Joseph E. Stiglitz Kimdir? Kitapları ve Katkıları Neler
Joseph E. Stiglitz Kimdir? Kitapları ve Katkıları Neler

Joseph E. Stiglitz Kimdir? Kitapları ve Katkıları Neler |2023

Joseph E. Stiglitz Kimdir?

Joseph E. Stiglitz 09.02.1943 yılında Gary İndiana’da dünyaya geldi. Yahudi bir ailenin çocuğudur. Büyüdüğü ortamda siyasi konuların yoğun olarak tartışıldığı bir ailede büyüdü. Joseph E. Stiglitz Amerikalı bir ekonomisttir. Hayatına Colombia Üniversitesinde eğitim görevlisi olarak devam etmekte. 1973 yılında John Bates Clark madalyasında layık görüldü. 2001 yılında Nobel ekonomi ödülünü aldı. Hayatı ekonomi başkanlığı ünvanı ile ün kazandı. Joseph E. Stiglitz Dünya bankası Başkan Yardımcılığı ve Baş Ekonomistliği görevlerinde bulundu. 2001 yılında İnitiative For Policy Dialogue’yi Colombia Üniversitesinde kurdu. Stiglitz Universtiy Of Manhester’in başkanıdır.

Joseph E. Stiglitz Hayatı

Stiglitz Amerika’nın Gray eyaletinde doğdu. Yahudi asıllı bir aile olan Charlotte ve Nathaniel Stiglitz oğludur. 1960’tan 1963’e kadar Amherst College’inde öğrencilik yaptı. Öğrenimin dördüncü yılında, daha sonra da mezun olacağı Massachusetts Institute of Tecnology’ye gitti. Amherst College tarafından öğrenim derecesiyle ödüllendirildi. 1965’ten 1966’ya kadar Chicago Üniversitesi’nde Hirofumi Uzawa kontrolünde araştırma yaptı. Massachusetts Teknoloji Enstirüsünde doktora yapmak üzere çalıştı ve aynı dönemde asistanlık yaptı. Bu üniversite de basit ve modeller üzerinde çalışmalar yaptı. Stiglitz 1969 ile 1970 arasında Fulbright araştırma bursu aldı.

Stiglitz Yale Üniversitesi, Duke Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Princeton Üniversitesin de profesörlük yaptı ve şuan Colombia Üniversitesinde profesörlük yapmaktadır. J. Bradford Delong veAeron Edlin ile The Economists’ Voice dergisinin editörlüğünü yapmaktadır. Stiglitz Neo Klasik görüşe sahip iktisatçı olarak görülür. Stiglitz’in mikroekonomi teorisine katkısı bulunmuştur. İktisat alanında yaptığı çalışmalar kadar politika alanında da çalışmalar yapmıştır. Bill Clinton hükümetinde 1995 ve 1997 yıllarında Ekonomik Danışmanlar Kurulunun başkanlığını yaptı. Dünya Bankası’nda 1997 ve 2000 yılları arasında başkan yardımcılığı olarak görev aldı aynı dönem de baş ekonomist olarak da görev almıştır.

Ekonomiye ve İktisada Katkıları

Asimetrik Enformasyon

Stiglitz’in en önemli araştırmasıdır. Asimetrik Enformasyon tarama süreci üzerine olmuştur. Bu teori bilgi asimetrisine katkıda bulunmuştur. Stiglitz 2001 yılında A.Akerlof ve A. Michael Spence ile Nobel Ekonomi Ödülünü paylaştı. Neoklasiklerin düşüncelerine göre piyasa bazı piyasa başarısızlıkları dışında hep etkindi. Stiglitz ve bazı ekonomistler son dönemde yaptığı araştırmalarla bu düşünceyi tersine çevirdi: piyasa bazı istisnai durumlar altında etkindir. Stiglitz ne zaman bir piyasa tam değil ise rekabetçi piyasa tahsisi bile Pareto etkin değildir. Pareto iyileştirmesi için hükümet müdahalesi gerekir. Stiglitz’e göre görünmez el yoktur.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Ticari Taşıt Kredisi Şartları | Kredi Veren Bankalar |2023

Dışsallık; Birinin bir hareketi diğerinin iyi veya kötü katkıda bulunuyorsa bu ekonomi yani piyasa iyi işlemez. Günümüzde tartışmaların bir çoğu piyasa ile devlet müdahalesi arasındadır. Stiglitz’e göre ikisi de gereklidir. Stiglitz ‘Aula Magna’ ödülünün alış sebebini söyle açıklamıştır. ‘Ben Enformasyon Ekonomisi önemli ,öncü değişikliklerin göstermeyi umdum. Enformasyon ilgili sorunlar sadece piyasa ekonomisinde değil aynı zamanda politik ekonomide de yer alıyor ve konferansın son bölümünde politik gelişim için eksik mükemmeliyetin bazı enformasyon etkilerini keşfettim’ demiştir.

Etkin Ücret: Shaprio-Stiglitz Modeli

Joseph Stiglitz etkin ücret üzerinde de çalışmalar yaptı. İşsizliğin neden olduğunu araştırdı. Maaşların iş arayanların elinde olmadığını araştırdı. Neoklasik Pradigmasının gönülsüz işsizliğe cevap verip vermediğini sorgulamış Shapiro-Stiglitz modelini yaratılmasına katkıda verdi. 1984 yılında Shapiro ve Stiglitz tarafından sorulara cevap verildi. ‘İşsizlik istihdamın bilgi yapısı tarafından kontrol edilir’demişlerdir.

1-Sermaye diğer yapıların tersine, insan kendi gücüne ,çabasına göre bir iş seçebilir.

2-İşçilerin ne kadar güç harcadığını belirlemek firmalar için maliyetli olur.

Modelin Bazı Önemli Uygulamaları:

1-İşsizliğin artışını önlemek için ekonomik durgunluk olduğunda ücretler fazla düşmez. Talep içeri kayarsa maaşlar azalır. Ücretler düştüğü için çoğunlukla işçiler işlerini yaparken fazla çaba göstermeyecektir. İstahdam düzeyi aynı kalırsa işçiler görevlerini yapmak istemeyeceklerdir. Bu nedenle istihdam seviyesi fazla düşmeyecektir. Bu sebepten dolayı ekonomik durgunluk sırasında işsizlik artacaktır.

2-Olası gerekçe: Ücret tembelliği. Firmaların bir ücretten diğerine geçmesi her firmanın uygun ücret miktarlarının çok fazla değiştirilmesine yol açacak bu da işsizliğin artmasına neden olacaktır.

1.Her firma daha az işçi çalıştıracak çünkü soysal maliyetinden çok özel maliyetler fazla olacaktır.

2.Negatif dışsallıkta vardır. Firma işe alarak diğer firmaların işsizlik sayısını yükseltecektir.

Stiglitz Kitapları

 • 2006, Making Globalization Work , Penguin Books, 2006Avustos .
 • 2006, Stability with Growth: Macroeconomics, Liberalization, and Development  (Initiative for Policy Dialogue Series C); Joseph E. Stiglitz, Jose Antonio Ocampo, Shari Spiegel, Ricardo Ffrench-Davis, and Deepak Nayyar; Oxford University Yayınları 2006 1996, Whither Socialism ? STIGLITZ, Joseph E., (Wicksell Lectures), MIT Yayınları, Şubat 1996.
 • 2000, Frontiers of Development Economics: The Future in Perspective, Gerald M. Meier tarafından eklenmiş, Dünya Bankası, Mayıs 2000.
 • 2002, Principles of Macroeconomics, Carl E. Walsh ile birlikte, W.W. Norton & Company, Mart 2002.
 • 2002, Economics, Carl E. Walsh ile birlikte, W.W. Norton & Company, Nisan 2002.
 • 2002, Peasants Versus City-Dwellers: Taxation and the Burden of Economic Development, Raaj K. Sah ile birlikte , Oxford Universitesi yayınları, Nisan 2002.
 • 2002, Küreselleşme Büyük Hayal Kırıklığı, Planb Yayınları, Haziran 2002.
 • Towards a New Paradigm in Monetary Economics,Bruce Greenwald, Cambridge Universitesi yayınları.
 • 2003, 90’ların Yükselişi, CSA Yayın Ajansı, ISBN:9758828053, Ekim 2003.
 • Fair Trade for All: How Trade Can Promote Development — Joseph E. Stiglitz, Andrew Charlton; Hardcover
 • Economics of the Public Sector. Joseph E. Stiglitz
 • 2002, The Rebel Within: Joseph Stiglitz and the World Bank by Joseph E. Stiglitz (Editor), Ha-Joon Chang (Editor), Anthem Yyınları, Wimbledon Publishing Company ( – Şubat 25, 2002)
 • 2005, The Development Round Of Trade Negotiations In The Aftermath Of Cancun Joseph E. Stiglitz, Andrew Charlton ( – Şubat 30, 2005)
 • 2005, A Chance For The World Bank by Joseph P Stiglitz (Foreword), Jozef Ritzen, Anthem Press, Wimbledon Publishing Company (Mayıs 30, 2005)
 • Readings in the Modern Theory of Economic Growth Joseph E. Stiglitz (Editor), Hirofumi Uzawa (Editor)
Bu makale ilginizi çekebilir:   Kredi Yapılandırma Nedir? Banka Borcu Yapılandırma |2023

Yazar: Furkan ARKAN

KAYNAKÇA