Rothschild Ailesi Kimdir? Rothschild Ailesinin Serveti
Rothschild Ailesi Kimdir? Rothschild Ailesinin Serveti

Rothschild Ailesi Kimdir? Rothschild Ailesinin Serveti | 2019

Rothschild Ailesi  Kimdir?

Rotschild ailesinin kurucusu,  Mayer Rothshild (1744-1812) ailenin bu kadar uzun süre gücü elinde tutmasını sağlayan ve temel kuralları koyan kişidir. Almanya da bir gettoda yasayan Mayer daha 13 yaşındayken bankada muhasebe çalışanı olarak başlamıştır. Ve henüz bir sene önce hem annesini hem de babasını çiçek hastalığından kaybetti. Almanya’daki insanların çoğunluğu Hristiyanlık dinine mensuptu. Ve dinleri gereği borçlarla ve faizlerle uğraşmıyorlardı. Böylelikle bu büyük sektör dinlerinden böyle kısıtlamalar olmayan Yahudilere kalmıştı. ve işte bu yüzden Mayer bankada iş bulmaktan zorlanmadı. Mayer başkada çalışmanın yanı sıra değerli madeni paralarda topluyordu. Bu paraları soylu müşterilerine sattı.

Mayer Amschel Rothschild

Rothschild Ailesinin kurucusu, Mayer Amschel Rothschild Frankfurt’un bir Yahudi gettosunda 1744 yılında dünyaya gelmiştir. Bu dönemler ayrıca Yahudilerin hristiyanlardan daha uzak ve ufak bölgelerde yaşamalarının istendiği bir dönemdir. Yahudilere, Hristiyanların önemli günlerinde, geceleri ve pazar günleri  evlerini terk etmelerine izin verilmezdi. Mayer Rothschild, küçük yaşlarda iken ailenin 30 üyesi aynı evde yaşamaktaydı. Mayer’in babası, Amschel Moses Rothschild, para kazanmak için ipek, ipek ve başka eşya ticareti yapardı. Bu aile içinde Mayer, nasıl ticaret yapılacağını hızlı bir şekilde öğrendi. Mayer’in babasının müşterilerinden biri de Hessen Prensi Prens Wilhelm’di.

Mayer Rothschild 12 yaşında iken annesi ve babası bir çiçek hastalığı salgınında öldü ve Mayer yetim kaldı. Almanya’nın üst katmanı tarafından bilinen ve güvenilen bir isim oldu. Henüz bir prens olan IX. William’ın da güvenini kazanmayı başaran Mayer ön gördüğü üzere William basa geçtiği zaman sarayın baş finans danışmanı ve muhasebecisi oldu. Almanya’nın ekonomisini eline aldı. Yıllar geçtikçe sadece almayanın değil Mayer’in önüne serilmeye zemin hazırlandı. Mayerın toplamda 10 evladı vardı bunların 5 i erkek 5 i kızdır. Erkek çocuklarını Avrupa’yı kontrol etmek için kıtanın her bir yanına gönderdi ve kendi bankalarını açtırdı. Böylelikle Rothschild bankalar zinciri kurulmuş oldu.

Aile Hakkında Anahtar Bilgiler

  • Rothschild ailesi, 18. yüzyılda başlayarak Avrupa’da bankacılık ve finans ağı kurarak zengin olmaya başlayan bir ailedir.
  • İmparatorluğun temelleri, 1760’lı yıllarda yıllarda Mayer Amschel Rothschild’in Almanya’nın Frankfurt’ta banka kurması ile başlamıştır.
  • Mayer’in üçüncü oğlu Nathan, uluslararası finans alanında öncü rol üstlenerek büyük başarı elde edip ailenin servetini büyütmüştür.
  • Nathan ve ailesi, Yahudi cemaatindeki hayırseverlik ile ilgili çalışmalarına devam ederek ailenin ilişkilerini Paris ve Londra’daki diğer yahudi topluluklara doğru genişletti.
  • Buna rağmen Rothschild ailesinin serveti 20. ve 21. yüzyılda yaşanan iç ve dış değişimler,  dünya savaşları, politika değişimleri ve ailenin rakipleri ailenin servetinin zaman içerisinde kısmen azalmasına neden olmuştur.

Rothschild Ailesi Nasıl Zengin Oldu?

Aile demir yolu inşaatı ile farklı kulvarlarda da büyük yatırımlar yaptı. Artık ithalat ve ihracat yapmak isteyen ülkeler yüklerini taşıtabilmek için onun demir yollarına muhtaçtı. Bu kelimenin tam manasıyla ailenin Avrupa’ya hükmetmesini sağlamıştır. Bunun yanı sıra alkol mücevher ve madenlere yatırım yaparak 19. Yüzyılda Avrupa ve ABD ekonomisinde söz hakkı oldular. Rotschild ailesinin en büyük gelirleri savaşlardır.1803-1897 arasındaki savaşların bir kısmını finanse etmiş.

Bazı savaşların çarpışan iki tarafını da ayrı ayrı desteklemiştir. Tüm taraflara yüksek faiz vererek paralarını katlamışlardır.1812 Yılında hayatını yitirmeden evvel aileye bazı kuralar koymuştur. Bu kuralların asıl amacı mirasın aile içinde kalmasıdır. Ailenin kadınları aile dışından birisi ile evlenirse mirastan en ufak bir pay bile alamayacaklarıydı. Bu kural sonucunda aile içi evlilikler yapıldığı görülmüştür.

Rotschild ailesinin savaşlarda kazandığı mirasının ikinci dünya savası sayesinde dünya ekonomin isine hâkim olamamaları gecikmiştir. Hitler’in Yahudi soykırımından payını alan aile taşıyamadıkları mallarını ve mülklerini Almanya da bırakmışlardır. Hitler’den kaçamayan aile bireyleri için Hitlere tonlarca altını fidye parası olarak vermek zorunda kalmışlardır.

Rotschild ailesi günümüzdeki İsraillin kurulmasında büyük rol oynamışlardır.

Bugün Forbes zenginler listesinde Rothschild ailesinin en zengin ferdi 1,9 milyar dolar ile 1298. Sıradadır. 1. Sıradaki Jeff bezos 131 milyar dolarlık serveti varken yüzyıllardır dünyayı finansal acıdan neredeyse hükmetmiş olan ailenin sadece bir bireyinin 1,9 milyon doları bulunmaktadır. Ailenin serveti hakkında sayısız kaynak tamamen farklı seyler yazmaktadır. Bazı kaynaklarda 400 milyar doları astığı yönündedir.

Ekonomiye Katkıları

Rothschild ailesi servetinin çoğunu bankaları ve sermaye piyasaları üzerinden elde etmişlerdir. Aile birçok ülkede bankalar kurmuş ve devletlere borç vermişlerdir.   HSBC Bank, Royal Bank of Scotland, Banco Santander, De Beers, Rio Tinto, ING Group ve Aviva Siemens, AEG ve Bosch gibi banka ve şirketlerin rothschild ailesinin olduğu bilinmektedir. Aile bunların yanı sıra dünya elmas ticaretinin %90 ‘ını elmas üretimimin %40 ını, kör-bakır-uranyum-alüminyum ticaretin ise %15’ini ellerinde bulundurmaktadır.

Rothshcild ailesinin dünya üzerinde yararlarından çok zararları bulunduğunu düşünen birçok farklı grup bulunmaktadır. Bu düşüncelerin çoğu komplo teorilerine dayanmaktadır. Dünya üzerinde birçok savası finanse etmekle kendilerine kar sağlayıp başkalarının zarar görmelerine ön ayak olduğu söylenmektedir. Bu ailenin illumünati denilen hayali bir örgütün üyesi olduğu da konuşulan konular arasındadır. Bu örgütün amacı ise bütün dinleri yıkıp tek bir dünya ülkesi kurmaktır.

KAYNAKLAR

http://www.kursadberkkan.net/dunyayi-yoneten-yahudi-rothschild-ailesi/

https://www.patronturk.com/rothschild-ailesinin-serveti-ve-unlu-sirketleri/

https://www.fikriyat.com/dunya/2018/07/19/tarihin-en-nefret-edilen-aileleri-rockefeller-ve-rothschild

Hakkında: yatirimkredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir