Halka Arzda Eşit Dağıtım Yöntemi Nedir? |2023

Halka Arzda Eşit Dağıtım Yöntemi Ne demek?

Halka arz olan şirketler, birden farklı halka arz yöntemi ile halka arz olabilir. Bunlardan en bilinenleri borsada eşit dağıtım yöntemi ve oransal dağıtım yöntemidir. Bu makalemizde bireysel yatırımcının çok merak ettiği, daha önce halka arza katılanların sevdiği halka arz eşit dağıtım yöntemi ne demek sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Pandemi döneminde halka arz furyası hem şirketlere katkı sağlarken bireysel yatırımcı için de kazanç kapısı haline geldi. 1.2 milyon yeni yatırımcı borsaya girerken, halka arzlara da 800.000 kişi civarında katılım göstermeye başladı.

Örnek vermek gerekirse Mart ayı sonunda ve Nisan ayı başında art arda eşit dağıtım  yöntemi ile halka arz olan MTRKS, TUREX ve QUAGR şirketlerinin halka arzına sırası ile 750,800,850 bin yatırımcı katıldı. Bu rakamlar Borsa İstanbul için de rekor rakamlardır. Peki oransal dağıtım veya eşit dağıtım yöntemi neden tercih ediliyor? Aslında Eşit dağıtım yöntemi nasıl yapılıyor? Avantajı ne oluyor?

Halka Arza Girerken Ücretsiz 100 Bin TL ile Borsada Hisse  ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Eşit Dağıtım Yöntemi Nasıl Çalışır?

Halka arz şirketten şirkete değişen bir süreçtir. Kimi tüm hisselerini sadece eşit veya oransal dağıtım yöntemi ile bireysel yatırımcılara arz etmek için talep toplar. Kimi de yarısını kurumsal yatırımcıya yarısını da bireysel yatırımcıya arz eder. Bunun için Halka arz izahatnamelerini mutlaka okumanızı öneririz. Biz Eşit Dağıtım Yöntemini açıklarken basitleştirmek adına sadece bireysel yatırımcıların talep yapabildiğini varsayalım.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Dow Jones Nedir? DJI30 Hisseleri Nelerdir? |2023

Ahmet Şirketi sabit fiyattan tanesi 5 TL’den 10.000.000 adet lot hissesini eşit dağıtım yöntemi ile halka arz etmek için talep toplasın.

28 – 29 Nisan tarihlerinde iki gün içinde bireysel yatırımcılar halka arz için talep girsin.

Talep toplama tarihi bittikten sonra Takasbank nezninde bütün Talep edenler ve Talep ettikleri miktarlar sıraya konur. Diyelim ki 1 milyon kişi 5 milyar TL’lik talepte bulunsun.

  • İlk aşamada 10 milyon lot hisse 1.000.000 kişiye 1 lot, 1 lot dağıtılır. Ne kadar lot eşit şekilde dağıtıldı? 1 milyon lot dağıtıldı. Ne kadar kaldı? 9 milyon lot kaldı.
  • İkinci aşamada 9 milyon lot tekrar 1.000.000 kişiye 1 lot, 1 lot şeklinde dağıtılır. Ne kadar kaldı? 8 milyon lot kaldı.
  • Üçüncü aşamada 8 milyon lot tekrar 1.000.000 kişiye 1 lot, 1 lot şeklinde dağıtılır. Ne kadar kaldı? 7 milyon lot kaldı.
  • Dördüncü aşamada 7 milyon lot ….
  • Beşinci aşamada 6 milyon lot ….
  • Dokuzuncu aşamada 2 milyon lot ….
  • Onuncu aşamada 1 milyon lot tekrar 1.000.000 kişiye 1 lot, 1 lot şeklinde dağıtılır. Ve dağıtım biter.

Bunu şöyle düşünün halka arz için 1 milyon kişi yan yana dizilir.  Halka arz olan şirketin payını patron 1’er 1’er vermeye başlar. Sıra bitince tekrar başa gelip dağıtmaya başlar. Mesela 9.999.999 lot dağıtılsa ise halka arza daha önce katılan 999.999 kişi 10 lot alırken; son katılan 1 milyonuncu kişiye 9 lot kalacaktı. (Matriks hissesinde neden bazılarına 11 lot neden bazılarına 10 lot düştü anlaşılmıştır)

Halka Arzda Oransal Dağıtım Yöntemi Nedir? Okumak İçin Tıklayınız

Ne kadar Lot düşeceği nasıl Hesaplanır?

Eğer çok çok çok  büyük bir halka arzdan bahsetmiyorsak yani her bireysel yatırımcının en azından 500-1000 lira talep edeceğini varsayıyorsak Halka arz edilmek istenen toplam hisse sayısı / halka arza katılan kişi sayısı dersek kişi başı düşecek lot sayısını hesaplayabiliriz. Başta da bahsettiğimiz üzere eşit dağıtım yöntemi ile halka arzlara en son 850 bin kişi katılmıştı.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Manipülasyon Nedir? Manipüle Teknikleri Neler? |2023

Örneğin Qua Granit şirketinin 24 milyon lot halka arzına toplam 846 bin 353 kişi katılmıştı. Bu da bazı kişilerin 29 bazı kişilerin de 28 lot hisse almasına neden olmuştu.

Borsaya Yeni Girecek Şirketler İle İlgili Makalemizi Okumak İster Misiniz? Halka arz olacak son şirketler hangileri? Tıklayın

Şirketler Neden Bu Yöntemi Tercih Eder?

Bu dağıtım yönteminin birçok avantajı bulunmaktadır.

  • Şirketin paylarının tek bir yerde toplanmaması fiyat manipülasyonunu önleyebilir.
  • Şirketin tanınır olması sağlanır. Eşit dağıtım yöntemlerine daha yüksek başvuru olur. Bu daha çok bireysel yatırımcıya ulaşmak ve tanınırlık demektir.
  • Halka arz başarısı. Daha çok küçük yatırımcıdan talep sonucu hisselerin hepsi satılabilir.