ZEW Endeksi Nedir? Zew Endeksi Nasıl Hesaplanır?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ZEW Endeksi

ZEW endeksi Almancası (Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschun) özellikle Almanya’daki ve Avrupa Birliği’ndeki ekonomik durum hakkında pozitif veya negatif olacak şekilde bilgi verir. Analistlerin ve yatırım yapan kimselerin ekonomiye dair olan 6 aya kadar beklentilerini, güvenlerini yansıtan yol gösterici bir endekstir. ZEW endeksi Almanya ekonomisinde faiz oranları, döviz kuru, enflasyon ve borsa hakkında bilgiler verir. Hesaplaması oldukça basit olan ZEW Endeksi pozitif ve negatif görüşler ortaya koyabilir. Pozitif görüşler, negatif görüşlerin önüne geçitiği taktirde beklentiler de eş değer oranla kuvvetlenecektir. Özellikle Avrupa bölgesi piyasalarını takip eden ekonomister için endeks önemli bir göstergedir. Endeks oluşturulurken 350 ekonomist ve analiste Almanya’da 6 ay içerinde beklenen finansal değişimlerin ne yönde olacağı hakkında sorular sorulur.

ZEW Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Endeks hesaplanırken 350 ekonomiste sorulan sorulardan pozitif görüşe sahip olanların yüzdelik oranı ile negatif görüşlerin yüzdelik oranı arasındaki fark bulunur. Eğer aradaki fark pozitif olursa endeks olumlu yani pozitif değer alır. Tam aksi olumsuz yüzdelik oran fazla çıkarsa Endeks negatif değerli olur. Örnek olarak ekonomistlerin ve analistlerin belirttiği görüşlerde %65 olumlu, %20 olumsuz, %15 kararsız ise ZEW Endeksi Değeri = %65-%20 den 45 pozitif değerini alır. Başka bir örnek ise, görüşlerin %25’si pozitif, %35’i çekimser veya nötr, %40’ı negatif ise ZEW endeksi -15 değerini almış olur.

Yukarıda uzun süreçli bir endeksi örneği vardır. (Açık Gri: Almanyadaki Büyüme oranı.)

Büyüme verileri ve Endeksi karşılaştırmak gerekirse beklentilerin ve gerçekleşenlerin örtüştüğü gözlenebilir. Küresel Kriz ile birlikte 2008 yılında Temmuz ayında Endeks hiç olmadığı kadar düşük seviyelere ulaşmıştır (-63.9). 2011 yılı Kasım ayında ise Yunanistandaki ekonomik çöküş vasıtasıyla bu değer -55.2 seviyesine ulaşmıştır.

Güncel endeks oranı 14 Mayıs 2019 tarihinde açıklanmıştır. Beklenti +6 iken açıklanan veri +8.2 dir. Bir sonraki endeks oranı 18 Haziran 2019 tarihinde saat 12:00’da açıklanacaktır.

Yazar: Tuğçe Nur ÇATALBAŞ

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!