikinci özel şirketi olan Koch Endüstrileri: petrol, emlak, çiftçilik, emtia ticareti, kimyasallar, finans, gübre ve ev eşyalarının üretim ve satışıyla ilgilenen çok uluslu bir şirkettir. Şirketin kurucusu Fred C. Koch, şirketi 1940 yılında bir petrol rafinerisi üzerine kurmuştur. Ancak 1983’te Bill ve Frederick kardeşlerini satın alan oğulları Charles ve David’in şirketi günümüzdeki haline getirmiştir.

Suud Ailesi, Suudi Arabistan

 • Tahmini Net Servetleri 2018 yılı: 100 milyar $
 • Tahmini Net Servetleri: 1,4 trilyon $

El-Suud ailesi, Suudi Arabistan’ı yürüten yetkilerine 1700’lü yıllardan kavuşturmuştur. Ancak bildiğimiz anlamdaki modern hükümet ise 1932’den beri yürürlüktedir.  El-Suud ailesi 2016’dan itibaren Kral Salman bin Abdülaziz el Suud tarafından yönetilmektedir. Şaşırtıcı olmayacak ama El-Suud ailesi zenginliğinin çoğunu Suudi Arabistan petrol rezervleri üzerindeki kontrolünden sağlamaktadır.

Suud Ailesi, Arapların Osmanlı İmparatorluğu’na isyan ettiği dönemde İngiltere ile işbirliği yaparak günümüzdeki gücünün temellerini oluşturmuştur. Ortadoğudaki birçok devlet hanedanı akrabalık ilişkisine sahiptir. Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Abu Dabi vd.

Wertheimer Ailesi, Fransa

 • Tahmini Net Servetleri 2018 yılı: 57.6 milyar $

Chanel markasının sahibi olan ailedir.

Dumas  Ailesi, Fransa

 • Tahmini Net Servetleri 2018 yılı: 53.1 milyar $

Hermes kozmetik, giyim ve parfümeri gibi lüks markanın sahibi olan ailedir.

Van Damme, De Spoelberch and De Mevius Aileleri, Belçika

 • Tahmini Net Servetleri 2018 yılı: 52.9 milyar $

Belçikalı üç farklı alkollü ve alkolsüz içecek markasının sahibi olan bu ailelerin tahmini serveti 53 milyar dolara ulaşmaktadır. Ailenin kökenleri 500 yıl önceye kadar gitmektedir.

Boehringer, Von Baumbach  Aileleri, Almanya

 • Tahmini Net Servetleri 2018 yılı: 51.9 milyar $

Almanya’nın kimya ve ilaç sektöründe öncü şirketlerine sahip bu ailelerin aile servetleri de yaklaşık 150 yıl geriye kadar gitmektedir. İki ailenin evlilik ile bir araya gelmesi sonrası servetin tek ailenin serveti gibi ele alınmasından kaynaklı olarak aileler olarak lanse edilir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Hisse Defter Değeri Nedir? |2023

Mukesh and Anil Ambani Ailesi, Hindistan

 • Tahmini Net Servetleri 2018 yılı: 50.4 milyar $

1957 yılında Hindistan’da kurulan Ambani Holding’in kurucusunun iki oğlunun toplam servetleri onları 2018 yılında dünyanın en zengin aileleri sıralamasına sokmuştur. Hindistan’da petrol, potrokimya, tekstil ve finans gibi alanlarda iş yapan kardeşlerin serveti 50 milyar dolar civarındadır.

Cargill-MacMillan Ailesi, ABD

 • Tahmini Net Servetleri 2018 yılı: 42.9 milyar $
 • Tahmini Net Servetleri 2016 yılı: 45 milyar dolar

Koch Industries’ten daha değerli olan tek özel şirket, 1865 yılında William Wallace Cargill tarafından kurulan Cargill Inc. şirketidir. Şirketin yüzde seksen sekizi Cargill-MacMillan ailesine aittir. Bu aile, dünyadaki herhangi başka bir aileden 14 tane daha fazla milyarder üyeyi içinde barındırıyor.

Tarihte yaşamış Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Altın Kralı Kankan Mansa Musa makalemiz de ilginizi çekebilir. Dünyanın en zengin ailesin ve dünyanın en zengin aileleri kimlerdir konusu üzerine Business Insider dergisinin oluşturduğu liste için ise İngilizce olan şu makaleye göz atabilirsiniz.

Dünyanın En Zengin Ailesi

Business Insider dergisinin Dünyanın en zengin 25 ailesini sıraladıkları listede de dünyanın en zengin ailesi ünvanı Walton ailesine aittir. Aşağıdaki listede Business Insider dergisinin açıkladığı Dünyanın en zengin aileleri listesine ulaşabilirsiniz.

Dünyanın En zengin ile 25 ailesi

 1. Walton: 151 Milyar dolar
 2. Koch: 98.7 Milyar Dolar
 3. Mars: 89.7 Milyar dolar
 4. The Van Damme, de Spoelberch, ve de Mevius Aileleri: 54.1 milyar dolar
 5. Dumas: 49.2 milyar dolar
 6. Wertheimer: 45.6 Milyar dolar
 7. Ambani: 43.3 Milyar dolar
 8. Quandt: 42.7 Milyar dolar
 9. Cargill-Macmillan: 42.3 Milyar dolar
 10. Boehringer and von Baumbach: 42.2 Milyar dolar
 11. Albrecht: 38.8 Milyar dolar
 12. Mulliez: 37.5 Milyar dolar
 13. Kwok: 34 Milyar dolar
 14. Cox: 33.6 Milyar Dolar
 15. Pritzker: 33.5 Milyar Dolar
 16. Lee: 30.9 Milyar Dolar
 17. Rausing: 30.9 Milyar Dolar
 18. Thomson: 30.9 Milyar Dolar
 19. SC Johnson: 28.2 Milyar Dolar
 20. Dassault: 27.8 Milyar Dolar
 21. Duncan: 26 Milyar Dolar
 22. Hoffman-Oeri: 25.1 Milyar Dolar
 23. Hearst: 24.5 Milyar Dolar
 24. Lauder Ailesi: 24.3 Milyar Dolar
 25. Ferrero: 22.9 Milyar Dolar

Dünyanın En Zengin Ailesinin serveti

Dünyanın en zengin ailesinin serveti 150 milyar dolar ile 2 trilyon dolar arasında değişmektedir. Bunun nedeni resmi rakamlar ile komplo teorilerine konu olan ailelerin farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Resmi rakamlar baz alındığından dünyanın en zengin ailesinin serveti 150 milyar dolardır. En zengin aile ise Walton ailesidir. Gayri resmi teoriler söz konusu olduğunda ise Rothschild ve Rockefeller aileleri ile ilgili spekülatif rakamlar söz konusudur. Burada da dünyanın en zengin ailesinin serveti 350 milyar dolar ile 2 trilyon dolar arasında değişmektedir.

Dünyanın En Zengin Ailesinin evi

Dünyanın en zengin ailesinin evi denildiğinde bu aile listemizde yer alan ailelerden birine ait değildir. Listemizdeki aileler çekirdek aileden daha büyük bir grubu temsil etmektedir. Aslında bir sülale demek daha doğru olur. Dünyanın en zengin aile evi olarak size gösterilen genellikle Bill Gates’in evi olacaktır. Bill Gates’in bu evine verdiği isim ise Xanadu 2.0’dır. Evin yapımında 1800 metre küp civarında çoğunluğu oldukça yaşlı köknar ağaçlarının kullanıldığı bilgisi verilmiştir. Resmi tıklayarak büyütebilirsiniz. 30 araçlık otoparka, kütüphaneye, yemek salonuna sahip malikanenin değerinin 150 milyon dolar civarında olduğu düşünülüyor. Yıllık emlak vergisi ise bir milyon doların üzerindedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Anonim Şirket Nedir? Kuralları Neler? |2023
Dünyanın En Zengin Ailesinin evi
Dünyanın En Zengin Ailesinin evi Xanadu 2.0

2016 Yılı Listesinde Yer Alan Dünyanın En Zengin Aileleri

Rothschild Ailesi, Almanya

Tahmini Net Servetleri: 350 milyar dolar – 2 trilyon dolar (KESİNLİK YOK)

Rothschild ismi en azından 1700’lü yıllardan beri uluslararası bankacılık ile ilişkilendirilmiştir. İlk aile reisi sayılan Mayer Rothschild, Alman kraliyet ailesinin yardımcısı ve finans müdürü idi. Alman aristokrasisi için bankacılık işini geliştirmek üzere mahkemedeki görevini kullandı. Baba beş oğlunu yetişkinliğe ulaştığında, yerel bankacılık işlerini yönetmesi için Frankfurt, Londra, Napoli, Paris ve Viyana’ya yolladı. Oradan günümüze de,yüzlerce yıllık bir mali imparatorluk gelişti.

Nispeten düşük profilleri ve özel iş faaliyetleri nedeniyle, Rothschild’ler finansal tarihçilerin ve komplo teorisyenlerinin hayal gücünün sınırlarını zorlar. Nesiller boyunca birçok varisi olan aile de artık varlıkları ve zenginliği takip etmek zor olsa da zenginlikleri sürmektedir.  Ailenin sloganı:  latince “Concordia, Integritas, Industria”, “Uyum, Dürüstlük, Endüstri” anlamına gelir.

Rothshild ailesi bir çok komplo teorisyeni tarafından Rockfeller ailesi ile beraber dünyanı yöneten aileler arasında gösterilir. Bu komplo teorileri Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarını başlatanların onlar olduğuna kadar gitmektedir. 

Bu aile ile ilgili daha detaylı bir makale okumak için tıklayınız.

Slim Ailesi , Meksika

Tahmini Net Servet Değeri 2016 yılı: 77,1 milyar dolar

Carlos Slim Helu, Forbes Dergisi’nin 2016 yılında dünyanın en zengin dördüncü kişisidir. Slim 2010-2013 yılları arasında ise bu listede ilk sırada yer alıyordu. Carlos Slim, Mexico Borsası’nda hisse senetlerinin yaklaşık yüzde 40’ını kontrol eden Grupo Carso’nun kurucusudur. Slim halen bu borsa İmparatorluğunu oğullarının katkısıyla beraber yönetmektedir.

Carlos Slim’in zenginliğe giden yolda birçok suçlamaya maruz kaldı. Bunlar arasında yolsuzluk, rüşvet baş sıralarda geliyor.

Carlos Slim Kimdir? Detaylı bir makale okumak için bu linke alalım.

Bettencourt Ailesi, Fransa

Tahmini Net Servet Değeri 2016 yılı:  42,7 milyar dolar

Eugene Schueller adlı genç bir Fransız-Alman kimyager 1909 yılında, benzersiz bir saç boyası formülü geliştirdi. Paris o zamanlar dünyanın moda başkenti olduğundan, Eugene zengin Paris kuaförlerinde doğal olarak bir pazar buldu. Ürünün çok beğenilmesi ve Fransa gibi modanın kalbinin attığı bir yerde ününün yayılması  sonunda çoğu kadının bildiği kozmetik devi L’Oréal SA’nın ortaya çıkmasına yol açtı.. Kızı Liliane, babası Eugne ve kocası Andre Bettencourt’un ölümünden sonra şirketin kontrolünü ele aldı. Liliane Bettencourt 2016 itibariyle dünyanın en zengin kadını ünvanını elinde bulunduruyor.

Arnault Ailesi, Fransa

Tahmini Net Servet Değeri 2016 yılı:  37,7 milyar dolar

Bir başka milyarder Fransız ailesi olan Arnaults, lüks markalar olan Moet Hennessy, Louis Vuitton veya LVMH ve Christian Dior gibi markalara sahip olmaları ile tanınır. Aile işletmelerinin kurucusu Bernard Jean Etienne Arnault, halen LVMH’nin başkan ve CEO’sudur. İki çocuğu Antoine ve Delphine de şirkette aktif şekilde çalışmaktadır.

Cox Ailesi, ABD

Tahmini Net Servet Değeri 2016 yılı:  34,5 milyar dolar

Cox ailesi, El-Suud ailesinden farklı olarak, devletin kaynaklarına olan erişimini kuşaklar boyu devam eden bir zenginliğe dönüştürmeyi öğrendi. James Middleton Cox, Ohio Demokratik valisi olarak iki dönem üst üste görev yapmıştır. 1920’de yılında Başkanlık için bir kampanya yürütmüş olsa da başarısızlıkla sonuçlandı. Cox, siyasetten sonra birkaç gazeteyi satın alarak medya işine girdi. Bu medya kuruluşlarının hepsi de Demokrat Parti Kurulması ve sonrasında 1920 seçiminde beraber çalıştığı sonrada Amerikan Başkanı olan Franklin Roosevelt’e yakın kaldı. Cox Enterprises şirketi 2016 yılından beri Cox’un iki torunu tarafından yönetilmektedir.

Investopedia’dan çevirisi yapılmıştır.

antivirüs lisansları