Geç Likitide Penceresi GLP Nedir? Ne işe yarar?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geç likitide penceresi

Geç likitide penceresi nedir den önce likitide kavramını açıklamalıyız.

Likitide bir piyasa da Pazar da ekonomik yönden bir malın diğer bir malla değiştirilebilmesinin anlamına gelmektedir. Diğer bir bakış açısıyla baktığımız da da menkul kıymetli değerlerinde çok değişmeler olmadan nakde çevirebiliyorsak , işlem yaptığımız menkul kıymetlerin likit yapıldığını görürüz. Likitide kavramında döviz piyasası haricinde minimum 1 ya da 2 varlığın para yönünden ödeme yöntemidir.

Geç likitide penceresine geldiğimiz de ise son borç verme merci olarak bildiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası makamının farklı sorunlara karşı önlem olarak kullandığı faiz oranı olduğuna değinebiliriz. Sorunların biri gün sonlarında ödeme sistemin de bulunan sorun ve problemlerin karşı önlemler almak amacıyla bankalara verilen limit olmadan vadeli borçlandırılması bununla birlikte tl cinsinden borç imkanıdır. Geç likitide penceresi geçici veya gecelik uygulamalar olarak da ortaya çıkar.

Geç Likitide Penceresi Nasıl Oluşur ?

Bunun açıklamasını da şu şekilde yapabiliriz ; 2 sebepten dolayı oluşabilir.

 • -Arızi veya
 • -Bankalarda ki durumun mali yönden olmaması sebeptir.

Arızı sebep ne demek derseniz şu şekilde açıklayabiliriz.

Bankalarda kendileriyle ilgili olmaya sebeplerden gün sonların da tl likiditesi Merkez Bankası aracı olmadan para almadan kapatılabilicek ihtimalleri olmadan 2. Sebepten bakıldığında ise likidite kalmamasından kaynaklıdır.

Geç Likitide Neden Kullanılıyor?

 1. Borç Almaya Odaklı Bankalar :

 • -Operasyon sürecinde hatalar varsa;
 • -Operasyoncu personel tarafınca hesap hareketlerindeki yanlış kontrol edilmeler.
 • -Nakit akışını takip eden programlarda ki yazılım hata oluşumları.
 • -Gün sonlarında bankalardan acil bir şekil de olan para çıkışları
 • -Bankalarda ki mali durumların bozuklukların rastlanması.

2-Borç Vermeye Odaklı Bankalar:

 • -Geç likidite penceresi faiz oranlarının normal düzey de ki seviyeler de gözlenmesi.
 • -Bankalarda ki olması öngörülen nakit çıkışına göre hesaplar da para bulundurulması.
 • -Bankaların hesaplarına gün bitimine yakın para girişleri olması ve o saat dilimlerin de bankaların borç verebilecek başka bir seçeneklerinin olmaması ve benzeri durumlardan dolayı geç likitide penceresi banka sektörün de kullanılması daha sık rastlanır.

Banka sektörünün kullandığını anlatsak da geç likitide penceresini 15 yıldır banka tarafından 10 kez kullanılmıştır.

Geç Likitide penceresi gerçekleşmesi

Geç Likitide penceresinin gerçekleştiği saat dilimlerine baktığımız da gecelik vadede ki uygulamaların gün sonların da 16.00-17.15 gerçekleştiğini görürüz. Bu bir saatlik zaman dilimlerin de günlük hesaplardan tutturamayan, tahminlerden fazla borç vermek zorunda kalan bankaların Merkez Bankasına aktarılmasında son imkanlardır.

Geç Likitide Penceresi Faiz Oranı

Ekonomi de etkilemesi sık kullanılmadığından dolayı pek imkanı yoktur. TCMB tarafınca, 2016 yılların da kasım ayı gibi alınan kararlarla belirlenen , oranlar korunur. TCMB uygulayabildiği geç likitide penceresin de faiz oranları politikaları ile yöntemleri kullanılmaya mecbur kılınacak şekillerde plansız hareket edilmemeli gerekildiğini bankaların tarafına belirtilmiştir. Amerika Birleşik Devletlerin de Merkez Bankası rolünde bulunan FED de buna yakın şekillerde bu yöntemlerin kullanıldığı oranları düşük seviyeler de tutulması maçıyla işlem günleri içerisin de borçlanmaları daha da cazip hale getirmişlerdir. Fakat FED bu konular da TCMB kadar katı bir şekilde davranmamaktadır.

Geç Likitide Penceresi Faiz oranları

TCMB‘nin geç likitide penceresinin borç alınması faiz oranları , asla bankaların arasında ki borçlanma faiz oranlarından yüksekler de bulunmaz. Aynı bu tarzlar da borç vermelerde ki faizlerin oranları da hiçbir şekilde zaman diliminde bankaların aralarında borçların verilmelerin de faizlerin oranlarından düşükçe olamayabilir.

Yazar: NEŞE MİDİLLİ

 

Kaynakça

 • -www.bloomberg.com
 • -sözcü.com
 • -businesst.com
 • -bireyselyatırımcı.com
 • -tercihiniyap.net
 • -investaz

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!