Rothschild ailesi kim?Rothschild ailesi serveti |2023

Rothschild Ailesi Kimdir?

Rotschild ailesi,  ismini kurucusu,  Mayer Rothshild’dan (1744-1812) alan özellikle finans ve bankacılık ilişkileri ile Dünyaya bir dönem damgasını vurmuş Yahudi kökenli bir ailedir. Mayer Rothschild ailenin bu kadar uzun süre gücü elinde tutmasını sağlayan ve temel kuralları koyan kişidir. Rotschild ailesinin kurucusu Mayer daha 13 yaşındayken Almanya’da (O zamanki adı Prusya) bankada muhasebe çalışanı olarak işe başlamıştır. Küçük Rothschild , henüz bir sene önce hem annesini hem de babasını çiçek hastalığından kaybetmiştir.

O dönemde (aslında şu anda da) Almanya’daki insanların çoğunluğu Hristiyanlık dinine mensuptur. Hristiyanlardan daha fazla bir geçmişe bağlı olarak Yahudiler, para ile ilgili işlerle oldukça meşguldür. Tevrat’ın birçok bölümünde faiz ve bununla ilgili işleri düzenleyen bölümler bulunmaktadır. Örneğin Talmud’da miras ile ilgili bir olaya şu makaleden ulaşabilirsiniz. Para ile ilgili işlerle ilgili birçok kural bulunan Yahudiler bankacılık ve finansal işler ile yakından ilgilidir. Mayer Rothshild’in zenginliğe doğru gittiği yolda bir diğer uğraşı ise onun topladığı değerli para koleksiyonudur. Mayer, topladığı bu paraları ilgili kişilere satarak da hatırı sayılır bir sermaye toplamıştır.

Dünyanın en büyük servetine sahip aileleri arasında artık Rothschild Aileleri ve Rockefeller aileleri gösterilmemektedir. Buna rağmen bazı araştırmacılar dünyanın en zengin ailesi olarak Rotchschild ailesini gösterirken bazıları da Rockefeller göstermektedir. Buna rağmen günümüz Forbes listelerinde bu ailelerin üyelerini görmek pek mümkün değildir.

2018 ve 2019 yılları için Dünya’nın En zengin ailelerinin listesini derlediğimiz makalemizi okumak için tıklayın
Rotschild ailesinin 1972 yılında düzenlediği İllimünati gecesinden bir fotoğraf
Rotschild ailesinin 1972 yılında düzenlediği İllimünati gecesinden bir fotoğraf

Kurucu Mayer Amschel Rothschild

Rothschild Ailesinin kurucusu, Mayer Amschel Rothschild Frankfurt’un bir Yahudi gettosunda 1744 yılında dünyaya gelmiştir. Bu dönemler ayrıca Yahudilerin hristiyanlardan daha uzak ve ufak bölgelerde yaşamalarının istendiği bir dönemdir. Yahudilere, Hristiyanların önemli günlerinde, geceleri ve pazar günleri  evlerini terk etmelerine izin verilmezdi. Mayer, küçük yaşlarda iken ailenin 30 üyesi aynı evde yaşamaktaydı. Mayer’in babası, Amschel Moses R., para kazanmak için ipek, ipek ve başka eşya ticareti yapardı. Bu aile içinde Mayer, nasıl ticaret yapılacağını hızlı bir şekilde öğrendi. Mayer’in babasının müşterilerinden biri de Hessen Prensi Prens Wilhelm’di.

Rotschild ailesi nasıl zengin oldu sorusu en sık sorulan sorulardan biri. Ailenin zenginliğinin büyük çoğunluğu devletler arası oluşturdukları finansal borç verme ağıdır. Genellikle ülkeleri ve onların savaş harcamalarını fonlamışlardır.
Bu makale ilginizi çekebilir:   John Rockefeller ve Rockefeller Ailesi Kimdir?

Mayer Rothschild 12 yaşında iken annesi ve babası bir çiçek hastalığı salgınında öldü ve Mayer yetim kaldı. Almanya’nın üst katmanı tarafından bilinen ve güvenilen bir isim oldu. Henüz bir prens olan IX. William’ın da güvenini kazanmayı başaran Mayer ön gördüğü üzere William basa geçtiği zaman sarayın baş finans danışmanı ve muhasebecisi oldu. Almanya’nın ekonomisini eline aldı. Yıllar geçtikçe sadece almayanın değil Mayer’in önüne serilmeye zemin hazırlandı. Mayerın toplamda 10 evladı vardı bunların 5 i erkek 5 i kızdır. Erkek çocuklarını Avrupa’yı kontrol etmek için kıtanın her bir yanına gönderdi ve kendi bankalarını açtırdı. Böylelikle Rothschild bankalar zinciri kurulmuş oldu.

Aile Hakkında Anahtar Bilgiler

 • Rothschild ailesi, 18. yüzyılda başlayarak Avrupa’da bankacılık ve finans ağı kurarak zengin olmaya başlayan bir ailedir.
 • İmparatorluğun temelleri, 1760’lı yıllarda yıllarda Mayer Amschel Rothschild’in Almanya’nın Frankfurt’ta banka kurması ile başlamıştır.
 • Mayer’in üçüncü oğlu Nathan, uluslararası finans alanında öncü rol üstlenerek büyük başarı elde edip ailenin servetini büyütmüştür.
 • Nathan ve ailesi, Yahudi cemaatindeki hayırseverlik ile ilgili çalışmalarına devam ederek ailenin ilişkilerini Paris ve Londra’daki diğer yahudi topluluklara doğru genişletti.
 • Buna rağmen Rothschild ailesinin serveti 20. ve 21. yüzyılda yaşanan iç ve dış değişimler,  dünya savaşları, politika değişimleri ve ailenin rakipleri Rothschild ailesinin servetinin zaman içerisinde kısmen azalmasına neden olmuştur.
 • Aile üç ana parça üzerinde dönemin Avrupa’sında hakim para tüccarları haline gelmiştir.
Rothschild ailesinin üyelerinden sıkı bir Trump karşıtı olan Ekonomist David Rotschild’in twitter hesabına bakmak için tıklayın

Rothschild Ailesinin Üyeleri Kimdir?

Rothschild ailesinin üyeleri birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bunun en büyük nedeni de ailenin üyelerinin zaman içinde Dünyanın dört bir tarafına dağılmış olmasıdır. Temel olarak bütün Avrupa’da etkili olsalar da ailenin operasyonları yıllar içinde yayılmaya başlamıştır. Frankfurt ile başlayan kuruluş aşaması ve gelişme yılları sonrasında Rothschild ailesi üyeleri toplamda üç kola dağılmışlardır.

18. yüzyılda yaşayan aile üyelerinden Baron Rothschild’e ne zaman hisse senedi, yatırım zamanı diye sorduklarında:” sokaklarda kan görüyorsanız orada alım zamanıdır demiştir. Bu söz günümüzde herkesin hisse senedi sattığı sırada sen satın almalısın olarak kullanılır.”
 • Kurucu Dalı
 • Fransız Kolu
 • İngiliz Kolu

olarak üçe ayrılmıştır.

Rothschild aile üyeleri
Rothschild aile üyeleri (Büyütmek için tıklayınız)

Rothschild Ailesinin Serveti

Aile demir yolu inşaatı ile farklı kulvarlarda da büyük yatırımlar yaptı. Artık ithalat ve ihracat yapmak isteyen ülkeler yüklerini taşıtabilmek için onun demir yollarına muhtaçtı. Bu kelimenin tam manasıyla ailenin Avrupa’ya hükmetmesini sağlamıştır. Bunun yanı sıra alkol mücevher ve madenlere yatırım yaparak 19. Yüzyılda Avrupa ve ABD ekonomisinde söz hakkı oldular. Rotschild ailesinin en büyük gelirleri savaşlardır. 1803-1897 arasındaki savaşların bir kısmını finanse etmiş.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Sefalet Endeksi Nedir? Sefalet Endeksi Nasıl Hesaplanır? |2023

Bazı savaşların çarpışan iki tarafını da ayrı ayrı desteklemiştir. Tüm taraflara yüksek faiz vererek paralarını katlamışlardır.1812 Yılında hayatını yitirmeden evvel aileye bazı kuralar koymuştur. Bu kuralların asıl amacı mirasın aile içinde kalmasıdır. Ailenin kadınları aile dışından birisi ile evlenirse mirastan en ufak bir pay bile alamayacakalar. Bu kural sonucunda aile içi evlilikler yapıldığı görülmüştür.

Rothschild ailesinin servetinin büyük bir kısmı 16-18 Haziran 1815 arasında gerçekleşen Waterloo Savaşı’nın finansmanından sağlandı. Ayrıca borsa, hisse senedi gibi gelirler de elde ettiler.

Rotschild ailesinin savaşlarda kazandığı mirasının ikinci dünya savası sayesinde dünya ekonomin isine hâkim olamamaları gecikmiştir. Hitler’in Yahudi soykırımından payını alan aile taşıyamadıkları mallarını ve mülklerini Almanya da bırakmışlardır. Hitler’den kaçamayan aile bireyleri için Hitlere tonlarca altını fidye parası olarak vermek zorunda kalmışlardır.

Rotschild ailesi günümüzdeki İsraillin kurulmasında büyük rol oynamışlardır.

Bugün Forbes zenginler listesinde Rothschild ailesinin en zengin ferdi 1,9 milyar dolar ile 1298. Sıradadır. 1. Sıradaki Jeff bezos 131 milyar dolarlık serveti varken yüzyıllardır dünyayı finansal acıdan neredeyse hükmetmiş olan ailenin sadece bir bireyinin 1,9 milyon doları bulunmaktadır. Ailenin serveti hakkında sayısız kaynak tamamen farklı seyler yazmaktadır. Bazı kaynaklarda 400 milyar doları astığı yönündedir.

Rothschild’in Anlamı Nedir? Ailenin Arması Neyi Simgeler?

Aile ismini Frankfurt’tun Judengasse bölgesindeki evlerinden almaktadır. Bu evin ismi  ‘zum Roten Schild‘ yani Kızıl Kalkan’ın evidir. Ailenin armasının kökenleri ise 1500’lü yıllara kadar geri gitmektedir. Ailenin sloganı ise latince ‘Concordia, Integritas, Industria’ ‘dır.

Ailenin Sloganı Nedir?

Anlamı

Uyum, Entegrasyon ve Endüstridir (1822)

Ailenin kendi arşivlerinin bulunduğu siteye göz atmak isterseniz tıklayınız

Ekonomiye Katkıları

Rothschild ailesi servetinin çoğunu bankaları ve sermaye piyasaları üzerinden elde etmişlerdir. Aile birçok ülkede bankalar kurmuş ve devletlere borç vermişlerdir.   HSBC Bank, Royal Bank of Scotland, Banco Santander, De Beers, Rio Tinto, ING Group ve Aviva Siemens, AEG ve Bosch gibi banka ve şirketlerin rothschild ailesinin olduğu bilinmektedir. Aile bunların yanı sıra dünya elmas ticaretinin %90 ‘ını elmas üretimimin %40 ını, kör-bakır-uranyum-alüminyum ticaretin ise %15’ini ellerinde bulundurmaktadır.

Rothshcild ailesinin dünya üzerinde yararlarından çok zararları bulunduğunu düşünen birçok farklı grup bulunmaktadır. Bu düşüncelerin çoğu komplo teorilerine dayanmaktadır. Dünya üzerinde birçok savası finanse etmekle kendilerine kar sağlayıp başkalarının zarar görmelerine ön ayak olduğu söylenmektedir. Bu ailenin illumünati denilen hayali bir örgütün üyesi olduğu da konuşulan konular arasındadır. Bu örgütün amacı ise bütün dinleri yıkıp tek bir dünya ülkesi kurmaktır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Ticari Taşıt Kredisi Şartları | Kredi Veren Bankalar |2023

Rothschild Ailesi İle İlgili Bazı Komplo Teorileri

Rothschild denilince ailenin servetinin yanı sıra Aile ile ilgili komplo teorileri de akla gelen ilk şeylerden biridir. Çok laf yalansız, Çok mal haramsız olmaz düsturu ile hareket eden bir çok insan; bu aile hakkında belki doğru belki de sadece zenginliklerinden kaynaklanan bir nefretten dolayı komplo teorisi üretmiştir.

Komplo teorileri

 • Ailenin 1800’lü yıllardan itibaren suikast düzenlenen Amerikan başkanlarının öldürülmesinden sorumlu oldukları
 • Dünyayı yöneten 5 aileden biri oldukları

Diğer aileler: Rockefeller ailesi, Dupont ailesi, Bush Ailesi

 • İkinci Dünya Savaşı’nın çıkması için Nazileri destekledikleri
 • Ailenin ayrıca Yahudi devletinin kurulmasında da büyük rol oynadığı
 • 19. yüzyılda çıkan savaşlarda her iki ülkeye de borç para verip savaştan kazanç sağladıkları
 • Aile üyelerinin karanlık partiler düzenledikleri ve burada insan kurban edip, grupça ilişkiye girdikleri gibi birçok komplo teorisine konu olmuşlardır

Bir yorum

 1. bu adamları melek gibi gösteren bu yazıyı yazan herkimse, aklıma gelen acaba ne kadar nemalandınız.