Goldman Sachs Bank Nedir? Hizmetleri Nelerdir? |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Goldman Sachs

Goldman Sachs, yatırım bankası 1869 yılında Marcus Goldman tarafından kurulmuş, kuruluş yeri New York olan, çok uluslu ABD yatırım bankasıdır. Dünyadaki tüm büyük finans merkezlerinde ofisleri bulunmaktadır. Kurumsal müşterilere yatırım bankacılığı, finansal danışmanlık, finansal yönetim konularında hizmetler sunmaktadır. “Wall Street’in 1 Numaralı İş Bitiricisi” olarak adlandırılan Goldman Sachs, dünyanın önde gelen yatırım bankalarından birisi olarak kabul edilmektedir. Dünya devletlerine, kurumlara ve bireylere birleşme, satın alma danışmanlık, yüklenim, varlık yönetimi hizmetleri sunmaktadır. Şirket aynı zamanda ABD’nin önemli bir borsa aracısıdır. Hazine tahvilleri ve 1906’dan bu yana çok sayıda şirket için ilk halka arzları finanse etmeyi üstlenmiştir.

Faaliyetleri 4 iş bölümü başlığı altında raporlanır şunlardı;

Yatırım Bankacılığı

Çok çeşitli şirketlere, finansal kuruluşlara, yatırım fonlarına ve hükümetlere geniş bir yelpazede yatırım bankacılığı hizmetleri sunuyorlar. Hizmetler birleşme ve devralmalar, elden çıkarmalar, kurumsal savunma faaliyetleri, yeniden yapılanmalar, ayrılmalar ve risk yönetimi ile ilgili stratejik danışmanlık atamalarını, yerel ve sınır ötesi işlemleri ve satın alma finansmanını içeren halka arzların ve özel yerleşimlerin borç ve hisse senetlerini içerir.

Kurumsal Müşteri Hizmetleri

Öncelikli olarak şirketler, finansal kurumlar, yatırım fonları ve hükümetler gibi kurumsal müşterilerle, müşteri işlemlerini kolaylaştırır ve sabit gelir, öz kaynak, döviz ve emtia ürünlerinde piyasalar yaratır. Ayrıca dünya genelinde büyük borsa, opsiyon ve vadeli işlem borsalarında müşteri işlemleri yapmakta ve müşteri işlemlerini netleştirmekte ve kurumsal müşterilere finansman, menkul kıymet ödünç verme ve diğer önemli aracılık hizmetleri sunmaktadır.

Yatırım Ve Borç Verme

Müşterilere finansman sağlamak için yatırım yapar ve krediler oluştururuz. Bu yatırımlar ve krediler tipik olarak daha uzun vadelidir. Bir kısmı doğrudan ve dolaylı olarak yönettiğimiz fonlar ve ayrı hesaplar aracılığıyla, borçlanma senetleri ve krediler, kamu ve özel sermaye senetleri ve gayrimenkul varlıklarla konsolide yatırımlar yapıyoruz.

Yatırım yönetimi

Tüm büyük varlık sınıfları arasında farklı kurumsal ve bireysel müşterilere yatırım yönetimi hizmetleri sunmakta ve yatırım ürünlerini (özellikle ayrı yönetilen hesaplar ve yatırım fonları ve özel yatırım fonları gibi ortak araçlar aracılığıyla) sunuyor. Ayrıca portföy yönetimi ve finansal danışmanlık, yüksek netliğe sahip bireylere ve ailelere aracılık ve diğer işlem hizmetleri de dahil olmak üzere zengin danışmanlık hizmetleri sunuyor.

Kriz öncesinde (2007) 30.500 çalışanı ve yaklaşık 100 milyar dolar piyasa değeri ile yatırım bankaları arasındaki en büyük kurumlardan biriymiş. Sub-prime krizi başlamış olmasına rağmen 2007 yılını karla kapatmıştır. 2008 yılında kriz büyüyüp yayılınca, diğer yatırım bankalarından Merrill Lynch, Lehman Brothers ve Bear Stearns’in varlıkları sona erdi. Fakat Goldman Sachs ve Morgan Stanley hizmetlerine devam ettiler. Bir süre sonra ise bu iki bankanın “yatırım bankası” unvanı ABD hükümeti tarafından kaldırılmıştır. 2008 sonunda Goldman Sachs, halka açıldığı 1999 yılından beri ilk kez bir çeyrekte zarar ettiğini açıkladı.

Goldman Sachs geçtiğimiz yıllarda farklı konularda birçok eleştiri aldı. Bunlardan biri yaklaşık yirmi yıl önce bankanın tepe yöneticilerinden Robert Freeman kendi hesabı ve banka hesabı lehine içeriden bilgi sızdırdığı gerekçesiyle hüküm giymişti. Önceki Hazine Bakanı Paulson başta olmak üzere birçok Goldman yönetici zamanla ABD’de kritik görevlere atandılar. İlk bakışta normal sayılabilecek bu durum, kriz süresince bazı bankaların kurtarılması ve bazılarının batışına göz yumulması nedeniyle büyük tepki aldı.

Özellikle Bear Stearns’ün çöküşü ve J.P. Morgan’a satılması ile Lehman Brothers’ın iflasında Goldman parmağı olduğuna inanılıyor. Bir de AIG’nin kurtarılması hikayesi var biliyorsunuz. ABD, dev sigorta şirketi AIG’yi kurtarmak için 850 milyar dolar fon sağladı. Bu fon daha sonra 180 milyar dolara çıktı. Başta Goldman Sachs olmak üzere bazı bankalar bu yardımdan hatırı sayılabilecek kadar yüksek pay aldılar. Nedeni ise AIG’nin çıkarmış olduğu CDS sözleşmelerinden almış olması. CDS (credit default swap-kredi temerrüt swapı) tahvilin ödenmemesi riskine karşı çıkarılan bir sözleşme. ABD Hazinesi yaptığı yardım ile AIG’nin çıkardığı ve ödeyemediği CDS’leri ödedi.

Bir dipnot olarak şunu da ekleyeyim; Goldman Sachs’ın bir yöneticisi olan Olusegun Aganga, bu aybaşında Nijerya’da Maliye Bakanı olarak görevlendirildi. Son olarak Goldman Sachs adını geçtiğimiz haftalarda, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’ne katılım sürecinde 500 milyon dolar karşılığında, mali durumunu olduğundan daha iyi gösterilmesi konusunda danışmanlık verdiği gerekçesiyle duyurdu.

Goldman Sachs 2019 Verileri

Birinci Çeyrek 2019 Kazanç Sonuçları

Goldman Sachs, ortak başına ilk çeyrek kazancını 5.71 ABD doları olarak bildirdi ve üç aylık temettü ortak payı başına 0,85 Dolara artırıldı. Net geliri 8.81 milyar dolar olarak açıklandı. 31 Mart 2019 tarihinde sona eren ilk çeyrek için 2.25 milyar dolar net kazanç. Ortak hisse başına seyredilen kazanç (EPS), 2019 yılının ilk çeyreğinde 5.71 dolar iken, ilk çeyreğinde 6.95 dolar idi. 2018’in dördüncü çeyreği için 2018 ve 6.04 dolar. Şirket, dünya genelinde tamamlanan birleşme ve satın alma işlemlerinde 1’inci sırada yer aldı. Mali Müşavirlik net gelirleri 887 milyon dolar. Firma ayrıca dünya çapında hisse senedi ve hisse senedi ile ilgili tekliflerde 1. Sırada ve bugüne kadarki genel hisse senedi teklifleri.

Yatırım ve Borç verme net gelirleri, üç ayda bir borçlanma senetleri ve 835 milyon dolarlık kredilerdeki net faiz gelirlerini kaydetmektedir. Yatırım Yönetimi’nde, gözetim altındaki varlıklar , çeyrek dönemde 57 milyar dolar artarak 1.60 trilyon dolar oldu.Gözetim altında uzun vadeli varlıklara 20 milyar dolarlık net girişler dahil. Standartlaştırılmış adi hisse senedi 1 oranı, çeyrek boyunca 40 baz puan artarak% 13,7’ye ve Basel 3’e yükseldi.

Gelişmiş adi hisse senedi birinci oran , çeyrek dönemde 30 baz puan artarak % 13,4’e yükseldi. Şirket, 2019 yılının ilk çeyreğinde, 1.25 milyar dolar da dahil olmak üzere ortak hissedarlara 1,56 milyar dolar sermaye geri döndü.Kurumsal Müşteri Hizmetlerinde net gelirler, yılın ilk çeyreğinde 3,61 milyar dolar oldu. 2019, 2018’in ilk çeyreğinden% 18 daha düşük ve dördüncü çeyreğe göre % 49 daha yüksektir. 2018’de Sabit Gelir, Para Birimi ve Emtia (FICC) Müşteri Uygulamasında net gelirler 1.84 milyar dolardı ve 2018’in ilk çeyreğinden % 11 daha düşüktür.

Faiz oranı ürünleri, para birimleri ve kredi ürünlerindeki gelirler, kısmen ipotek ve emtialarda daha yüksek net gelir. Çeyrek boyunca, FICC Müşteri Gelişmiş pazar koşulları ile karakterize edilen bir ortamda işletilen icra 2018’in dördüncü çeyreğine kıyasla, oynaklık seviyeleri ve müşteri faaliyeti düşük kaldı.Öz kaynaklardaki net gelirler 2018’in ilk çeyreğinden % 24 daha düşük olan 1.77 milyar dolardır. Öncelikli olarak müşterilerin işlem yapmasında hisse senetlerinin önemli ölçüde düşük olması nedeniyle, özellikle türevlerde görülmüştür.

Ek olarak,komisyonlar ve ücretlerin düşmesi, düşük piyasa hacimlerini ve net gelirleri yansıtıyor. Menkul kıymetler hizmetlerinde daha düşük olması, daha düşük ortalama müşteriyi yansıtması dengeler. Çeyrek boyunca, hisse senetleri ile karakterize edilen bir ortamda işletilen gelişmiş piyasa koşulları, ancak müşteri aktivitesi ve oynaklık seviyelerinin her ikisi de 2018 yılının dördüncü çeyreğine göre daha düşüktür.

Yatırım ve borç vermedeki net gelirler 2019 yılının ilk çeyreğinde 1.84 milyar dolardır. 2018’in ilk çeyreğinden % 14 daha düşük ve 2018’in dördüncü çeyreğinden% 4 daha düşüktür. Hisse senetlerinde net gelirler ilk çeyreğe göre % 21 daha düşük olan 847 milyon dolar oldu. 2018, özel sermaye yatırımlarından önemli ölçüde daha düşük net kazançlar yansıttığını, kısmen, kamu öz kaynaklarındaki yatırımlardan elde edilen net kazançlarla kayda değer ölçüde yüksek net kazanç elde edilmiştir. Borçlanma senetleri ve kredilerindeki net gelirler 990 milyon dolar, birincisine göre % 7 daha düşmüştür. 2018’in çeyreği, borçtaki yatırımlardan net kazançlar ve ilişkin borç vermeyle ilgili riskten korunma sonuçları üzerinde önemli ölçüde daha düşük sonuç faaliyetleri, kısmen önemli ölçüde yüksek net faiz geliri ile dengelenmiştir. İlk çeyreği 2019, 835 milyon dolar net faiz geliri içeriyor.

Yatırım Yönetim Gelirleri

Yatırım Yönetiminde net gelirler ilk çeyreğinde 1,56 milyar dolardı.

2019, 2018’in ilk çeyreğinden % 12 daha düşük ve dördüncü çeyreğe göre 2018 % 9 daha düşüktür. 2018 yılının ilk çeyreğine göre net gelirdeki düşüş

önemli ölçüde daha düşük teşvik ücretleri ve daha düşük işlem gelirleri olmuştur. Yönetimde 2018 yılının ilk çeyreğine göre diğer ücretler esasen değiştirildi. Müşteri varlıkları ve stratejileri karışımındaki değişimleri yansıtmak, daha yüksek ortalama ile dengelemektir.Çeyrek boyunca, denetim altındaki toplam varlıklar 57 milyar doları 1.60 $’ a yükseltti. Uzun vadeli varlıklar gözetim altında net piyasa dahil 79 milyar dolar artmış. Öncelikle özkaynak varlıklarında 59 milyar dolar değerinde değer kazanma ve 20 milyar dolarlık net giriş,sabit getirili varlıklara net girişlerin yansıtılması. Likidite ürünleri 22 milyar doları düşürdü.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!