Araç İpotekli Kredi Nasıl Alınır
Araç İpotekli Kredi Nasıl Alınır

Araç İpotekli Kredi Nasıl Alınır? Araba İpotegi |2023

Araç İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Bu makalemizde size araç ipotekli kredi özellikle araba ipotekli ihtiyaç kredisi nasıl alınır? sorusu için yardımcı olmaya çalışacağız. Lütfen makaleyi okuduktan sonra sorunuz olur ise yorum kısmına yorum olarak bırakabileceğinizi unutmayın. Nakit ihtiyacından dolayı çoğu insan kredi çekmek için bankalara müracaat etmektedir. Ancak çoğu banka belli başlı birtakım şartları öne sürmektedir. Kredi notu ve geçmişteki kredi sicili bu hususta önemli olan şartlar arasındadır. Ayrıca gelir belgesi de bankaların gerekli görmüş olduğu şartlar arasındadır. Bazı bankalar bu gibi durumlarda taşıt, arsa veya ev ipotekli kredi vermeyi sunmaktadır.

Bankaya kredi başvurusunda bulunan kişiler bankanın belirlemiş olduğu şartlara uyduğu takdirde kredi alabilecektir. Kredi notu, riskli seviyede olan kişilerse bankalara yapmış oldukları kredi talebi reddedilecektir. Kredi notunun olumlu olarak sonuçlanmasını isteyenler ya yüksek gelirli bir tanıdığını kefil göstermeli ya da taşınır ve taşınmaz malını ipotek göstermelidir.

Kimi bankalar arsa, ev veya araçların ipotek olarak gösterilmesi karşılığında kolaylıkla kredi desteği sağlayabilmektedir. Araç ipoteği ile ev kredisi almak pek olanaklı değildir. Ancak Araba ipotekli ihtiyaç kredisi için araç ipoteği işe yarayacaktır.

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi İçin Gerekenler

Arabası bulunan kişiler ihtiyaç kredisi alabilmek için bankalara müracaat etmektedir. Fakat her bankanın kendine göre belli bazı şartları bulunduğu gibi taşıt ipoteği ile kredi almanın genel şartları da bulunmaktadır. Bu şartlar;

  • Çekilmesi planlanan ihtiyaç kredisinin değeri ipotek olarak gösterilen aracın değerinden daha fazla olamayacaktır,

  • Kredi başvurusu yapan kişinin aylık olarak düzenli bir gelirinin olması gerekmektedir ve bu gelir belgeyle ispatlanmalıdır,

  • Kredi başvurusu yapan kişinin yaşı 18 ile 70 veya 75 arasında olmalıdır,

  • Kredi başvurusunda ipotek olarak gösterilen aracın başvuran kişi üzerine kayıtlı olması gerekmektedir. Araç başkası adına kayıtlı ise araç adına rıza talep edilir,

  • İpotek olarak gösterilen aracın üzerinde herhangi bir haciz bulunmamalıdır.

İpotekli Kredi Veren Bankalar

Vakıfbank

Vakıfbank Araç İpotekli Kredi veren bankalardan biridir. Kredi başvurusu sırasında yapılması gereken yalnızca aracın ipotek olarak bankaya gösterilmesidir. Başvuru yapan kişi üzerine kayıtlı olması gereken araç için 48 aya varan vade seçenekleri ile kredi desteği verilmektedir. Düzenli geliri bulunan ve kredi sicili istenilen düzeyde bulunan başvuru sahibine ister aylık olarak isterse 3 aylık olarak değişen ödeme periyodu seçenekleri sunulmaktadır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir? |2023

Krediyi kullanacak olan kişinin Hayat Sigortası yaptırması gerekmektedir. İpotek olarak gösterilecek olan aracın tespit edilen değerinin yarısına kadar kredi verilmektedir. Rehin alınan aracın Kasko Sigortası ise banka tarafından yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Araba İpotekli İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası Araba İpotekli İhtiyaç Kredisi veren bankalardan bir diğeridir. Aynı zamanda finansman desteği oldukça yüksektir. Ziraat Bankası’ndan kredi alındığında 60 aya varan vade ile başvuran kişinin gayrimenkul ipoteği karşılığında destek verilmektedir. Kredi alanlar dilerse ek güvence talep edebilmektedir. Kredinin vadesine göre değişmekle beraber banka tarafından Konut Sigortası, Deprem Sigortası ve Hayat Sigortası yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Araç İpotekli Kredi başvurusu için gerekli olanlar;

  • Bankadan alınacak olan kredi başvuru formu,

  • Başvuru sahibinin T.C. kimlik belgesi veya sürücü belgesi fotokopisi,

  • Krediye karşılık gösterilen malı teşvik eden belge,

  • Düzenli gelirin ispatlandığı belge.

Akbank

Akbank yüksek limitli ve uzun vade seçenekli kredi çekmek isteyen müşterilerine Taşınmaz ve Araç İpotekli Kredi desteği vermektedir. Başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş olması bankanın öncelikli koşuludur. Ayrıca kredi talebinde bulunan kişinin düzenli bir gelirinin de olması gerekmektedir.

Akbank tarafından kullandırılacak olan kredi için taşınmaz bir mala ipotek koymak gerekmektedir. Başvuru sahibinin veya bir yakınının konutu bankaya güvence olarak gösterildiği takdirde kredi notu sonraki aşamada değerlendirilmeye alınacaktır ve ev durumuna göre kredi desteği verilecektir. Akbank’tan alınan kredi için 980 TL rehin ücreti ve ekspertiz ücreti tahsis edilmektedir.

TEB

TEB Araç ipotekli Kredi için başvuru yaptığında kendine ait olan evi bankaya ipotek ederek kredi desteğinden yararlanabilmektedir. İpotek olarak gösterilen evin ekspertiz değeri göz önüne alınıp %60’ına kadar kredi desteği sağlanmaktadır. Kredi için 60 aya varan vade seçeneği, vade boyunca sabit faiz oranı ve esnek ödeme planı bulunmaktadır. Kredi almayı planlayan kişinin bütçesine göre taksitler belirlenmektedir. TEB’de alınması planlanan kredi için uygulanacak faiz %2,69, ekspertiz ücreti 702 TL, ipotek tesis ücreti ise 257 TL olarak belirlenmiştir.

Halkbank Araç İpotekli Kredi

Halkbank Bireysel Destek Kredisi’ni Mortgage Yasası kapsamında müşterilerine kullandırmaktadır. Krediye başvuran kişinin sahip olduğu ev ipotek gösterilerek evin ekspertiz değerinin %80’i kadar kredi desteği verilmektedir.

Halkbank kredi faizlerini sabit tutup %1,59 olarak belirlemiştir. 60 aya varan vade seçenekleri ile yüksek limitli kredi çekmek oldukça kolaydır.

Bir yorum

  1. Bazı araçların yaşına ve değerine bakılmaksızın bu kredi veriliyor. Araçtan yüksek şekilde kredi almamız aracımızın durumuna bağlıdır. Araç İpotekli Kredi Nasıl Alınır gibi sorulara gayet iyi yanıt vermişsiniz ve açıklamışsınız çok teşekkürler.