Borsada Endeks Ne Demek? Nasıl Hesaplanır |2023

Endeks

Endeks Ne Demek, Endeks Nedir? Yurt içi veya yurt dışı piyasalarında sıklıkla karşımıza çıkan çeşitli endeksler vardır. Bunların çoğunluğu genellikle ekonomi ve finans piyasaları ile ilgilidir. Çoğu kişi Endeks nedir? Borsada endeks nasıl hesaplanır? Endeks Ne demek? sorularını sürekli araştırır. Bugün sizler için Bu soruların cevaplarını derledik.

Endeks Ne Demek?

Endeks demek, bir yatırım aracının belirli bir zaman içindeki, fiyat, maliyet, getiri, götürü, üretim vb. verilerinin toplanarak oransal olarak değişimlerinin ölçüldüğü göstergelerdir.

Borsada Endeks

Borsada bildiğiniz üzere çeşitli sektörler vardır. Bu sektörler; Bankalar, Sanayi, Tarım, İlaç, Savunma, İletişim vb. kollara ayrılırlar. Borsada endeks ne demek? Borsada Endeks, hisse senetleri fiyatlarının getirisi ve götürüsü işlemlerinin ölçülmesi işlemlerine yarayan bir göstergedir şeklinde tanımlanır. Bu endeks sektörel veya bir bütün olarak ölçülebilir. Örneğin Sanayi endeksi, Bankacılık endeksi gibi. Bu endekslere bakarak sektörün iyi veya kötüye gittiği yorumları yapılabilir.

Borsada Endeks Amacı

Belirli koşullar altında endekste yer alacak olan hisseler ve senetlerinin fiyat hareketlerini ölçmek amacı ile borsanın genel olarak trendinin belirlenmesine olanak sağlamaktadır. Borsada endeks hesaplamaları işlemlerine geçmeden hesaplamalara ait kategorileri incelediğimizde; fiyat endeksleri, pazar paylarına göre ağırlıklı olan endeksler ve eşit ağırlıklı endeksler olmak üzere 3 grupta toplayabiliriz. Endeks ne demek? endeks nedir? sorularına cevap verdiğimiz için şimdi endeks nasıl hesaplanır hep beraber görelim.

Borsada Endeks Nasıl Hesaplanır?

Borsa endeksleri nasıl hesaplanır? Borsa endekslerini hesaplarken neler yapılır? Tarzında soruları hep beraber cevaplandıralım. Yukarıda bahsettiğimiz üzere, endeks hesaplamasında endekse bağlı ürünlerin fiyatları kullanılır demiştik. Borsa endekslerinin hesaplanması için borsaya bağlı hisse senetleri belirlenir. Bu hisse senetleri içinde en aktif olan hisseler bulunur. ( Örnek vermek gerekirse Bist100 için 100 aktif hisse senedi, Bist30 için en aktif 30 hisse senedi) Borsa endeksinin içindeki hisseler belirli zaman periyotlarına göre fiyat değişimlerinin incelenmesi ve göstergelerinin belirlenmesi sonucunda ortaya borsa endeks fiyatı çıkar.  Yapılan bu işlemler Borsada endeks nasıl hesaplanır sorusunun cevabıdır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   İmar Barışı Nedir?

Borsada Endeksleri Etkileyen Faktörler

Borsada endeks fiyatlarını etkileyen faktörler 2 ana kola ayrılmaktadır. Bunlar İçsel Sebepler ve Faktörler ve Dışsal Sebepler ve Faktörlerdir. Bu sebepler ve faktörler sayesinde oluşan borsa endeksi aynı zamanda ülkeninde ekonomik istikrarını gösterdiği için oldukça önemlidir.

Borsada Endeks Fiyatını Etkileyen İçsel Sebepler ve Faktörler;

Bunlar genellikle ülkenin iç sorunları veya iç faktörlerindeki gelişmeler neticesinde oluşur. Örneğin; ekonomik veriler, ülkenin işsizlik rkamları, merkez bankasının faiz oranları, enflasyon gibi rakamlar

Borsada Endeks Fiyatını Etkileyen Dışsal Sebepler ve Faktörler;

Dışsal sebepler ve faktörler, genellikle ülkelerin birbiri ile olan ilişkilerini yakından takip eden sonuçlardan oluşur. Ülkelerin anlaşmazlık durumlarında endeksler genellikle düşük seviyede seyreder.

Borsa Endekslerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsa endekslerine yatırım konusunu geniş çaplı düşünürsek, nelere yatırım yapabiliriz hep beraber inceleyelim. Borsa endeksine yatırım için vadeli, emtia, hisse senedi gibi yatırım araçlarına yatırım yapmak yeterlidir. Çünkü bahsettiğimiz üzere tüm bunların toplam getiri götürü göstergesi borsa endeksini oluşturduğunu söylemiştik. Bunlar içerisinde en fazla tercih edilen yatırım araçları hisse senetleridir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Zew Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır

Vix Endeksi Nedir?

Konut Fiyat Endeksi Nedir?

Kaynak: Paradan.net